Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Rozpoczynając rozważania na temat krótkowzroczności nie można pominąć najistotniejszych aspektów związanych z tym zagadnieniem, a mianowicie budowy gałki ocznej oraz przebiegu procesu widzenia. To właśnie gałka oczna (która wraz z nerwem wzrokowym tworzy narząd wzroku) jest pierwszym elementem „układanki” prowadzącej do utworzenia i zinterpretowania wrażenia wzrokowego (Rys. 1.). Jej kształt jest zbliżony do kuli o średnicy około 24 mm. Światło, wpadając do niej, trafia najpierw na rogówkę, która ma postać przezroczystego wycinka kuli. Tam ulega dwukrotnemu załamaniu (przy wejściu i przy wyjściu z warstwy). Kolejno, na drodze promieni staje źrenica regulująca ilość światła padającego na siatkówkę (zwiększenie średnicy źrenicy powoduje wzrost strumienia światła wpadającego do oka, zaś zwężenie źrenicy powoduje zmniejszenie jego ilości). Na rozmiar źrenicy mają wpływ również inne czynniki, na przykład: odległość (im większa odległość patrzenia, tym większa źrenica), wiek (im osoba jest starsza, tym jej źrenica jest mniejsza) czy stan emocjonalny. Po przejściu przez źrenicę promień świetlny ponownie ulega dwukrotnemu załamaniu na soczewce stanowiącej dwuwypukły, przezroczysty element optyczny. Rogówka i soczewka są odpowiedzialne za ogniskowanie obrazu na siatkówce, czyli swego rodzaju światłoczułym ekranie. Siatkówka składa się z kilku warstw komórek, wśród których wymienić można komórki receptorowe, czyli czopki i pręciki. To w nich następuje zamiana światła na sygnały elektryczne, które w postaci impulsów nerwowych są przenoszone do centralnego układu nerwowego. Czopki odpowiadają za rozróżnianie kolorów, pręciki zaś, bardziej czułe niż czopki, mogą reagować nawet na pojedyncze fotony. Pozwalają więc widzieć przy słabym oświetleniu.

RF1NTJCuoL92o
Rys. 1. Schemat budowy oka
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Znając budowę gałki ocznej, zastanówmy się, jak działa wzrok. Pierwsza faza widzenia polega na zobrazowaniu oglądanej rzeczywistości przez układ optyczny oka na siatkówce. Odbywa się to analogicznie jak w przypadku soczewki ustawionej pomiędzy przedmiotem a ekranem. Następnie zachodzi detekcja światła (zamiana zaabsorbowanej energii w impulsy nerwowe). Sygnał jest odpowiednio kodowany i przesyłany do ośrodków wzroku w mózgu, gdzie ma miejsce proces czysto neurologiczny. Mózg na podstawie pamięci, kontekstu, a także i woli interpretuje obraz łącząc jego poszczególne elementy w konkretne obiekty. Wynika z tego, że bez doświadczenia zdobytego w pierwszych etapach życia wzrok pozostawałby bezużyteczny. Dowodem na to jest już fakt, że obraz tworzący się na siatkówce oka jest odwrócony zarówno w pionie, jak i w poziomie. Mimo to widzimy go prawidłowo, bo mózg na podstawie pamięci i doświadczenia, decyduje, gdzie jest góra, a gdzie dół obserwowanego przedmiotu.

Promień świetlny, przechodząc przez gałkę oczną, czterokrotnie ulega załamaniu. W oku zdrowym (nazywanym również miarowym) wiązka promieni świetlnych może zostać zogniskowana na siatkówce. Wówczas człowiek może widzieć ostro przedmioty znajdujące się w odległości większej niż 20 cm – nie powinno sprawiać mu problemu zarówno przeczytanie tekstu znajdującego się na biurku, jak i oglądanie gwiazd na niebie. Tak szeroki zakres zdolności do ostrego widzenia jest możliwy dzięki procesowi akomodacji, polegającemu na dopasowaniu zdolności skupiającej (ogniskowej) soczewki oka do odległości oglądanego przedmiotu. W momencie, gdy załamanie światła jest zaburzone, powstają wady wzroku. Wśród najczęściej występujących defektów wymienić można: krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia) czy astygmatyzm (niezborność).

Rozglądając się pośród naszych znajomych możemy zauważyć, że u wielu z nich występują wspomniane wady. Część osób nosi okulary na co dzień. Dodatkowo niektórzy mrużą oczy próbując przeczytać znajdujący się w oddali tekst, czekając na przystanku nie widzą numerów zbliżających się autobusów, a czytając książkę lub gazetę przysuwają ją coraz bliżej. Te osoby mają wadę zwaną krótkowzrocznością.

Krótkowzroczność to wada wzroku polegająca na tym, że równoległa wiązka światła, pochodząca od bardzo odległego przedmiotu, zostaje skupiona przed siatkówką. Dzieje się tak pomimo maksymalnego dostępnego obniżenia zdolności skupiającej oka. Krótkowzroczność jest wynikiem zbyt dużych rozmiarów przednio‑tylnych oka (czyli - mówiąc prostym językiem – gałka oczna jest zbyt długa) lub zbyt dużej minimalnej zdolności skupiającej soczewki (Rys. 2.). Skutkiem tego jest nieostre widzenie obiektów odległych; wrażenie to krótkowidz próbuje zniwelować zbliżając oglądany przedmiot, jeśli jesst to możliwe. Chcąc lepiej zrozumieć ten proces, zapoznaj się z animacją dołączoną do niniejszego materiału.

R1Qj4mCynwvqt
Rys. 2. Uproszczony schemat oka krótkowzrocznego (pomimo maksymalnego dostępnego obniżenia zdolności skupiającej równoległa wiązka światła, pochodząca od bardzo odległego przedmiotu, zostaje skupiona przed siatkówką)
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Taki stan krótkowzroczności ma swój początek zwykle w dzieciństwie. Z upływem czasu wada ta może stopniowo się zwiększać (zwykle do końca wieku nastoletniego lub przekroczenia dwudziestego roku życia). Mówi się wówczas o tak zwanej postępującej krótkowzroczności. Należy jednak pamiętać, że nie musi tak być w każdym przypadku.

Jeśli oprócz niewymiarowości oko „działa” prawidłowo, to uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku jest możliwe poprzez zastosowanie korekcji okularowej. Krótkowzroczność można „korygować” za pomocą soczewek rozpraszających (Rys. 3.). Słowo „korygować” zostało napisane w cudzysłowie, gdyż soczewki pozwalają osobie noszącej je widzieć obraz wyraźnie tylko w czasie korzystania z nich. W trakcie dopasowywania szkieł dobiera się soczewkę o najmniejszej (co do wartości bezwzględnej) zdolności skupiającej, która pozwala na uzyskanie najlepszej ostrości widzenia dali.

RS8OlwHVMMCFf
Rys. 3. Uproszczony schemat korekcji oka krótkowzrocznego soczewką rozpraszającą
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Warto tutaj również wspomnieć, że zdolność skupiająca (nazywana również mocą optyczną) jest rozumiana jako odwrotność ogniskowej danej soczewki (układu optycznego):

Z=1f

gdzie: Z – zdolność skupiająca, f – ogniskowa. Jednostką podstawową zdolności skupiającej jest 1m, czyli dioptria. W przypadku soczewki rozpraszającej ogniskowa jest ujemna (f<0), zatem przypisana jej zdolność skupiająca jest również ujemna (Z<0).

Korekcja okularowa to tylko jedno z dostępnych rozwiązań. Ostatnio coraz częściej słyszy się o operacjach laserowych oczu, które pozwalają na pozbycie się wad wzroku. Jednym z takich zabiegów jest metoda LASIK. Istotą zabiegu jest zmiana krzywizny rogówki. W przypadku krótkowzroczności mówimy tutaj o jej spłaszczeniu. Odbywa się to poprzez odparowanie za pomocą lasera nieprawidłowo zbudowanych warstw rogówki. Zabiegom mogą zostać poddane jedynie osoby, które ukończyły dwudziesty pierwszy rok życia (wcześniej bowiem wady wzroku mogą się rozwijać wraz z rozwojem gałki ocznej). Dodatkowo ich wada wzroku musi być stabilna – od co najmniej sześciu miesięcy nie powinna ulegać zmianom. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjenci przechodzą badania, które pozwalają zaprogramować przebieg operacji. Następnie ma miejsce obliczenie docelowego kształtu rogówki. Nie każda wada może być jednak skorygowana w ten sposób - LASIK na przykład koryguje wady mieszczące się w zakresie od -0,75 do -13 dioptrii. Metoda ta zastąpiła zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu rogówki nożem diamentowym.

Ciekawostka (ważna dla krótkowidzów): Nosisz okulary? Może czasem sięgasz po soczewki kontaktowe i zastanawia Cię, jaką powinny mieć zdolność skupiającą? Czy taką samą jak szkła okularowe? Okazuje się, że nie. Przy założeniu, że wierzchołek rogówki znajduje się w odległości 12 mm (Rys. 3.) od płaszczyzny okularowej oraz że tylna powierzchnia soczewki kontaktowej styka się ze szczytem rogówki, w celu ustalenia zdolności skupiającej soczewki kontaktowej należy skorzystać ze wzoru:

FSK=FSO1-dFSO

gdzie: FSK – zdolność skupiająca soczewki kontaktowej, FSO – zdolność skupiająca soczewki okularowej, d – odległość między soczewką okularową a rogówką.

Osoba nosząca okulary o zdolności skupiającej –6,00 dioptrii powinna nosić zatem soczewki kontaktowe o zdolność skupiającej:

FSK=6,001m10,012m(6,001m)=5,60dioptrii

W sprzedaży dostępne są jednak wyłącznie soczewki o zdolnościach skupiających zmieniających się co 0,25 dioptrii, zatem pacjent powinien zakupić soczewki –5,50 dioptrii.

Słowniczek

akomodacja oka
akomodacja oka

(ang. accommodation) – zmiana długości ogniskowej soczewki ocznej; służy dostosowywaniu się oka do widzenia przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od niego.

LASIK
LASIK

(ang. Laser‑Assisted in situ Keratomileusis) – jeden z typów laserowej korekcji wad wzroku; metoda ta nie wymaga usunięcia nabłonka, dzięki czemu nie jest bolesna, a rany szybciej się goją.