Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Nie można rozmawiać na temat zepsutego samochodu bez znajomości problemów, które spotkały kierowcę. Nie da się również go naprawić, nie wiedząc jak jest zbudowany. Podobnie z narządem wzroku. Rozpoczynając temat dalekowzroczności, przypomnijmy sobie zatem podstawowe informacje anatomiczne.

R4HzZk0vUbVGE
Rys. 1. Schemat budowy oka. Możemy zauważyć, że promień świetlny napotyka na swojej drodze następujące elementy: rogówkę → ciecz wodnistą → źrenicę → soczewkę → ciecz szklistą → siatkówkę
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Narząd wzroku można podzielić na: oko (składające się z gałki ocznej i nerwu wzrokowego) oraz tak zwane narządy dodatkowe. Gałka oczna (Rys. 1.) kształtem przypomina kulę o promieniu około 12 mm. Nie jest ona jednak idealnie okrągła: przednia część jest bardziej wypukła, zaś tylna – nieco spłaszczona. Jej wnętrze wypełnia ciecz szklista otoczona trzema błonami: twardówką, naczyniówką i siatkówką. Najważniejszą częścią twardówki jest rogówka – czyli swego rodzaju okno, przez które światło wpada do oka.

Światło trafia następnie na soczewkę. Ten, umieszczony w przedniej części oka i utrzymywany na specjalnych wiązadłach element, dzięki swojej elastyczności, może zwiększać lub zmniejszać zdolność skupiającą. Cecha ta, zwana akomodacją, umożliwia uzyskanie ostrego obrazu na siatkówce przy różnych odległościach obserwowanych przedmiotów. Przy przedmiotach dalekich soczewka się spłaszcza, przy bliskich – staje się bardziej wypukła. Zobaczmy, jak wygląda opis matematyczny tego zjawiska. Załóżmy, że osoba patrzy na przedmiot znajdujący się w odległości dobrego widzenia wynoszącej x1 = 25 cm. Następnie kieruje swój wzrok na przedmiot znajdujący się w odległości x2 = 5 m. Jak zmieni się kształt soczewki? Aby to opisać, oznaczmy przez y odległość od soczewki do siatkówki, zaś R1R2 niech oznaczają promienie krzywizny soczewki, gdy patrzymy na przedmiot z bliska, zaś – gdy patrzymy na przedmiot daleki.

Zastosujmy wzór soczewkowy dwukrotnie (dla obu odległości):

(nsno1)(1R1+1R2)=1f=1x+1y,

gdzie n0ns to współczynniki załamania otoczenia i soczewki. Mamy więc układ równań

(nsno1)(1R1+1R2)=1x1+1y,
(nsno1)(1R1+1R2)=1x2+1y.

Odległość y jest wielkością stałą, gdyż odpowiada rozmiarom oka. Możemy zatem przyrównać wyeliminować z nich odwrotność y, tj. wyznaczyć tę wielkość z obu równań i porównać otrzymane wyrażenia. Otrzymamy

(nsno1)(1R1+1R2)1x1=(nsno1)(1R1+1R2)1x2,

co po przegrupowaniu wyrazów daje

(nsno1)[(1R1+1R2)(1R1+1R2)]=1x11x2.

Na podstawie powyższej równości postaramy się ocenić, jaka jest wartość różnicy w nawiasie kwadratowym, tj.

1R1+1R2-1R1'+1R2'=1x1-1x2nsno-1.

Zarówno licznik jak i mianownik po prawej stronie są dodatnie, więc (1R1+1R2)(1R1+1R2)>0, skąd

(1R1+1R2)>(1R1+1R2).

Wynika z tego, że w przypadku obserwowania przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości soczewka oka jest bardziej wypukła, zaś w przypadku przedmiotów dalekich – ulega spłaszczeniu.

Wracając jednak do budowy oka, możemy zauważyć, że światło ostatecznie dociera do siatkówki będącej dla niego swego rodzaju ekranem. W jej budowie możemy wyróżnić dwa rodzaje fotoreceptorówfotoreceptoryfotoreceptorów (komórek światłoczułych):

  • czopki – odpowiedzialne za postrzeganie kolorów,

  • pręciki – pozwalające na widzenie zarysów przedmiotów oraz wykrywanie ruchu.

To dzięki nim, na siatkówce powstaje sygnał, który jest przesyłany nerwem wzrokowym do mózgu, gdzie jest interpretowany.

W oku zdrowym przechodząca przez rogówkę równoległa wiązka światła, pochodząca od bardzo odległego przedmiotu, skupia się bez akomodacji na siatkówce tworząc obraz rzeczywisty, zmniejszony i odwrócony (zarówno w pionie, jak i w poziomie). Jeśli jednak wystąpi czynnik, w wyniku którego proces ten zostanie zaburzony, mamy wówczas do czynienia z wadami wzroku. Dalekowzroczność (zwana także nadwzrocznością czy hyperopiąhyperopiahyperopią) to wada, przy której (jeśli mięśnie oczne są nienapięte, czyli nie ma akomodacji) wpadające do oka promienie ogniskują się za siatkówką (Rys. 2.). Jest ona wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio‑tylnych oka (czyli mówiąc prostym językiem – gałka oczna jest za krótka, a soczewka znajduje się zbyt blisko siatkówki) lub zbyt małej zdolności skupiającej soczewki. Widać to szczególnie u osób po czterdziestym roku życia, ponieważ zdolność akomodacji jest wówczas niewystarczająca, by ją skorygować. U osób młodych akomodacja „koryguje” tę wadę, w związku z czym jest ona utajona.

RnzwrAiGMpkQs
Rys. 2. Uproszczony schemat oka dalekowzrocznego (równoległa wiązka światła, pochodząca od bardzo odległego przedmiotu, zostaje skupiona za siatkówką)
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zdolność skupiającą Z każdej soczewki (także ocznej) można zapisać za pomocą równania

Z=1f=1x+1y,

gdzie f to ogniskowa, zaś x i y odpowiednio – odległość przedmiotu od powierzchni soczewki i siatkówki od powierzchni soczewki. Zatem wzór na zdolność skupiającą soczewki oka ma postać

Zoka=1x+1y.

Jeśli założymy, że przedmiot znajduje się w odległości dobrego widzenia x = d = 25 cm oraz, że zarówno d, jak i y są wielkościami stałymi, w celu korekcji wady wzroku należy przed okiem umieścić soczewkę (okularową lub kontaktową) o określonej zdolności skupiającej takiej, żeby

Zoka+Zokularow=1d+1y.

Dalekowzroczność koryguje się za pomocą soczewek o zdolności skupiającej dodatniej (Rys. 3.). Soczewka korekcyjna musi mieć taką zdolność skupiającą, by ostry obraz oglądanego przedmiotu powstał dokładnie na siatkówce oka, a nie za nią. Podczas badań w gabinecie optometrycznym czy okulistycznym dobiera się soczewkę o największej zdolności skupiającej, która zapewnia pacjentowi najlepszą ostrość wzroku.

RZYgOIVqrL6u6
Rys. 3. Uproszczony schemat korekcji oka dalekowzrocznego za pomocą soczewki skupiającej. Z powodu dużej różnicy w zdolnościach skupiających soczewki oka i soczewki korekcyjnej nie da się oddać (zachowując skalę) faktu, że promienie za soczewką korekcyjną stają się zbieżne.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się laserowe korekcje oczu. Metoda ta polega na zmianie krzywizny rogówki. Odbywa się to poprzez odparowanie nieprawidłowo zbudowanych warstw rogówki za pomocą lasera. Zabiegom poddawane są jedynie osoby, u których gałka oczna się już nie rozwija (czyli te, które ukończyły dwudziesty pierwszy rok życia), cechujące się stabilną wadą. Korekcji ulegają wady z zakresu od +0,75 do + 6 dioptrii.

Ciekawostka (skierowana przede wszystkim dla osób noszących okulary):

W przypadku, gdy nosimy soczewki kontaktowe zamiast okularów, powinniśmy pamiętać, że taka  soczewka powinna mieć większą zdolność skupiającą od soczewki okularowej dla tego samego oka. Można to obliczyć z zależności:

ZSK=ZSO1dZSO,

w której: ZIndeks dolny SK oznacza zdolność skupiającą soczewki kontaktowej, ZIndeks dolny SO – zdolność skupiająca soczewki okularowej, zaś d – odległość między soczewką okularową a rogówką (przyjmowaną jako 12 mm).

Osoba nosząca okulary o zdolności skupiającej + 6,00 dioptrii powinna nosić soczewki kontaktowe: 

ZSK=+6,0010,012(+6,00)dioptrii=+6,47dioptrii.

Dostępne są jedynie soczewki o zdolnościach skupiających różniących się o 0,25 dioptrii, z tego względu należy do korekcji zastosować soczewki kontaktowe + 6,50 dioptrii.

fotoreceptory
fotoreceptory

(ang. : photoreceptor cells) – komórki siatkówki pochłaniające światło i zamieniające je na sygnały elektryczne przesyłane do mózgu; są to czopki (odpowiadające za widzenie dzienne – fotopowe) oraz pręciki (odpowiadające za widzenie nocne – skotopowe).

hyperopia
hyperopia

(ang.: hyperopia / far‑sightedness) - wada wzroku polegająca na tym, że wiązka światła pochodząca od znajdującego się bardzo daleko przedmiotu ogniskuje się bez akomodacji za siatkówką. Skutkiem tego jest nieostry obraz przedmiotów położonych blisko oka.