Przeczytaj
Warto przeczytać
Jaki będzie moment bezwładnościmoment bezwładności walca, który nie będzie cienkościenny, ale będzie miał „grubą” ściankę? Oznaczmy jego wewnętrzny promień jako , a zewnętrzny jako . Wysokość walca niech będzie równa (zob. Rys. 1).
Na początek, wyobraźmy sobie lity (tj. wypełniony w środku) walec o promieniu . Jego moment bezwładnościmoment bezwładności oznaczmy jako . Podzielmy go na dwie części: wewnętrzny walec o promieniu oraz rurę o promieniu wewnętrznym , a zewnętrznym . Momenty bezwładnościMomenty bezwładności wewnętrznego walca i rury oznaczmy odpowiednio: oraz . Między momentem bezwładnościmomentem bezwładności rury i momentami bezwładnościmomentami bezwładności obydwu walców ilościowy związek (więcej na ten temat dowiesz się po przeczytaniu materiału pt. Masa i moment bezwładności punktu materialnego i bryły sztywnej ):
Ponieważ wiemy, że moment bezwładnościmoment bezwładności litego walca o masie i promieniu wynosi (więcej na ten temat dowiesz się po przeczytaniu materiału pt. Momenty bezwładności ciał dla różnych jednorodnych brył ), możemy napisać:
gdzie i oznaczają masy obydwu walców.
Powyższy wzór można znacząco uprościć. W tym celu załóżmy, że rura jest wykonana z jednorodnego materiału o gęstości . Oczywiście, to samo założenie dotyczy obydwu walców. Dzięki temu założeniu masy wszystkich elementów badanego układu można zapisać w następujący sposób:
gdzie oznacza masę rury, a jej wysokość.
Podstawiając wyrażenia opisujące masy walców ( i ) do wzoru na moment bezwładnościmoment bezwładności rury, dostajemy:
Następnie, korzystając ze wzoru skróconego mnożenia: , gdzie za podstawiamy , a za wstawiamy , dostajemy:
W końcu, wykorzystując w ostatniej zależności wcześniej zapisane wyrażenie na masę rury dostajemy:
Podsumowując: Moment bezwładności rury o masie , promieniu wewnętrznym i promieniu zewnętrznym jest równy: .
Zwróćmy uwagę na dwa skrajne przypadki rozmiarów rury:
Jeśli promień wewnętrzny wyniesie otrzymamy pełny walec o promieniu podstawy . W takiej sytuacji wzór opisujący moment bezwładnościmoment bezwładności rury upraszcza się do wzoru opisującego moment bezwładnościmoment bezwładności litego walca .
Jeśli promień będzie w przybliżeniu równy , czyli rura będzie miała bardzo cienką ściankę, to otrzymamy: Uzyskany wzór opisuje moment bezwładnościmoment bezwładności cienkościennej obręczy (zob. materiał pt. Momenty bezwładności ciał dla różnych jednorodnych brył ).
Słowniczek
(ang.: moment of inertia) miara bezwładności ciała w ruchu obrotowym względem określonej, ustalonej osi obrotu.