Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Soczewki zmieniają kierunek biegu padających na nie promieni. Przypomnijmy sobie, jak to wygląda dokładnie. Otóż:

1. Promień równoległy do osi optycznejoś optyczna osi optycznej po przejściu przez soczewkę skupiającą przechodzi przez jej ognisko położone po drugiej stronie soczewki.

2. Promień równoległy do osi optycznejoś optyczna osi optycznej po przejściu przez soczewkę rozpraszającą odchyli się od osi optycznej w taki sposób, że jego przedłużenie będzie przechodziło przez jego ognisko pozorne F położone przed soczewką.

3. Promień przechodzący przez środek soczewki zachowuje swój kierunek.

4. Promień przechodzący przez ognisko przed soczewką skupiającą, po przejściu przez nią, stanie się równoległy do osi optycznejoś optyczna osi optycznej.

5. Promień padający na soczewkę rozpraszającą w taki sposób, że jego przedłużenie pada na ognisko F leżące po drugiej stronie soczewki, po przejściu przez soczewkę będzie biegł równolegle do osi optycznejoś optyczna osi optycznej soczewki.

Na przecięciu się promieni przechodzących przez soczewkę (lub ich przedłużeń) powstaje obraz oglądanego przedmiotu.

R1bnk9r6iNq7a
Rys. 1. Konstrukcja obrazu w soczewce skupiającej dla x > 2f. Na schemacie przyjęto następujące oznaczenia: x – odległość przedmiotu, y – odległość obrazu, f – ogniskowa, h – wysokość przedmiotu, h’ – wysokość obrazu.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
RMwbn0lguec9O
Rys. 2. Konstrukcja obrazu pozornego w soczewce rozpraszającej.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Jeśli w układzie optycznym umieścimy przedmiot w odległości od soczewki, to w odległości otrzymamy ostry obraz tego przedmiotu. Czy wielkości  i  są ze sobą powiązane? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie soczewki skupiającej dla . Na podstawie Rys. 1. z podobieństwa trójkątów A B O A B O możemy zapisać, że:

.

Iloraz oznaczany jest literą  i nazywany w optyce powiększeniem. Dodatkowo, z podobieństwa tych samych trójkątów, zauważamy, że:

.

Pamiętając jednak, że  może przyjmować wartości ujemne, definiując powiększenie, należy zapisać powyższe równanie z wartością bezwzględną. Mamy zatem:

.

Dodatkowo, z podobieństwa trójkątów A O F A A C :

.

Odwracając powyższą równość otrzymujemy zależność:

,

która po przekształceniu da nam:

.

Dzieląc powyższe równanie przez  otrzymujemy:

.

Zatem:

.

Ostatnia równość nazywana jest równaniem soczewki. Jest ona prawdziwa zarówno dla soczewek skupiających, jak i rozpraszających. Przy czym, zapisując tę zależność warto jest na początku przyjąć pewną konwencję znaków. Ustalmy więc, że w przypadku obrazu pozornego: oraz dla soczewki rozpraszającej: .

Każda soczewka ma ustaloną odległość ogniskowąogniskowaogniskową w danym ośrodku. Jak wyznaczyć zatem położenie obrazu z wykorzystaniem równania soczewki? Przekształćmy ostatni wzór wyznaczając z niego :

1y=1f1x
1y=xffx
y=fxxf

Powyższe równanie jest zależnością położenia obrazu od położenia przedmiotu przy ustalonej wartości ogniskowejogniskowaogniskowej . Jest to zarazem funkcja algebraiczna, której przebieg możemy zbadać i nadać mu sens fizyczny. Spróbujmy narysować wykres (Rys. 3.). Linią ciągłą przedstawiona została zależność dla parametru , czyli soczewek skupiających, zaś linią przerywaną – dla , czyli soczewek rozpraszających.

R1T0kYWT8a1Ag
Rys. 3. Wykres zależności y(x).
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Wykres ma asymptotę dla , gdyż dla tego argumentu funkcja jest nieokreślona (mianownik nie może przyjąć wartości 0). Jak zinterpretować to fizycznie? Umieszczenie przedmiotu w ognisku powoduje, że tworzy się wiązka promieni równoległych, skutkiem czego jest brak obrazu.

Co jeszcze można powiedzieć na podstawie tego wykresu? Otóż w przypadku soczewki skupiającej dla:

  • – wartość funkcji jest ujemna, zatem obraz powstaje po tej samej stronie soczewki, co przedmiot. Przesuwanie przedmiotu w kierunku ogniska oznacza zwiększanie wartości argumentu badanej funkcji. Wówczas, jak widać na wykresie, wartość funkcji  asymptotycznie dąży do minus nieskończoności – oznacza to znikanie obrazu (obraz oddala się coraz bardziej od soczewki).

  •  – wartości  są dodatnie, więc obraz znajduje się po drugiej stronie soczewki. Funkcja nadal ma charakter malejący – wraz ze wzrostem odległości przedmiotu, odległość obrazu będzie się zmniejszała i dążyła do wartości , jednak tej wartości nie osiągnie. Dodatkowo można zauważyć, że krzywa jest symetryczna względem wartości . Jeśli , przyjmie wartość:

    y=fxxf=f2f2ff=2f

    zatem obraz powstaje dokładnie w odległości .

W przypadku soczewki rozpraszającej ogniskowaogniskowaogniskowa jest ujemna. W analizowanym równaniu oznacza to, że parametr jest mniejszy od zera, zatem przebieg funkcji jest inny. Na Rys. 3. przedstawia to czerwona linia przerywana. Wartości funkcji dążą asymptotycznie do . Oznacza to tyle, że  nigdy nie przekroczy wartości ogniskowejogniskowaogniskowej, a obraz zawsze będzie znajdował się po tej samej stronie soczewki, co przedmiot. Wraz ze wzrostem odległości przedmiotu, odległość obrazu również wzrasta, lecz nie dąży do minus nieskończoności, ale do .

Słowniczek

ogniskowa
ogniskowa

 (ang. focus length) - odległość pomiędzy ogniskiem a środkiem soczewki mierzona wzdłuż osi optycznej.

oś optyczna 
oś optyczna 

(ang. optical axis) - prosta przechodząca przez środki elementów optycznych znajdujących się w układzie