Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Niech f : Df będzie funkcją, której dziedziną jest zbiór , a zbiorem wartości jest zbiór liczb rzeczywistych.

Czym jest ciąg argumentów funkcji?

Ciąg argumentów funkcji
Ciąg argumentów funkcji

Ciąg którego wszystkie wyrazy należą do dziedziny funkcji , tzn. ciąg spełniający warunek

nazywamy ciągiem argumentów funkcji .

Aby lepiej zrozumieć, czym jest ciąg argumentów funkcji, spójrzmy na poniższe przykłady.

Przykład 1

Niech funkcja będzie określona wzorem

fx=2x1 dla x0,12x dla x1,3)

Jak widzimy dziedziną funkcji jest przedział .

Sprawdzimy, które z poniższych ciągów są ciągami argumentów funkcji .

Rozwiązanie

  1. Wypiszmy kilka kolejnych wyrazów ciągu: Ponieważ tylko , a pozostałe wyrazy tego ciągu nie należą do dziedziny funkcji , więc ciąg nie jest ciągiem argumentów funkcji .

  2. Jak wiemy, ciąg jako ciąg zbieżny do oraz malejący, jest ciągiem ograniczonymciąg ograniczonyciągiem ograniczonym. Ponieważ , więc dla każdego prawdą jest, że . Zatem wszystkie wyrazy ciągu należą do dziedziny funkcji co oznacza, że ciąg jest ciągiem argumentów funkcji .

  3. Zauważmy, że . Oznacza to, że ciąg nie jest ciągiem argumentów funkcji .

Przykład 2

Rozważmy funkcję daną wzorem

Sprawdzimy, czy poniższe ciągi są ciągami argumentów funkcji .

Zanim sprawdzimy, czy podane ciągi są ciągami argumentów funkcji , wyznaczmy jej dziedzinę. Ponieważ pierwiastek kwadratowy możemy obliczyć tylko dla liczb większych lub równych , więc argumenty funkcji muszą spełniać warunek . Rozwiązując uzyskaną nierówność, widzimy, że .

Rozwiązanie

  1. Wypiszmy kolejne wyrazy ciągu :

    Jak widzimy, ciąg jest malejący oraz jego pierwszy wyraz jest równy , co oznacza, że wszystkie pozostałe wyrazy są mniejsze od . Zatem spełniony jest warunek (1), czyli ciąg jest ciągiem argumentów funkcji .

  2. Wypiszmy kolejne wyrazy ciągu :

    Ciąg jest, jak widać, rosnący. Ponadto . Zatem wszystkie wyrazy ciągu , począwszy od wyrazu jedenastego, nie należą do dziedziny funkcji , zatem ciąg ten nie jest ciągiem argumentów funkcji .

  3. Ponieważ , więc w dowolnym otoczeniu liczby znajdują się prawie wszystkie wyrazy ciąguprawie wszystkie wyrazy ciąguprawie wszystkie wyrazy ciągu . W szczególności do otoczenia o promieniu np. , czyli do przedziału , należą prawie wszystkie wyrazy ciąguprawie wszystkie wyrazy ciąguprawie wszystkie wyrazy ciągu . Oczywiście żadna liczba należąca do przedziału nie należy do dziedziny funkcji . Zatem ciąg nie jest ciągiem argumentów funkcji .

Ważne!

Aby wykazać, że ciąg nie jest ciągiem argumentów danej funkcji , wystarczy wskazać choć jeden jego wyraz, który nie należy do dziedziny funkcji . W punktach 2. oraz 3. w powyższym przykładzie udało nam się wykazać więcej, tzn., że prawie wszystkie wyrazyprawie wszystkie wyrazy ciąguprawie wszystkie wyrazy danych ciągów nie należą do dziedziny funkcji . W punkcie 3. już wskazanie, że np. wystarczy do tego, aby uzasadnić, że ciąg nie jest ciągiem argumentów funkcji .

Czym jest ciąg wartości funkcji?

Wiemy już, jak należy rozumieć ciąg argumentów funkcji. Pora, abyśmy przeszli do ciągu wartości danej funkcji.

Ciąg wartości funkcji
Ciąg wartości funkcji

Jeżeli ciąg jest ciągiem argumentów funkcji f : Df, to ciąg nazywamy ciągiem wartości funkcji .

Spójrzmy na przykład, który zilustruje pojęcie ciągu wartości funkcji.

Przykład 3

Niech funkcja f : będzie określona wzorem

Rozważmy dwa ciągi

  1. ,

  2. .

Wyznaczymy ciągi wartości dla podanych ciągów argumentów funkcji .

Rozwiązanie




  1. Ogólnie ciąg wartości funkcji możemy zapisać, podstawiając w miejsce do wzoru funkcji wzór na wyraz ogólny ciągu argumentów . Zatem w tym przypadku otrzymamy . Interpretację graficzną ciągu argumentów oraz ciągu wartości w tym przypadku przedstawia poniższy rysunek.

    RvAVICBUppYIy

  2. W tym przypadku ciąg argumentów jest równy . Wsatwiając ten wzór w miejsce do wzoru funkcji , dostaniemy postać ciągu wartości . Stąd , , , itd.

Ważne!

Z powyższego przykładu wynika, że postać ciągu wartości funkcji jest ściśle związana z postacią ciągu argumentów tej funkcji i dla różnych ciągów argumentów otrzymamy różne ciągi wartości .

Na koniec spójrzmy na jeszcze jeden przykład.

Przykład 4

Niech funkcja f : będzie określona wzorem

Zapiszemy ciągi wartości tej funkcji dla ciągów argumentów

  1. ,

  2. .

Rozwiązanie

  1. Jak wiemy . Z okresowości funkcji cosinus wynika zatem, że cosinus jest równy dla każdej parzystej wielokrotności . Zatem dla każdego , czyli ciąg wartości funkcji jest w tym przypadku stały i równy .

  2. Ponieważ , więc z okresowości funkcji cosinus wynika zatem, że , , itd. Zatem cosinus jest równy dla każdej nieparzystej wielokrotności . Stąd dla każdego , czyli ciąg wartości funkcji jest w tym przypadku stały i równy .

Słownik

prawie wszystkie wyrazy ciągu
prawie wszystkie wyrazy ciągu

wszystkie wyrazy ciągu poza co najwyżej ich skończoną ilością

ciąg ograniczony
ciąg ograniczony

ciąg an, n jest ograniczony, jeśli istnieją liczby rzeczywiste m,M takie, że dla każdego n zachodzą nierówności

manM