Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

W tym miejscu omówimy najprostszy w budowie spektrograf masowy – spektrograf Bainbridge’a. Oto schemat jego budowy:

R1SPrARO9LuvW
Rys. 1. Schemat budowy spektrografu Bainbridge’a.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Jak widzimy wiązka jonów trafia do selektora prędkości, który przepuszcza przez otwór wejściowy do komory z polem magnetycznym zakrzywiającym tor jonów tylko jony o określonej prędkości. Jak to się dzieje? Otwór wejściowy do selektora prędkości znajduje się naprzeciwko otworu wyjściowego. Wobec tego przez selektor przechodzą tylko te jony, których tor w skrzyżowanym polu elektrycznym i magnetycznym jest prostoliniowy.

Na dodatni jon poruszający się na Rys. 1. w prawo, wpadający do selektora prędkości działa siła magnetycznaSiła magnetyczna (ang. magnetic force)siła magnetyczna skierowana w górę. Przeciwnie działa na jon siła elektrycznaSiła elektryczna (ang. electric force)siła elektryczna. Siły te muszą się wzajemnie znosić, skoro torem ruchu jonu jest prosta; ich wartości muszą być równe. Zapiszmy:

Fmag=Fel

Fmag=qvB sin (v,B), ale (v,B)=90 ° więc Fmag=qvB. Zatem qvB=qE, gdzie qE jest wartością siły elektrycznej działającej na jon. Widzimy więc, że aby jon poruszał się po prostej ruchem jednostajnym, jego prędkość powinna spełniać równość:

v=EB

Jeśli jon będzie poruszał się z większą prędkością, to jego tor ulegnie odchyleniu do góry (większą wartość będzie miała siła magnetyczna). Jeśli będzie poruszał się z mniejszą prędkością, tor odchyli się w dół. Takie jony zostaną zatrzymane przez ścianki przyrządu.

Teraz jon dostaje się do obszaru jednorodnego pola magnetycznego o wektorach indukcji B0. Pod wpływem siły magnetycznej, która działa cały czas prostopadle do prędkości, jon porusza się po półokręgu, po czym uderza w kliszę fotograficzną, pozostawiając swój ślad. Siła magnetyczna jest tutaj siłą dośrodkową, co możemy wyrazić następującą równością:

mv2r=qvB0

Możemy z tego równania wyznaczyć masę jonu m, jeśli wykorzystamy naszą wiedzę na temat jego prędkości i podstawimy tę wielkość w funkcji wartości indukcji i natężenia pola elektrycznego:

m=qrB0BE

Pozostaje jeszcze wyjaśnić, jaki jest ładunek jonu. Źródłem jonów jest tzw. komora jonizacyjna, w której badana substancja w fazie gazowej poddana jest zderzeniom ze strumieniem elektronów przyspieszonych do wysokich energii. Podczas zderzenia zostaje przekazana atomowi część energii kinetycznej elektronu i elektron z powłoki walencyjnej odrywa się od atomu – powstaje jon dodatni o ładunku +e. I to są najczęstsze przypadki. Czasem może dojść do podwójnej jonizacji i wtedy ładunek jonu wynosi +2e. Zajmijmy się jednak jonami o ładunku najczęściej występującym.

Wystarczy zmierzyć promień półokręgu, po którym porusza się jon, aby wyznaczyć jego masę. Korzystamy wtedy ze związku: m=erB0BE. Promień półokręgu r jest połową odległości pomiędzy otworem wlotu jonu i jego śladem na detektorze (kliszy fotograficznej na Rys. 1.). Ta odległość jest bezpośrednio mierzona i jest równa średnicy okręgu d. Wobec tego masę wyznaczymy następująco:

m=edB0B2E

To jest oczywiście tylko masa jonu. Ale do masy całego jądra atomowego jest już bardzo blisko. Wystarczy od tej masy odjąć masę elektronów, które są obecne w badanym jonie (dokonujemy tutaj pewnego przybliżenia). Pominiemy energię wiązania elektronów w atomie. Łączna masa elektronów jest naprawdę nieco mniejsza niż suma mas wszystkich elektronów w jonie obliczona jako (Z-1)me. Czyli masa jądra atomowego Mj zostanie obliczona jako: mj=m-(Z-1)me, gdzie m jest masą jonu, a me jest masą elektronu.

Gdy zmierzono w ten sposób masy różnych jąder atomowych, to okazało się, że zawsze są one mniejsze niż suma mas ich składników. Symbolicznie przedstawiono to na Rys. 2., na którym na lewej szalce wagi umieszczono atom helu a na prawej szalce – 4 nukleony: 2 protony i dwa neutrony składające się na ten atom. Widzimy, że waga nie jest w równowadze. Jest tak, jakby nukleony traciły część masy, gdy są połączone w jądro.

RL9K5aQs2oVZ9
Rys. 2.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Mamy do czynienia z tzw. defektem (niedoborem) masy jądra atomowego.

Δ m=[Zmp+(A-Z)mn]-mj

Nie miejsce tu na głębsze wyjaśnienia, ale okazuje się, że deficyt masy pomnożony przez prędkość światła do kwadratu daje energię wiązania jądra atomowegoEnergia wiązania jądra atomowego (ang. binding energy of atom nucleus)energię wiązania jądra atomowego. Zastosowany jest tu słynny wzór Einsteina dotyczący równoważności masy i energii.

Ew= Δ mc2

Słowniczek

Siła elektryczna (ang. electric force)
Siła elektryczna (ang. electric force)

siła działająca na ładunek znajdujący się w polu elektrycznym opisana równaniem wektorowym: Fel=qE, gdzie q jest ładunkiem (z uwzględnieniem znaku), a E jest wektorem natężenia pola elektrycznego w punkcie, w którym znajduje się ładunek.

Siła magnetyczna (ang. magnetic force)
Siła magnetyczna (ang. magnetic force)

inaczej zwana siłą Lorentza (ściślej jej częścią magnetyczną) jest siłą działającą na poruszający się ładunek w polu magnetycznym; opisana jest równaniem Fmag=q(v × B), gdzie q jest ładunkiem (z uwzględnieniem znaku), v jest wektorem prędkości ładunku, a B jest wektorem indukcji magnetycznej w punkcie, w którym znajduje się ładunek.

Wartość tej siły obliczana jest w następujący sposób: Fmag=|q|vB sin (v,B), kierunek siły Lorentza jest prostopadły do płaszczyzny wyznaczonej przez wektory prędkości i indukcji, a zwrot wyznaczamy stosując regułę śruby prawoskrętnej.

Izotopy pierwiastka (ang. isotope)
Izotopy pierwiastka (ang. isotope)

odmienne postacie atomów pierwiastka chemicznego, różniące się liczbą neutronów w jądrze (z definicji atomy tego samego pierwiastka mają tę samą liczbę protonów w jądrze). IzotopyIzotopy pierwiastka (ang. isotope)Izotopy tego samego pierwiastka różnią się liczbą masową (łączną liczbą neutronów i protonów w jądrze), ale mają tę samą liczbę atomową (liczbę protonów w jądrze).

Energia wiązania jądra atomowego (ang. binding energy of atom nucleus)
Energia wiązania jądra atomowego (ang. binding energy of atom nucleus)

energia potrzebna do rozdzielenia jądra na jego elementy składowe (nukleony) i oddalenia ich od siebie tak, by przestały ze sobą oddziaływać.