Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Równia pochyła to płaska powierzchnia nachylona pod pewnym kątem do poziomu, po której mogą zsuwać się ciała. Parametrem niezbędnym do opisu sił działających na ciało na równi pochyłej jest kąt nachylenia równi (zwykle oznaczany jako α). W naszym rozważaniu będziemy zakładać, że równia jest nieruchoma, czyli nie przesuwa się podczas ruchu znajdującego się na niej ciała.

Aby dobrze zrozumieć, skąd biorą się siły w układzie ciało‑równia, przeanalizujmy na początek prostszy przypadek. Weźmy pod uwagę skrzynię, stojącą na płaskiej powierzchni, przedstawioną na rysunku 1.

RS1wjB5ijSnxL
Rys. 1. Siły ciężkości i reakcji podłoża działające na ciało spoczywające na płaskiej powierzchni. Ciało działa na podłoże siłą nacisku

Na skrzynię działa siła ciężkości Fg skierowana pionowo w dół. Siła ta powoduje powstanie siły nacisku N skrzyni na podłoże. Siła ta jest co do wartości i kierunku równa sile ciężkości, lecz przyłożona jest do podłoża, nie do skrzyni. Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki NewtonaIII zasada dynamiki Newtonatrzecią zasadą dynamiki Newtona, podłoże musi działać na skrzynię taką samą co do wartości, lecz przeciwnie skierowaną siłą. Jest to siła reakcji podłoża Fr. Ponieważ wszystkie siły działające prostopadle do podłoża mają tę samą wartość, to siły FgFr się równoważą, a skrzynia nie porusza się w kierunku pionowym.

Wróćmy teraz jednak do naszej równi. Rozważmy przypadek, w którym nie występuje tarcie między równią a ciałem znajdującym się na niej. W takim przypadku na ciało działają dwie siły: siła ciężkości Fg oraz siła reakcji równi na nacisk Fr. Siły te przedstawiliśmy na rysunku 2. Dodatkowo, na rysunku widoczne są: składowe siły ciężkości oraz siła nacisku N. Aby otrzymać składowe siły ciężkości, należy narysować prostokąt o jednym boku równoległym do równi oraz jednym z wierzchołków w punkcie zaczepienia siły ciężkości. Przekątną prostokąta jest wektor siły ciężkości. Boki tego prostokąta będą składowymi siły ciężkości.

R7T8hKtTOYlBp
Rys 2. Siły działające na ciało na równi pochyłej oraz siła nacisku ciała na równię. Siła ciężkości została rozłożona na składowe

Na podstawie naszej analizy przypadku skrzyni na płaskim podłożu, wiemy już, skąd biorą się siły prostopadłe do równi. Siła nacisku N jest siłą, z jaką klocek działa (naciska) na równię. Jej istnienie wynika z obecności prostopadłej do równi składowej siły ciężkości Fg⊥. Siła nacisku (przyłożona do równi) jest co do wartości równa Fg. Siła reakcji równi Fr jest związana z naciskiem ciała na równię. Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona, jest ona co do wartości równa sile nacisku N, przeciwnie skierowana i przyłożona do ciała. Siła zsuwająca Fg∥ jest składową siły ciężkości równoległą do zbocza równi i powoduje ruch ciała wzdłuż niego.

Przedstawiony na rysunku kąt nachylenia równi α możemy wykorzystać do wyznaczenia wartości składowych siły ciężkości. Analizując trójkąt utworzony przez wektory sił i wykorzystując funkcje trygonometryczne, otrzymujemy:

Fg=Fgsinα=mgsinα
Fg=Fgcosα=mgcosα

W ogólności, gdyby na ciało działały inne siły, wypadkowa siła nacisku będzie sumą wszystkich sił lub ich składowych skierowanych prostopadle do równi, a wypadkowa siła zsuwająca – sumą wszystkich składowych równoległych.

Zagadnieniem ruchu ciała na równi pod wpływem sił zajmiemy się w e‑materiale „Jak opisać ruch ciał na równi pochyłej?”. Bardziej rzeczywisty przypadek, uwzględniający tarcie między równią a ciałem omówimy w e‑materiale „Ruch ciała na równi pochyłej z uwzględnieniem tarcia”.

Słowniczek

III zasada dynamiki Newtona
III zasada dynamiki Newtona

(ang.: Newton's third law of dynamics) zasada głosząca, że wszelkie oddziaływania są wzajemne. Gdy dwa ciała oddziałują, to działają na siebie siłami o jednakowych wartościach, kierunkach i przeciwnych zwrotach.