Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Czy wiesz, jakie właściwości fizyczne wykazują związki żelaza na różnych stopniach utlenienia? Zapoznaj się z grafiką przedstawiającą charakterystykę związków żelaza(II) i żelaza(III), następnie stwórz własną mapę pojęć na temat różnych stopni utlenienia związków żelaza, podając do każdego z nich przykłady związków chemicznych. Kolejno przejdź do ćwiczeń sprawdzających.

Czy wiesz, jakie właściwości fizyczne wykazują związki żelaza na różnych stopniach utlenienia? Zapoznaj się z opisem grafiki przedstawiającej charakterystykę związków żelaza(II) i żelaza(III). Stwórz własną listę haseł na temat różnych stopni utlenienia związków żelaza, podając do każdego z nich przykłady związków chemicznych. Następnie przejdź do ćwiczeń sprawdzających. 

RfLQWcrnWCKRn
Charakterystyka związków żelaza(II) i żelaza(III).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Bielański, A. "Podstawy chemii nieorganicznej", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2013., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Stwórz własną mapę pojęć

1
RmuyxPI2EpBEW1
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Żelazo i jego stopnie utlenienia
    • Elementy należące do kategorii Żelazo i jego stopnie utlenienia
    • Nazwa kategorii:
      • Elementy należące do kategorii
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Koniec elementów należących do kategorii
    • Nazwa kategorii:
      • Elementy należące do kategorii
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Koniec elementów należących do kategorii
    • Nazwa kategorii:
      • Elementy należące do kategorii
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Nazwa kategorii:
      • Koniec elementów należących do kategorii
      Koniec elementów należących do kategorii Żelazo i jego stopnie utlenienia
R120dGobL578w
(Uzupełnij).
Ćwiczenie 1
RwmXQJeMNhC4h
Uzupełnij poniższe równania reakcji wstawiając odpowiednią cząsteczkę. Równanie pierwsze: eF e Ce el 2 dodać Tu uzupełnij strzałka w prawo eF e o ha dwa razy wzięte strzałka w dół dodać Tu uzupełnij Równanie drugie: 4 eF e o ha dwa razy wzięte dodać o dwa dodać Tu uzupełnij strzałka w prawo 4 ef e o ha trzy razy wzięte strzałka w dół Równanie trzecie: ef e dwa es o cztery trzy razy wzięte dodać tu uzupełnij strzałka w prawo da ef e o ha trzy razy wzięte strzałka w dół dodać trzy en a dwa es o cztery Równanie czwarte: 2 ef e o ha trzy razy wzięte strzałka w prawo nad strzałka litera T ef e dwa o trzy strzałka w dół dodać Tu uzupełnij Dostępne opcje do wyboru: 2 eN a O Ha, 2 en a ce el, dwa ha dwa o, 6 en a o ha, 3 ha dwa o.
Ćwiczenie 2
RWtKQPwgeAh3h
Czy w przypadku reakcji chlorku żelaza(II) z wodorotlenkiem sodu stopień utlenienia żelaza ulega zmianie? Wskaż odpowiedni schemat. Możliwe odpowiedzi: 1. eF e 2 plus strzałka w prawo eF e 2 plus, 2. eF e 2 plus strzałka w prawo eF e 3 plus , 3. ef e trzy plus strzałka w prawo ef e dwa plus, 4. eF e 3 plus strzałka w prawo eF e 3 plus
Ćwiczenie 3
RHfvUsUndfArX
Wskaż prawidłową odpowiedź: jak zmienia się stopień utlenienia żelaza w reakcji utleniania wodorotlenku żelaza(II) na powietrzu? Możliwe odpowiedzi: 1. eF e 2 plus strzałka w prawo eF e 2 plus, 2. eF e 2 plus strzałka w prawo eF e 3 plus , 3. ef e trzy plus strzałka w prawo ef e dwa plus, 4. eF e 3 plus strzałka w prawo eF e 3 plus
Ćwiczenie 4
RG0iWNZrUspI7
Czy w reakcji siarczanu(VI) żelaza(III) z wodorotlenkiem sodu, żelazo zmienia swój stopień utlenienia? Wskaż odpowiednią odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. ef e dwa plus strzałka w prawo ef e dwa plus, 2. ef e dwa plus strzałka w prawo ef e trzy plus, 3. ef e trzy plus strzałka w prawo ef e dwa plus, 4. ef e trzy plus strzałka w prawo ef e trzy plus
1
Polecenie 2

Odpowiedz, jakim przemianom ulegają związki żelaza? Zapoznaj się z grafiką interaktywną przedstawiającą szereg przemian żelaza i jego związków, a następnie wykonaj ćwiczenia.

Odpowiedz, jakim przemianom ulegają związki żelaza? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej przedstawiającej szereg przemian żelaza i jego związków, a następnie wykonaj ćwiczenia.

R1RGIOaGeCFBi1
Schemat przemian żelaza i jego wybranych związków. Na schemacie na samym dole symbol żelaza Fe. Od żelaza strzałka w bok w lewo z napisem reduktor. Strzałka kieruje się w stronę tlenku żelaza FeO. Opis: F e + H 2 O F e O + H 2 . Od żelaza strzałka w bok w lewo, biegnie równolegle do strzałki z napisem reduktor, z napisem utleniacz. Strzałka biegnie od tlenku żelaza do żelaza. Opis: F e O + H 2 ↑→ F e + H 2 O . Od tlenku żelaza dwie strzałki z napisami reduktor oraz utleniacz do tlenku żelaza trzy F e 2 O 3 . Reduktor opis: 4 F e O + O 2 ↑→ 2 F e 2 O 3 . Utleniacz opis: F e 2 O 3 + F e 3 F e O . Od tlenku żelaza trzy strzałka biegnie w górę do ef e o indeks dolny cztery indeks górny dwa minus. Opis: F e O 4 2 . Opis: F e 2 O 3 + 4 K O H + 3 K N O 3 2 K 2 F e O 4 + 3 K N O 2 + 2 H 2 O . Na dole schematu od żelaza prowadzi strzałka w bok w prawo do F e S O 4 . Przy strzałce H 2 S O 4 . Opis: F e ( O H ) 2 + H 2 S O 4 F e S O 4 + 2 H 2 O . Od siarczanu żelaza strzałka w stronę wodorotlenku żelaza. Pod strzałką KOH. Opis: F e S O 4 + 2 K O H F e ( O H ) 2 + K 2 S O 4 . Od wodorotlenku żelaza strzałka, nad strzałką kwas siarkowy, w stronę siarczanu żelaza. Opis: F e ( O H ) 2 + H 2 S O 4 F e S O 4 + 2 H 2 O . Od wodorotlenku żelaza strzałka w stronę FeO. Nad strzałką napis temperatura. Opis: F e ( O H ) 2 strzałka w prawo, nad strzałką napis temperatura, FeO + H indeks dolny dwa O. Od wodorotlenku żelaza strzałka do góry do F e ( O H ) 3 . Opis: 2 F e ( O H ) 2 + H 2 O 2 2 F e ( O H ) 3 . Od F e ( O H ) 3 strzałka do góry do F e O 4 2 . Opis: 2 F e ( O H ) 3 + 4 K O H + 3 K C l O 2 K 2 F e O 4 + 3 K C l + 5 H 2 O . Od F e ( O H ) 3 strzałka z napisem kwas siarkowy do F e 2 S O 4 3 . Opis: 2 F e ( O H ) 3 + 3 H 2 S O 4 F e 2 S O 4 3 + 6 H 2 O . Od F e 2 S O 4 3 w stronę F e ( O H ) 3 strzałka z napisem KOH. Opis: F e 2 S O 4 3 + 6 K O H 2 F e ( O H ) 3 + 3 K 2 S O 4 . Od siarczanu żelaza strzałka z napisem utlenianie kwas siarkowy do F e 2 S O 4 3 . Opis: 2 F e S O 4 + H 2 S O 4 + H 2 O 2 F e 2 S O 4 3 + 2 H 2 O . Na schemacie podano także stopnie utlenienia oraz kolory probówek. Od dołu schematu: Żelazo (kolor biały) - zerowy stopnień utlenienia. Tlenek żelaza (kolor czarny), wodorotlenek żelaza dwa (kolor zielony), siarczan żelaza (kolor zielony) występują na drugim stopniu utlenienia. Tlenek żelaza trzy (kolor czerwony), wodorotlenek żelaza trzy (kolor ciemnoczerwony) oraz siarczan sześć żelaza trzy (kolor jasnozielony) występują na trzecim stopniu utlenienia. Żelazian sześć potasu (kolor różowy) występuje na szóstym stopniu utlenienia.
Schemat przemian żelaza i jego związków.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Bielański, A. "Podstawy chemii nieorganicznej", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2013., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 5

Zaprojektuj doświadczenie, w którym otrzymasz wodorotlenek żelaza(III), mając do dyspozycji roztwór siarczanu(VI) żelaza(III). Wymień niezbędne odczynniki oraz sprzęt laboratoryjny. Zapisz instrukcję, w oparciu o którą wykonasz doświadczenie oraz obserwacje i wnioski.

Rw3BQxpYN53Ta
Odczynniki: Uzupełnij Sprzęt laboratoryjny: Uzupełnij Instrukcja: Uzupełnij Obserwacje: Uzupełnij Wnioski: Uzupełnij