Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑red

Obręcz barkowa

Pas barkowybarkbarkowy składa się z parzystych kości:

  • płaskich, trójkątnych łopatekłopatkałopatek;

  • długich, cienkich obojczykówobojczykobojczyków.

R1TsxKKOBKwxq
1. Łopatka. Na ilustracji w szkielecie człowieka - od strony pleców - zaznaczono na czerwono kości łopatki. Kości są płaskie, leżą symetrycznie po obu stronach górnej części kręgosłupa. Kształt zbliżony jest do trójkąta równoramiennego. Łopatki są kośćmi płaskimi. Stanowią miejsce przyczepu dla mięśni kończyny górnej oraz grzbietu., 2. Obojczyk. Ilustracja przedstawia podłużne kości obojczyka. Obojczyk łączącą łopatkę i mostek. Obojczyki nie łączą się bezpośrednio z kością ramienną, ale zamykają z przodu obręcz barkową oraz stanowią miejsca przyczepu mięśni kończymy górnej i klatki piersiowej.
Źródło: Anatomography, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.0.
bg‑red

Obręcz miednicowa

Obręcz miednicowa (biodrowa) łączy się (zrasta) z kością krzyżową. Pas ten tworzą dwie kości miednicznekości miednicznekości miedniczne, powstałe ze zrośniętych ze sobą parzystych kości biodrowych, łonowych i kulszowych. Wszystkie te kości wspólnie budują panewkę biodrowąpanewka stawu biodrowegopanewkę biodrową. Pas miednicowy u płodu i noworodka składa się z odrębnych elementów, a ich łączenie zachodzi po pierwszym roku życia.

R1TWhTLQk71Py
1. Kości biodrowe. Ilustracja przedstawia szkielet człowieka z zaznaczonymi na czerwono kośćmi biodrowymi. Są płaskie. Leżą po dwóch stronach dolnej części kręgosłupa. Kości biodrowe są kośćmi płaskimi. Dzielą się na talerze oraz trzony, które są oddzielone od siebie kresą łukowatą. Talerze kości biodrowych dzieli się na dwie powierzchnie: pośladkową (zewnętrzną) i krzyżowo-miedniczą (wewnętrzną). Do powierzchni pośladkowej przyłączone są trzy mięśnie pośladkowe. Górny, zgrubiały brzeg talerza biodrowego nazywa się grzebieniem biodrowym. Na nim znajduje się guzek biodrowy, który jest wyczuwalny przez skórę. Trzony kości biodrowych biorą udział w tworzeniu panewek biodrowych., 2. Kości kulszowe. Ilustracja przedstawia kości kulszowe. Znajdują się poniżej kości biodrowych. Kości kulszowe dzielą się na górną część – trzon i dolną – gałąź kości kulszowej. Trzon jest bardzo masywny. Wystaje z niego kolec kulszowy, nad którym znajduje się wcięcie kulszowe większe. Poniżej kolca kulszowego zlokalizowane jest wcięcie kulszowe mniejsze, ograniczone guzem kulszowym. Miednica opiera się na guzach kulszowych, kiedy człowiek przyjmuje pozycję siedzącą. Gałąź kulszowa łączy się z gałęzią kości łonowej., 3. Kości łonowe. Ilustracja przedstawia kości łonowe. Leżą w dolnej i wysuniętej do przodu części miednicy. Kości łonowe składają się z trzonów oraz dwóch gałęzi: dolnej i górnej. Trzon kości łonowej bierze udział w tworzeniu panewki biodrowej. Gałąź górna łączy się z kością biodrową, natomiast dolna z kością kulszową. Spojenie łonowe (chrząstkozrost) łączy obie kości łonowe.
Źródło: BodyParts3D, DBCLS, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.

Słownik

bark
bark

zespół kości łączących kończynę górną z tułowiem

kości miedniczne
kości miedniczne

parzyste kości wchodzące w skład obręczy kończyny dolnej; składają się na nią parzyste kości biodrowe, łonowe i kulszowe; kości miedniczne łączą się ze sobą za pomocą spojenia łonowego w części przedniej, natomiast w tylnej połączone są z kością krzyżową

łopatka
łopatka

płaska kość będąca elementem obręczy kończyny górnej; łączy się z kością ramienną za pomocą stawu barkowego

obojczyk
obojczyk

kość łącząca łopatkę z mostkiem; łączy szkielet kończyny górnej ze szkieletem osiowym

panewka stawu biodrowego
panewka stawu biodrowego

struktura w kości miednicznej tworząca powierzchnię stawową stawu biodrowego