Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Rozpatrując zagadnienie ruchu niejednostajnego po okręgu, mamy do czynienia ze zjawiskiem, w którym wartość prędkości liniowej ciała poruszającego się po obwodzie nie jest wartością stałą: Prędkość kątowaPrędkość kątowaPrędkość kątowa zdefiniowana jest jako przyrost kątaZmiana położenia kątowegoprzyrost kąta , który następuje w pewnym czasie

Jednostką prędkości kątowej jest radian podzielony przez sekundę:

Poruszające się z prędkością po okręgu ciało zakreśla pewien łuk. Spróbujmy znaleźć relację wiążącą ze sobą prędkość liniową i prędkość kątową.

RWefbGnTE0YZs
Rys.1. Zależność między przyrostem kąta i długością łuku w ruchu po okręgu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Związek pomiędzy długością łuku i przyrostem kąta możemy zapisać w postaci

,

gdzie jest promieniem okręgu (patrz Rys. 1.). Zauważmy, że oba te przyrosty następują w tym samym czasie . Podzielmy obustronnie powyższe wyrażenie przez

.

Po lewej stronie wyrażenia otrzymaliśmy stosunek przyrostu drogi do czasu. Jest to wartość prędkości liniowej: . Po prawej stronie równania widzimy natomiast stosunek przyrostu kąta do czasu. Jest to znana nam już definicja prędkości kątowej, . Możemy zatem zapisać powyższą relację w postaci:

.

Jak wspomnieliśmy na początku, w ruchu niejednostajnym po okręgu wartość prędkości liniowej, z jaką porusza się ciało, również ulega zmianie. Stosunek zmiany prędkości do czasu, w którym następuje, stanowi definicję przyspieszenia.

.

W analizowanym zagadnieniu przyspieszenie to rozumiane jest jako przyspieszenie styczne do toru . Jego wektorową postać przedstawia Rys. 2.

R1QHeGr1XPyNe
Rys. 2. Przyspieszenie styczne w ruchu po okręgu.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zastanówmy się nad konsekwencją obecności przyspieszenia stycznego. Zmiana wartości prędkości liniowej, z jaką ciało porusza się po okręgu, wymusza również zmianę prędkości kątowej, zgodnie ze wzorem

.

Ponownie zauważmy, że przyrosty tych parametrów następują w takim samym czasie

.

Część wyrażenia po prawej stronie, określająca przyrost prędkości kątowej w czasie, znana jest jako przyspieszenie kątowePrzyspieszenie kątoweprzyspieszenie kątowe:

.

Jednostką przyspieszenia kątowego jest radian podzielony przez sekundę w kwadracie

.

Możemy zatem zapisać relację wiążącą przyspieszenie styczne i przyspieszenie kątowe jako

.

W zadaniach rachunkowych często pojawia się konieczność wyznaczenia kąta , jaki zakreśliło ciało w czasie ruchu, lub wyznaczenia jego prędkości kątowej . I tak, kąt, który został zakreślony przez ciało poruszające się początkowo z prędkością kątową , a która wzrosła do wartości końcowej w czasie , określa wzór :

Zwróćmy uwagę, że czynnik jest wartością średnią prędkości kątowej. Jest to ważne, ponieważ powyższe równanie jest prawdziwe tylko w przypadku ruchu niejednostajnego po okręgu, w którym wartość przyspieszenia kątowego jest stała .

Z definicji przyspieszenia kątowego wynika, że:

,

a zatem wartość końcową prędkości kątowej wyrażamy jako

.

Przykład 1.

Przeanalizujmy przykład chłopca jadącego na rowerze. Rowerzysta jedzie w taki sposób, że koła jego roweru mają początkową prędkość kątową . W pewnej chwili chłopiec zaczyna hamować i zatrzymuje się po upływie czasu . Wyznaczmy prędkość kątową kół w chwili będącej połową czasu hamowania oraz liczbę obrotów, jakie wykonają one do tego momentu (Rys. 3.).

REAE0FRLgnrPi
Rys. 3. Schemat sytuacji opisanej w przykładzie 1.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Rozwiązanie:

Wyznaczenie obu szukanych parametrów wymaga określenia wartości przyspieszenia kątowego, z jakim poruszają się koła roweru. Wykorzystajmy definicję przyspieszenia kątowego:

.

W analizowanym przykładzie pozwala ona na wyznaczenie przyspieszenia kątowego kół

.

Wykorzystując znajomość wartości przyspieszenia kątowego możemy wyznaczyć zmianę prędkości kątowej kół, do jakiej dojdzie w czasie

.

Określmy zatem pierwszy z szukanych parametrów, jakim jest prędkość kątowa po upływie czasu

Wyznaczenie liczby obrotów, jakie wykonają koła roweru, wymaga obliczenia kąta, jaki zakreślą w zadanym czasie. Zauważmy, że wartość przyspieszenia kątowego w analizowanym przypadku jest stała, . Wykorzystamy w tym celu wzór

który przekształcimy zgodnie z warunkami analizowanego przykładu do postaci

.

Zwróćmy uwagę, że powyższy wynik nie jest odpowiedzią, której poszukujemy. Jest to wartość przesunięcia kątowego. Wyznaczenie liczby obrotów każdego z kół rowerowych wymaga podzielenia otrzymanego wyniku przez kąt odpowiadający pełnemu obrotowi

.

Zapamiętajmy, że zaprezentowany tok rozumowania zakłada, że ruch niejednostajny po okręgu odbywa się ze stałym przyspieszeniem kątowym.

Słowniczek

Zmiana położenia kątowego
Zmiana położenia kątowego

(ang. change of angular position) - kąt, jaki zakreśla punkt umieszczony na okręgu w trakcie ruchu.

Prędkość kątowa
Prędkość kątowa

(ang. angular velocity) - wielkość fizyczna określającya zmianę kąta w funkcji czasu. Jednostką prędkości kątowej jest radian podzielony przez sekundę (rad/s).

Przyspieszenie kątowe
Przyspieszenie kątowe

(ang. angular acceleration) - wielkość określająca zmianę prędkości kątowej w czasie. Jednostką przyspieszenia kątowego jest radian podzielony przez sekundę w kwadracie (rad/sIndeks górny 2).