Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

R1KcsrKwx68LG
Rys. 1. Zwierciadło kuliste wklęsłe powstaje poprzez odcięcie fragmentu sfery i pokrycie go od wewnętrznej strony wartstwą odbijającą

W niniejszym materiale przyjrzymy się temu, jak powstają obrazy w zwierciadłach kulistych wklęsłych (Rys. 1.) oraz w jaki sposób ich cechy są zależne od odległości przedmiotu od powierzchni odbijającej. Najpierw jednak przypomnijmy sobie, że promienie odbijają się od zwierciadła zgodnie z prawem odbicia, tj. kąt padania równy kątowi odbicia, a promień padający, promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnie. Spośród promieni padających na zwierciadło wyróżnijmy cztery, których bieg posłuży nam do konstrukcji obrazu (Rys. 2.):

  1. Promień równoległy do osi optycznej po odbiciu od zwierciadła przechodzi przez jego ognisko – promień 1.

  2. Promień przechodzący przez ognisko po odbiciu od zwierciadła jest równoległy od jego osi optycznej – promień 2.

  3. Promień padający na wierzchołek W zwierciadła pod dowolnym kątem α odbija się pod takim samym kątem α – promień 3.

  4. Promień przechodzący przez punkt O, czyli środek krzywizny zwierciadła, pada na jego powierzchnię pod kątem 0 ° , odbija się pod tym samym kątem 0 ° , więc tor promienia odbitego jest taki sam jak tor promienia padającego – promień 4).

R72roliKEhsCw
Rys. 2. Odbicie wybranych promieni od zwierciadła kulistego wklęsłego.

Wiedząc, w jaki sposób odbijają się promienie od zwierciadła kulistego wklęsłego, stwórzmy „przepis” na konstrukcję obrazu w tym zwierciadle:

  1. Zwierciadło rysujemy jako łuk o promieniu r.

R1KEuU0gxA3Ox
  1. Ustawiamy przed zwierciadłem przedmiot AB w postaci świecącej strzałki, który będziemy obrazować. Odległość tego przedmiotu od powierzchni odbijającej oznaczamy jako x, przez f oznaczamy ogniskową, zaś przez r – promień krzywizny. Uwzględniamy przy tym zależność f=12r.

R188bnM4MqHoE
  1. W celach konstrukcyjnych zajmujemy się skrajnym punktem naszego przedmiotu (oznaczonym literą A). Promieni padających na zwierciadło (wychodzących z punktu A) jest nieskończenie wiele. Wybierzemy dowolne dwa spośród czterech przedstawionych na Rys. 2.; pozwolą one na wyznaczenie położenia obrazu. Niech pierwszym z nich będzie promień równoległy do osi wychodzący z punktu A. Po odbiciu od powierzchni zwierciadła promień ten przechodzi przez jego ognisko.

RTU860sfjb8r2
  1. W następnej kolejności rozpatrujemy bieg promienia wychodzącego z punktu A i biegnącego przez ognisko. Po odbiciu od powierzchni zwierciadła promień ten będzie równoległy do osi optycznej.

RSEBAJzO06c8j
  1. W miejscu przecięcia się promieni odbitych od zwierciadła otrzymujemy obraz punktu A i oznaczmy go jako A’, zaś jego odległość od zwierciadła – literą y.

Rh9U9CBwMtUQJ

Analogiczną konstrukcję możemy przeprowadzić dla dowolnego punktu przedmiotu. W efekcie otrzymamy, punkt po punkcie, obraz całego przedmiotu. Wyjątkiem jest punkt B, leżący na osi optycznej zwierciadła. Nie jest możliwe konstrukcyjne określenie położenia punktu B'; wiemy o nim jedynie, że także leży na osi optycznej.

Trzy cechy obrazu

Obraz powstający w zwierciadle opisujemy podając trzy jego cechy. Może on być:

  1. rzeczywisty albo pozorny;

  2. prosty (nieodwrócony) albo odwrócony;

  3. powiększony, pomniejszony albo tej samej wielkości.

  • Obraz rzeczywistyRzeczywisty obrazObraz rzeczywisty powstaje w miejscu przecięcia się promieni odbitych od zwierciadła w przypadku, gdy wiązka odbita od zwierciadła jest zbieżna. Obraz taki powstaje na ekranie (na przykład na kartce), jest zatem obecny obiektywnie, niezależnie od obserwatora.

  • Obraz pozornyPozorny obrazObraz pozorny powstaje w miejscu przecięcia się przedłużeń promieni odbitych od zwierciadła w przypadku, gdy wiązka odbita od zwierciadła jest rozbieżna. Nie powstaje on zatem obiektywnie na ekranie. Może jedynie powstać w mózgu człowieka, wskutek przetworzenia bodźców wzrokowych wywołanych padaniem promieni świetlnych na oko.

  • Obraz prosty (nieodwrócony) ma tę samą orientację „góra‑dół” co przedmiot.

  • Obraz odwrócony ma przeciwną orientację „góra‑dół” niż przedmiot.

  • Obraz powiększony to taki, którego rozmiar poprzeczny do osi optycznej zwierciadła jest większy niż analogiczny rozmiar przedmiotu (iloraz wysokości obrazu i wysokości przedmiotu jest większy od jedności),

  • Obraz zmniejszony to taki, którego rozmiar poprzeczny do osi optycznej zwierciadła jest mniejszy niż analogiczny rozmiar przedmiotu (iloraz wysokości obrazu i wysokości przedmiotu jest mniejszy od jedności),

  • Obraz tej samej wielkości, co przedmiot oznacza, że iloraz wysokości obrazu i wysokości przedmiotu jest równy jedności.

Gdy odległość przedmiotu od zwierciadła jest większa niż 2f (jak to zostało pokazane w powyższym sposobie tworzenia obrazu), otrzymujemy obraz zmniejszony. Jednak powiększenie zależy od odległości przedmiotu od zwierciadła (x). Odległość ta warunkuje również inne cechy tego obrazu. Jakie? Prześledźmy to na schematycznych rysunkach:

x>2f

R1QiMl65Et2lI
Rys. 3. Obraz rzeczywisty, zmniejszony, odwrócony.

x=2f

RNj2TvNHjgJvj
Rys. 4. Obraz rzeczywisty, tej samej wielkości co przedmiot, odwrócony.

f<x<2f

R69ER7lO2B9lb
Rys. 5. Obraz rzeczywisty, powiększony, odwrócony.

x=f

RdcDAmiKgfrLn
Rys. 6. Obraz nie powstaje.

0<x<f

R1VqGgneFJFR8
Rys. 7. Obraz pozorny, powiększony, prosty .

Możemy to przedstawić w tabeli:

odległość przedmiotu od powierzchni zwierciadła

cechy obrazu

x>2f

rzeczywisty, zmniejszony, odwrócony

x=2f

rzeczywisty, tej samej wielkości co przedmiot, odwrócony

f<x<2f

rzeczywisty, powiększony, odwrócony

x=f

obraz nie powstaje

0<x<f

pozorny, powiększony, prosty

Słowniczek

Pozorny obraz
Pozorny obraz

(ang.: virtual image) obraz powstający w miejscu przecięcia się przedłużeń promieni odbitych od zwierciadła w przypadku, gdy wiązka odbita od zwierciadła jest rozbieżna. Obraz pozorny jest niewidoczny na ekranie, ale może zostać odwzorowany na siatkówce oka, kliszy aparatu fotograficznego, itp., dzięki właściwościom skupiającym oka, obiektywu.

Rzeczywisty obraz
Rzeczywisty obraz

(ang.: real image) obraz powstający w miejscu przecięcia się promieni odbitych od zwierciadła w przypadku, gdy wiązka odbita od zwierciadła jest zbieżna. Jest możliwy do odwzorowania na ekranie (na przykład na kartce); powstaje niezależnie od obserwatora.