Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Okrąg

Jednym z pewników, inaczej aksjomatów, geometrii euklidesowej jest ten mówiący o kreśleniu okręgu – z każdego punktu można zakreślić okrąg o dowolnym promieniu (Aksjomat 3). Tym samym „tworzenie” całej geometrii opiera się na pojęciu okręgu, a raczej na wykorzystaniu cyrkla, czyli przyrządu, który temu celowi służy. I chociaż aksjomatyaksjomaty Euklidesaaksjomaty są pojęciami pierwotnymi danej teorii, w tym momencie geometrii, to my jednak mówiąc o okręgu zaczniemy od definicji, w której pojęciami pierwotnymi będą punkt, odcinek oraz odległość.

Okrąg
Definicja: Okrąg

Okręgiem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny odległych od punktu O o dany odcinek r.

Zauważmy, przy tym, że:

  • bezpośrednio z definicji wynika, że okrąg, jako zbiór wszystkich punktów płaszczyzny o zadanej własności, jest krzywą zamkniętą;

  • promieniem będziemy nazywać każdy odcinek łączący środek okręgu z dowolnym punktem na tym okręgu;

  • okrąg jest podstawowym obiektem do wykonywania klasycznych konstrukcji geometrycznych.

Cięciwa
Definicja: Cięciwa

Cięciwą okręgu nazywamy odcinek, którego końce są różnymi punktami leżącymi na tym okręgu.

Bez dowodu przyjmiemy oczywiste twierdzenie.

O cięciwie
Twierdzenie: O cięciwie

Niech dany będzie okrąg o środku O i promieniu r i cięciwa tego okręgu o długości d. Wówczas d2r, a równość zachodzi tylko wówczas, gdy cięciwa przechodzi przez środek okręgu.

Oznacza to, że chociaż cięciwy danego okręgu mogą mieć różne długości, to nie mogą być dłuższe od podwojonego promienia tego okręgu. To ograniczenie długości cięciwy uzasadnia podanie definicji kolejnego obiektu związanego z okręgiem.

Średnica
Definicja: Średnica

Średnicą okręgu o środku O i promieniu r nazywamy każdą jego cięciwę, która przechodzi przez punkt O. Bezpośrednio z przyjętych definicji i twierdzenia o cięciwie wynika poniższy wniosek.

Uwaga!

Długość średnicy okręgu o promieniu r jest równa 2r.

Końce każdej cięciwy, a ogólniej dwa różne punkty, dzielą okrąg na dwie części, co prowadzi do przyjęcia poniższej definicji.

Łuk okręgu
Definicja: Łuk okręgu

Łukiem okręgu nazywamy każdą z dwóch części, na które dzielą okrąg dwa różne punkty leżące na tym okręgu, wraz z tymi punktami.

R1OQH0n0ECdc2
Łuk okręgu

Zauważmy, że dwa dane punkty na okręgu wyznaczają dwa łuki, które na rysunku oznaczono różnym kolorem. W praktyce stosowanie kolorów może być utrudnione, dlatego wygodne jest wprowadzenie jeszcze jednego punktu, który leży na odpowiednim łuku. Popatrzmy na poniższy rysunek.

R4Lu9T58sv13d
Łuk okręgu 2

Wówczas można przyjąć następujące oznaczenia: APBodpowiednio dla łuku, na którym leży punkt P (oznaczony różowym kolorem) oraz AQB dla łuku, na którym leży punkt Q (oznaczony kolorem niebieskim). Łuk jest obiektem związanym zawsze z pewnym okręgiem, dlatego sformułowanie „łuk o promieniu r” oznaczać będzie część okręgu, którego promień jest równy r.

Problem 1

Naszym zadaniem będzie teraz podzielenie danego łuku o końcach A i B na połowy. Okazuje się, że konstrukcja jest analogiczna, jak konstrukcja symetralnej odcinka:

  • z punktów A i B kreślimy łuki o tym samym promieniu, dłuższym od połowy cięciwy AB, aż do ich przecięcia po obu stronach danego łuku – otrzymujemy punkty P i Q,

  • przez punkty P i Q prowadzimy prostą – punkt wspólny prostej i danego łuku dzieli go na połowy.

RyXqNqtF8myZ7
Podział łuku

Dowód poprawności tej konstrukcji odłożymy na później i zrealizujmy przy okazji omawiania kąta środkowego w kole.

Problem 2

Niech dane będą punkty A i B i odcinek o długości r. Zajmiemy się konstrukcją łuku łączącego dane punkty, którego promień jest równy danemu odcinkowi r, dłuższemu niż połowa odcinka (cięciwy) AB. Opis konstrukcji:

  • z punktów A i B kreślimy łuki o promieniu r, aż do ich przecięcia po obu stronach danego łuku – otrzymujemy punkty P i Q

  • z punktów odpowiednio P i Q kreślimy łuki o promieniu r– otrzymujemy dwa łuki o zadanych własnościach.

R12lwsDKcKOF9
Łuk łączący punkty
Półokrąg
Definicja: Półokrąg

Półokręgiem nazywamy każdy z dwóch łuków wyznaczonych przez końce średnicy danego okręgu.

Zauważmy, że cięciwa, która nie jest średnicą, dzieli dany okrąg na różne figury; w przypadku średnicy oba łuki (półokręgi) są figurami przystającymi.

Dany okrąg można podzielić na kilka łuków, w szczególności te łuki nie muszą być figurami rozłącznymi, jak na poniższym rysunku. W szczególności łuki ACDCDE mają część wspólną, którą jest mniejszy z łuków, których końcami są punkty C i D.

RebbNqRNMe0lZ
Łuki na okręgu

Koło

Koło
Definicja: Koło

Kołem nazywamy część płaszczyzny ograniczoną okręgiem, wraz z tym okręgiem.

Definicja podana wyżej, która najczęściej pojawia się w szkolnych podręcznikach, ma wadę związaną z pojęciem ograniczoności figury geometrycznej, które to pojęcie najczęściej definiuje się poprzez odwołanie do istnienia koła, w której dana figura się zawiera. Aby tę niezręczność wyeliminować wygodniej jest przyjąć następującą definicję.

Koło 2
Definicja: Koło 2

Kołem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od punktu O jest nie większa niż r.

Pozostaje wspomnieć, że środkiem, promieniem i średnicą koła nazywamy odpowiednio środek, promień i średnicę okręgu, o którym mowa w powyższej definicji.

Dla danego okręgu niekiedy definiuje się pojęcie punktu wewnętrznego i jego punktu zewnętrznego.

Punkty wewnętrzne i zewnętrzne okręgu
Definicja: Punkty wewnętrzne i zewnętrzne okręgu

Niech dany będzie okrąg o środku O i promieniu r. O punktach płaszczyzny, których odległość od punktu O jest mniejsza niż r powiemy, że leżą wewnątrz okręgu lub krótko, że są to punkty wewnętrzne okręgu. O punktach płaszczyzny, których odległość od punktu O jest większa niż r powiemy, że leżą na zewnątrz okręgu lub krótko, że są punktami zewnętrznymi okręgu.

Uwaga!

Przyjęcie definicji punktów wewnętrznych i zewnętrznych danego okręgu pozwala wprowadzić pojęcie koła, jako zbioru złożonego z punktów okręgu i wszystkich punktów wewnętrznych danego okręgu.

Zauważmy, że koło jest figurą wypukłą, w szczególności każdy punkt odcinka łączącego dwa dowolne punkty należące do tego koła, leży na tym kole. Z kolei okrąg jest figurą wklęsłą. Warto wspomnieć, że rozwiązaniem klasycznego problemu izoperymetrycznego, związanego ze znalezieniem figury, która przy danym obwodzie ma największe pole, jest właśnie koło.

Słownik

aksjomaty Euklidesa
aksjomaty Euklidesa

aksjomaty Euklidesa to zestaw pięciu pewników (zdań uznawanych za prawdziwe), na których Autor oparł konstrukcję teorii zwanej dzisiaj geometrią euklidesową