Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Pojęcie środka masy można zrozumieć, obserwując dzieci bawiące się na huśtawce. Na środku huśtawki mamy punkt podparcia, a po obu jej stronach w tej samej odległości l od środka mamy krzesełka. Jeśli usiądą na nich dzieci o tych samych masach (m1=m2), jak na Rys. 1., to dość łatwo zachować im równowagę i oboje użyją takiej samej siły, żeby odepchnąć się od podłoża. Jeśli jednak jedno z dzieci będzie cięższe (m1>m2), to huśtawka przechyli się na jego stronę, jak na Rys. 2. Dlaczego tak się dzieje?

R1qE0KJXeNFfd
Rys. 1. Dzieci na huśtawce – każde z nich o tej samej masie. Środek masy tego układu znajduje się pośrodku
R1JDnm1W32L4Z
Rys. 2. Dzieci na huśtawce – każde z nich ma inną masę. Środek masy jest przesunięty w stronę dziecka o większej masie

Możemy wykonać analogiczne proste doświadczenie – jeśli weźmiemy do ręki podłużny przedmiot (np. kij, patyk, długopis) łatwo zobaczymy, że aby utrzymać go poziomo, wystarczy podeprzeć go palcem w środku. Zwiększmy teraz masę jednego z końców przedmiotu, np. doklejając do niego plastelinę. Okazuje się, że aby zachować poziome ułożenie, nasz palec musi podpierać ten obiekt już nie w jego geometrycznym środku (Rys. 3.), ale bliżej tej dodatkowej masy (Rys. 4.). Im większa będzie ta masa, tym dalej od środka będziemy musieli umieścić punkt podparcia.

R1OeFCTFE3i3z
Rys. 3. Obciążony pręt podparty w środku masy, układ w równowadze. Masy kul są równe
R1FiXdyxSK0wi
Rys. 4. Obciążony pręt podparty w środku masy, układ w równowadze. Masy kul są różne

Analizując powyższe przykłady, widzimy, że położenie środka masy zależy od tego, jak rozłożona jest masa względem wybranego punktu. Było to odwołanie się do codziennych doświadczeń i wyrabianie intuicji. Przejdźmy teraz do matematycznej definicji środka masy.

RLRjs0B364Ixz
Rys. 5. Ilustracja środka masy [źródło: http://ilf.fizyka.pw.edu.pl/podrecznik/images/2_4_5_slide0044_image035.svg]

Zaczniemy od przypadku jednowymiarowego, gdy masy ułożone są wzdłuż jednej prostej, osi o początku w punkcie  (Rys. 5.). Środek masy znajduje się w punkcie , którego odległość od  jest średnią ważonąśrednia (arytmetyczna) ważonaśrednią ważoną położeń względem początku przyjętego układu odniesieniaukład odniesieniaukładu odniesienia wszystkich składowych elementów ciała. Za wagi przyjmujemy właśnie masy tych elementów. Dla dwóch ciał o masach znajdujących się w odległości l możemy wyrazić odległość xs od środka układu , gdzie znajduje się środek masy :

(1)

Sprawdźmy, gdzie znajduje się środek masy, jeśli masy obu kulek są jednakowe. Wtedy

Zauważmy teraz, że l=x2-x1, więc x2=l+x1, zatem

xs=x1+x1+l2=x1+l2.

Jeśli przyjmiemy x1=0, czyli umiejscowimy początek układu odniesieniaukład odniesieniaukładu odniesienia w środku lewej kuli, to dochodzimy do wniosku, że xs=l2. Czyli mamy wcześniejszy intuicyjny wniosek, że środek masy znajduje się w połowie odcinka łączącego środki kul.

Jeśli masy kul będą różne, to środek masy będzie przesuwał się w stronę kuli o większej masie – jak w przykładzie z huśtawką i cięższym dzieckiem po jednej stronie, a lżejszym po drugiej. Jeśli chcemy, aby huśtawka była w równowadze, należy podeprzeć ją bliżej cięższego dziecka.

Powyższy przykład dotyczy układu dwóch kul lub dwójki dzieci. Jeśli liczba ciał wynosi n i leżą na jednej prostej, to wtedy położenie środka masy wyrażamy wzorem

(2)

Jeśli ciała nie leżą na jednej prostej, to wzór powyższy uogólnia się poprzez zastosowanie wektorów położenia, oznaczanych przez ri. Wektor położenia środka masy to

(3)

Wzór (2) jest szczególnym przypadkiem (3), gdy wszystkie wektory są do siebie równoległe i wybraliśmy równoległą do nich oś x

Po co nam pojęcie środka masy? Środek masy to taki punkt ciała, który często z dobrym przybliżeniem zachowuje się tak, jak gdyby była w nim skupiona masa całego ciała. Pojęcie to jest bardzo użyteczne w mechanice, ponieważ pozwala opisać ruch i zachowanie się ciała nawet o skomplikowanej geometrii w bardzo prosty sposób. Jeśli opisujemy ruch postępowy obiektu, to nie musimy opisywać ruchu każdej jego części - wystarczy, że opiszemy ruch postępowy jego środka masy. Z kolei swobodny ruch obrotowy obiektu będzie odbywał się dookoła osi przechodzącej przez jego środek masy. Wtedy coś, co na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie (jak ruch rzuconego młotka, czy wykonującego salta skoczka przed kontaktem z wodą) staje się prostym złożeniem dwóch ruchów: ruchu postępowego środka masy i ruchu obrotowego ciała wokół pewnej osi przechodzącej przez środek masy.

Siła ciążenia (grawitacji) jest w jednorodnym polu grawitacyjnym przyłożona właśnie do środka masy – dlatego mówimy o środku ciężkości. Jedynie w niejednorodnym polu grawitacyjnym środek masy i środek ciężkości nie pokrywają się ze sobą. W polu grawitacyjnym, które z dobrym przybliżeniem jest jednorodne, jak pole grawitacyjne przy powierzchni Ziemi, przyjmujemy, że środek ciężkości pokrywa się ze środkiem masy. W przykładach z kijem, aby osiągnąć równowagę ciała (chociaż niestabilną równowagę na kilka chwil), musieliśmy podeprzeć go właśnie w jego środku ciężkości. Jeśli podpieramy go poza jego środkiem ciężkości, zaczyna on się obracać i wypada nam z ręki.

Słowniczek

Średnia (arytmetyczna) ważona
Średnia (arytmetyczna) ważona

(ang.: weighted arithmetic average) średnia z wartości z uwzględnieniem różnego „wkładu” poszczególnych wartości do obliczanej średniej:

gdzie nieujemne wielkości to wagi, a  – uśredniane wartości. Dla jednakowych wag otrzymujemy zwykłą średnią arytmetyczną.

Niekiedy (i-tą) wagą nazywa się iloraz . Wtedy suma wag z definicji wynosi 1, a każda z nich spełnia warunek . Przypadek zwykłej średniej arytmetycznej to wi = 1n dla wszystkich i.

Układ odniesienia
Układ odniesienia

(ang.: frame of reference) – ciało, względem którego opisujemy ruch innych ciał.