Dodaj do ulubionych Udostępnij materiał Wydrukuj

Pamięciowe mnożenie liczb dziesiętnych

Pomnóżmy liczby dziesiętne, zamieniając je najpierw na ułamki dziesiętne i wykonując mnożenie otrzymanych ułamków. Końcowy wynik zapiszmy w postaci dziesiętnej.

A
Ćwiczenie 1

Mama kupiła pół kilograma pomidorów w cenie 6,50 zł za kilogram. Ile złotych zapłaciła?

6,50  0,5 = 6100  10 =100 · 10= 6510  510 =  = , 

Za pół kilograma pomidorów mama zapłaciła  zł.

A
Ćwiczenie 2

Dzbanek o pojemności 1,2 litra był napełniony w 0,7 części sokiem . Ile litrów soku znajdowało się w dzbanku?
1,2  0,7 =10 710= 100= , . (l)  
Odp.: W dzbanku znajdowało ….litra soku.

A
Ćwiczenie 3

Wykonaj obliczenia i wpisz wyniki.

  1. 0,2  0,3= ..... · ..... = ..... = ,

  2. 0,4  0,08= ..... · ..... = ..... =,

  3. 1,1  0,5= ..... · ..... = ..... = ,

  4. 2,04  0,4= ..... · ..... = ..... = ,

Wykorzystaj powyższe obliczenia, uzupełnij równości, a następnie przyjrzyj się mnożeniom i ich wynikom.

  1. 2  3= ,0,2  0,3=

  2. 4  8= ,0,4  0,08=

  3. 11  5= ,1,1  0,5=

  4. 204  4= ,2,04  0,4=  

Zauważ, że mnożąc liczbę dziesiętną przez liczbę dziesiętną, możemy wykonać mnożenie tak, jakby nie było przecinków, a dopiero w wyniku oddzielić przecinkiem tyle miejsc, ile ich było razem w mnożonych liczbach dziesiętnych.

A
Ćwiczenie 4

Oblicz w pamięci.

  1. 6  5

  2. 0,6  5

  3. 0,6  0,5

  4. 0,06  0,05

  5. 4  25 

  6. 4  2,5 

  7. 0,04  2,5 

  8. 0,04  0,25 

A
Ćwiczenie 5

Wykonaj obliczenia w pamięci i uzupełnij tabelę.

Tabela. Dane
0,2
0,4
0,08
0,003
0,5
0,2
0,01
Ważne!

Aby pomnożyć liczbę dziesiętną przez liczbę dziesiętną, należy wykonać mnożenie, tak jak na liczbach naturalnych, a następnie w wyniku oddzielić przecinkiem (licząc od prawej strony) tyle cyfr, ile było razem cyfr po przecinku w mnożonych liczbach.
Na przykład:

0,310,4=0,124
5,108 0,3=1,5324
iGfWI6OMPT_d5e305

Mnożenie pisemne liczb dziesiętnych

A
Ćwiczenie 6

Uzupełnij mnożenie pisemne.

R13ZrJyIBG0dR1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
B
Ćwiczenie 7

Oblicz sposobem pisemnym.

  1. 298,99 · 1,4

  2. 668,24 ·0,56 

  3. 3097,8 · 7,5

  4. 507,097 · 0,88 

Oto cennik owoców w pewnym sklepie.

Tabela. Dane

CENNIK

Jabłka

1,30 zł/kg

Gruszki

3,80 zł/kg

Śliwki

2,99 zł/kg

Pomarańcze

2,48 zł/kg

Pamelo

4,65 zł/kg

Grejpfruty

5,99 zł/kg

Banany

2,99 zł/kg
A
Ćwiczenie 8

Ala kupiła 1,60 kg jabłek i 1 kg bananów. Ile złotych zapłaciła za zakupy?

B
Ćwiczenie 9

Jacek kupił 0,90 kg gruszek i 2,5 kg śliwek. Ile złotych zapłacił za zakupy?

C
Ćwiczenie 10

Pani Zosia kupiła jedno pomelo o masie 78 dag2 grejpfruty o łącznej masie 1 kg 28 g. Ile złotych zapłaciła za te zakupy?

W Polsce obowiązującą walutą jest złoty (zł). W większości krajów Unii Europejskiej obowiązującą walutą jest euro (€). W Wielkiej Brytanii zapłacimy funtami szterlingami, a w Szwajcarii frankami szwajcarskimi. Na Węgrzech są forinty, a w Stanach Zjednoczonych dolary (USD).

Wybierając się w zagraniczną podróż, wymieniamy złotówki na walutę kraju, do którego wyjeżdżamy.
Gdy chcemy kupić euro w banku lub w kantorze, sprawdzamy jego kurs, czyli cenę sprzedaży. (kolumna SPRZEDAŻ). Natomiast po powrocie z zagranicy podczas wymiany euro na złotówki, otrzymamy tyle złotych, ile wskaże kurs skupu (kolumna SKUP).
Tabela przedstawia kursy walut w jednym z kantorów.

Tabela. Dane

WALUTA

SKUP

SPRZEDAŻ

USD

3,35 zł
3,37 zł

EURO

4,18 zł
4,20 zł

FRANK SZWAJCARSKI

3,49 zł
3,53 zł

FUNT SZTERLING

5,26 zł
5,29 zł

FORINT

1,35 zł
1,37 zł
classicmobile
Ćwiczenie 11

Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.

RbcwyaSKK2ljY
static
iGfWI6OMPT_d5e536
classicmobile
Ćwiczenie 12

Angielski turysta po przyjeździe do Polski wymienił na złotówki 34 funty. Ile złotych otrzymał za nie w kantorze?
Wskaż prawidłową odpowiedź.

Rkrn9Kiubf8WN
static
B
Ćwiczenie 13

Klasa szósta pojechała na trzydniową wycieczkę do Berlina. Koszt wycieczki to 350 zł od osoby. Dodatkowo na wstępy do muzeów trzeba mieć 18,50 euro. Jaki jest koszt wstępów dla jednej osoby w przeliczeniu na złotówki?

A
Ćwiczenie 14

Kasia będąc na szkolnej wycieczce w Niemczech, płaciła za słodycze w euro. Uzupełnij tabelę, wpisując cenę słodyczy. Zaokrąglij ceny do pełnych groszy.

Tabela. Dane

Nazwa

Cena

Euro

Złoty

Czekolada

1,39

Ciastka

3,99

Gumy do żucia

0,88

Żelki

1,12
C
Ćwiczenie 15

Wykorzystaj kalkulator i znajdź dwie liczby dziesiętne, które po pomnożeniu dadzą wynik jak najbliższy liczbie 100 oraz:

  1. obie liczby mają jedną cyfrę po przecinku

  2. jedna liczba ma jedną, a druga dwie cyfry po przecinku

  3. obie liczby mają dwie cyfry po przecinku.

Porównaj swoje rozwiązania z rozwiązaniami kolegów.