Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Dwusieczna kąta

Dwusieczną kąta można zdefiniować jako prostą. Taka definicja funkcjonuje na przykład w programie GeoGebra. Jednak w większości podręczników dwusieczną kąta definiuje się jako półprostą. Tak postąpimy też w tym opracowaniu. Konsekwencją przyjętej definicji są niekiedy nieco inne własności dwusiecznej.

dwusieczna kąta
Definicja: dwusieczna kąta

Dwusieczną kąta nazywamy półprostą, której początkiem jest wierzchołek tego kąta, i która dzieli ten kąt na dwa równe kąty.

R1QpqaH9eoxzK
R8hrGbRL8IcDS
R3JIIcRgkKHKG

Konstrukcja dwusiecznej kąta

Konstrukcja dwusiecznej kąta półpełnego

Konstrukcja dwusiecznej kąta półpełnego sprowadza się do konstrukcji prostej prostopadłej do prostej zawierającej ramiona tego kąta i przechodzącej przez wierzchołek kąta.

RrcedLqNUT37Q

Kolejne etapy tej konstrukcji są następujące:

  • rysujemy łuki okręgu o środku A i dowolnym promieniu r>0 tak, żeby przecięły prostą zawierającą ramiona kąta w punktach KL,

  • rysujemy łuki okręgów o środkach KL i tym samym promieniu r1>r tak, żeby przecięły się w punkcie M należącym do kąta α,

  • rysujemy półprostą AM. Jest to dwusieczna dα kąta α.

Uzasadnienie poprawności konstrukcji.

Rs7DdfMoCVhPB

Trójkąty AKMALM mają wspólny bok AM, boki AKAM są tej samej długości r i boki KMLM są tej samej długości r1. Zatem są to trójkąty przystające (cecha bbb przystawania trójkątów). Stąd wynika równość kątów KAMLAM, a to oznacza, że półprosta AM jest dwusieczną kąta α.

Konstrukcja dwusiecznej kąta wypukłego i mniejszego od kąta półpełnego

R108xpNSScAAV

Kolejne etapy tej konstrukcji są następujące:

  • rysujemy łuk okręgu o środku A i dowolnym promieniu r>0 tak, żeby przeciął ramiona kąta w punktach KL,

  • rysujemy łuki okręgów o środkach KL i tym samym promieniu r tak, żeby przecięły się w punkcie M różnym od punktu A (możemy też narysować łuki okręgów o środkach KL jakimkolwiek, ale tym samym, promieniu r1>12KL),

  • rysujemy półprostą AM. Jest to dwusieczna dα kąta α.

Poprawność tej konstrukcji wynika, podobnie jak poprawność konstrukcji dwusiecznej kąta półpełnego, z przystawania trójkątów AKMALM. Trójkąty te mają wspólny bok AM, boki AKAM są tej samej długości r i boki KMLM są tej samej długości r lub r1. Są to więc, na mocy cechy bbb, trójkąty przystające. Stąd wynika równość kątów KAMLAM, a to oznacza, że półprosta AM jest dwusieczną kąta α.

Konstrukcja dwusiecznej kąta wklęsłego

R1S7WDmkRLfat

Kolejne etapy tej konstrukcji są takie same jak konstrukcji dwusiecznej kąta wypukłego. Jedyna różnica jest taka, że promień r1 okręgów o środkach KL musi być większy od r, o ile chcemy, żeby punkt M przecięcia łuków był punktem kąta α.

Dwusieczna kąta jest odpowiednikiem symetralnej odcinka. Podobnie też jak symetralna odcinka ma ciekawą własność geometryczną. Zanim przejdziemy do tej własności, przypomnijmy, co to jest odległość punktu od figury. W przypadku, gdy tą figurą jest punkt, to odległość punktu od punktu jest po prostu długością odcinka, którego końcami są te punkty. W przypadku, gdy figurą jest prosta – odległością punktu od tej prostej nazywamy długość najkrótszego z odcinków, którego jednym końcem jest ten punkt, a drugim – punkt leżący na tej prostej. Z nierówności trójkąta wynika, że odległość punktu A od prostej k jest długością odcinka AB prostopadłego do prostej k, którego koniec B leży na prostej k.

RT88RDs4fD1tV

Rzeczywiście, biorąc jakikolwiek punkt B' leżący na prostej k, różny od punktu B, otrzymujemy trójkąt prostokątny ABB' o kącie prostym przy wierzchołku B. Przeciwprostokątna AB' jest oczywiście dłuższa od przyprostokątnej AB. Ogólnie, jeżeli punkt leży na zewnątrz figury i nie leży na brzegu tej figury, to odległość  tego punktu od figury jest równa długości najkrótszego odcinka łączącego ten punkt z punktem leżącym na brzegu figury; jeżeli natomiast punkt leży wewnątrz figury lub na jej brzegu, to odległość tego punktu od figury jest równa 0.

własność punktu leżącego na dwusiecznej kąta wypukłego
Twierdzenie: własność punktu leżącego na dwusiecznej kąta wypukłego

Jeżeli punkt leży na dwusiecznej kąta wypukłego, to jest on równo oddalony od ramion tego kąta. Teza, przy oznaczeniach jak na poniższym rysunku, oznacza równość PK=PL.

RSuyhjKmj04Uz
Dowód

Trójkąty AKPALP są prostokątne. Kąty ostre KAPLAP tych trójkątów są równe, gdyż półprosta AP jest dwusieczną kąta α. Zatem z twierdzenia o sumie kątów wewnętrznych trójkąta wynika, że kąty ostre APKAPL tych trójkątów także są równe. Odcinek AP jest wspólną przeciwprostokątną tych trójkątów. Zatem te trójkąty są przystające (cecha kbk przystawania trójkątów). Stąd wynika, że PK=PL. To kończy dowód.

odwrotne do twierdzenia o własności punktu leżącego na dwusiecznej kąta wypukłego
Twierdzenie: odwrotne do twierdzenia o własności punktu leżącego na dwusiecznej kąta wypukłego

Jeżeli punkt leży wewnątrz kąta wypukłego i jest równo oddalony od ramion tego kąta, to punkt ten leży na dwusiecznej tego kąta.

RSuyhjKmj04Uz
Dowód

Załóżmy, że punkt P leży wewnątrz kąta wypukłego α i jest równo oddalony od ramion tego kąta, a więc zachodzi równość PK=PL, gdzie punkt K leży na jednym ramieniu kąta α i odcinek KP jest prostopadły do tego ramienia, a punkt L leży na drugim ramieniu kąta α i odcinek LP jest prostopadły do tego ramienia. Wówczas trójkąty AKPALP są prostokątne i mają wspólną przeciwprostokątną AP. Wobec tego z twierdzenia Pitagorasa zastosowanego dla każdego z tych trójkątów wynika, że AK=AP2-KP2 oraz AL=AP2-LP2. Stąd i z równości |KP|=|LP| wynika, że AK=AL. Wykazaliśmy więc, że trójkąty AKPALP są przystające (cecha bbb przystawania trójkątów). To oznacza, że kąty ostre KAPLAP tych trójkątów są równe. To z kolei znaczy, że półprosta AP jest dwusieczną kąta α, czyli punkt P leży na dwusiecznej kąta α. To kończy dowód.

Ważne!

Powyższe dwa twierdzenia często zapisujemy w postaci równoważności:

Dwusieczna kąta wypukłego jest zbiorem wszystkich punktów tego kąta, które są równo oddalone od jego ramion.

Prześledźmy teraz kilka przykładów, które przybliżą nam wprowadzone pojęcie dwusiecznej kąta oraz wskażą, jak można wykorzystać dwusieczną kąta do rozwiązywania zadań.

Rozwiązanie

Rozwiązanie przedstawione jest na rysunku.

Rysunek przedstawia kąt ostry α. Wierzchołek kąta wyróżniono zamalowanym punktem i opisano jako A. Z wierzchołka poprowadzono dwusieczną kąta opisaną jako dα. Od górnego ramienia kąta poprowadzono kąt prosty biegnący na zewnątrz kąta, to znaczy kąty te mają wspólne ramię i nie nachodzą na siebie. Analogicznie poprowadzono kąt prosty od dolnego ramienia kąta α. Ramiona obu kątów prostych, które nie są wspólne z ramionami kąta α wyznaczają czwarty kąt. Jest to kąt o mierze 360°-α-2·90°. Część płaszczyzny odcięta przy czwartym kącie oraz dwusieczna dα są zaznaczone zielonym kolorem.

Zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, które są równo oddalone od ramion kąta jest zaznaczony kolorem zielonym. Zbiór ten nie jest prostą. To właśnie jest powodem, dla którego dwusieczną kąta wygodnie jest zdefiniować jako półprostą, a nie prostą.

Przykład 1

Rozstrzygnij, czy w ostatnim podanym twierdzeniu można pominąć założenie o tym, że punkt jest punktem kąta, a więc rozstrzygnij, czy prawdziwe jest zdanie:

Dwusieczna kąta wypukłego jest zbiorem wszystkich punktów płaszczyzny, które są równo oddalone od jego ramion.

Każdy punkt leżący na dwusiecznej kąta jest równo oddalony od jego ramion. Prawdziwość tego zdania udowodniliśmy wcześniej, a w dowodzie zakładaliśmy, że punkt leży wewnątrz kąta wypukłego. Musimy więc rozstrzygnąć, czy są punkty leżące na zewnątrz kąta, które są równo oddalone od jego ramion. Bez trudu zauważamy, że każdy punkt P leżący na prostej zawierającej dwusieczną kąta jest równo oddalony od ramion tego kąta. Odległość od każdego z ramion jest wtedy równa PA, jak na rysunku.

RishqLhRiZUMj

Czy są w takim razie jeszcze inne punkty leżące na zewnątrz kąta równo oddalone od jego ramion, które nie leżą na prostej zawierającej dwusieczną tego kąta? Poniższy rysunek pokazuje, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

RHbqGcfbyxMa9
R8BAsnuGYgSkp

Zaznaczony na tym rysunku punkt Q leży w tej samej odległości od każdego z ramion kąta. Odległość tego punktu od obu ramion kąta jest równa QA.

Kolejny rysunek przekonuje nas jednak, że nie każdy punkt leżący na zewnątrz kąta leży w tej samej odległości od jego ramion.

R1VYPiZhefura
Rjyruk6aCZdSi

Odległości zaznaczonego na tym rysunku punktu R od ramion kąta są równe RKRL. Oczywiście RK<RL. Czy potrafiłbyś teraz zaznaczyć wszystkie punkty płaszczyzny równo oddalone od ramion tego kąta wypukłego? Jeśli to zrobiłeś i chcesz sprawdzić, czy Twoje rozwiązanie jest poprawne, odkryj rysunek.

Zobacz rysunekRozwiązanieZobacz rysunek

Przykład 2

Wykaż, że jeśli dwusieczna kąta trójkątadwusieczna kąta trójkątadwusieczna kąta trójkąta jest jednocześnie środkową tego trójkąta, to ten trójkąt jest równoramienny.

RZPsQxhDAzyiA

Załóżmy, że odcinek AD jest dwusieczną kąta BAC trójkąta ABC i jednocześnie jest środkową trójkąta ABC. Zatem BAD=CAD=α oraz BD=CD. Z własności środkowej wynika, że trójkąty ABDACD mają równe pola. Możemy więc zapisać równość 12AB·AD·sinα=12AC·AD·sinα, z której otrzymujemy równość AB=AC. To oznacza, że trójkąt ABC jest równoramienny, co kończy dowód.

Przykład 3

Skonstruuj kąt o mierze 22°30'.

Krok 1

Skonstruujmy najpierw kąt prosty. Wystarczy w tym celu skonstruować dwie proste prostopadłe.

Rsz64JcYVvQTQ
Krok 2

Konstruujemy następnie dwusieczną jednego ze skonstruowanych czterech kątów prostych i w ten sposób powstały dwa kąty o mierze 45° każdy.

RNcPVtCXIYYvG
Krok 3

Teraz wystarczy skonstruować dwusieczną jednego z tych kątów. Otrzymamy w ten sposób kąt o mierze 22°30'.

Ra9HFq4MxkwY1

Z ostatniego przykładu wynika, że jeśli mamy dany kąt α, to możemy ten kąt podzielić na dwa równe kąty; otrzymaną połówkę kąta znowu możemy podzielić na dwa równe kąty i tak dalej. Możemy więc skonstruować kąty o miarach 12α, 14α; ogólnie kąt o mierze 12nα, gdzie n oznacza dodatnią liczbę całkowitą. Pojawia się zatem tutaj pytanie, czy możemy podzielić kąt na trzy równe kąty. Podział kąta na trzy równe kąty nazywa się trysekcją kąta (podział kąta na dwa równe kąty nazywamy też bisekcją kąta). Trysekcja dowolnego kąta jest jednych z trzech wielkich problemów geometrycznych postawionych jeszcze przez starożytnych Greków. Dwa pozostałe problemy to kwadratura kołakwadratura kołakwadratura kołapodwojenie sześcianupodwojenie sześcianupodwojenie sześcianu. Postawienie tych trzech problemów przypisuje się Platonowi. Dopiero w XIX wieku Gauss wykazał, że w przypadku ogólnym trysekcji kątatrysekcja kątatrysekcji kąta nie da się wykonać jedynie za pomocą cyrkla i linijki (bez podziałki). Pozostałe dwa problemy też mają negatywne rozwiązanie.

Słownik

dwusieczna kąta trójkąta
dwusieczna kąta trójkąta

odcinek, który jest częścią wspólną trójkąta i dwusiecznej kąta wewnętrznego tego trójkąta

trysekcja kąta
trysekcja kąta

podział kąta na trzy równe kąty

kwadratura koła
kwadratura koła

konstrukcja kwadratu o polu równym polu danego koła

podwojenie sześcianu
podwojenie sześcianu

konstrukcja odcinka będącego krawędzią sześcianu o objętości dwukrotnie większej od objętości danego sześcianu