Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Własność niekoniecznie „wieczysta”

Utrata Pomorza Gdańskiego przez Polskę w wyniku dywersyjnej akcji Krzyżaków w 1308 r. była potężnym ciosem dla jednoczącego się państwa polskiego. Próby odzyskania tych terenów w następnych dziesięcioleciach nie przyniosły żadnych rezultatów. Jedyne, co udało się wynegocjować stronie polskiej, to fakt, że uznano Pomorze za wieczystą jałmużnę na rzecz zakonu, a król polski tytułował się panem i dziedzicem Pomorza (pokój w Kaliszu w 1343 r.). Sformułowania te nie miały jednak żadnego znaczenia praktycznego – terytorium pozostawało w rękach krzyżackich.

RuO8ML66UdJeA1
Królestwo Polskie za panowania Kazimierza Wielkiego. Dlaczego utrata Pomorza Gdańskiego była dla Polski tak dużą stratą?
Źródło: Krystian Chariza i zespół, licencja: CC BY-SA 3.0.

Panowie polscy nie pogodzili się z utratą tak ważnej ziemi. Powołując Jagiełłę na tron polski, postawili warunek, aby odzyskał on utracone przez Polskę Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską, wieluńską i dobrzyńską. Istotną rolę odgrywało odcięcie państwa polsko‑litewskiego od portów bałtyckich, co hamowało jego rozwój ekonomiczny, uniemożliwiając handel morski i dostęp do nowych rynków zbytu.

Dużym zagrożeniem dla Polski było także wykupienie przez zakon krzyżacki na początku XV w. terenów tzw. Nowej MarchiiNowa MarchiaNowej Marchii na pograniczu Pomorza Zachodniego i Wielkopolski. Był to obszar o ważnym znaczeniu strategicznym, a jego opanowanie przez Krzyżaków osłabiło wpływy monarchii polskiej w regionie i odcięło ją od Pomorza Zachodniego. W następnych latach zakon przejął też położone nad Notecią grody Drezdenko i Santok, które sąsiadowały z Nową Marchią.

Casus bellicasus belliCasus belli

R1ThbkYHEqKFB1
Witold Kiejstutowicz, zwany Wielkim (1354/55–1430) – książę litewski, stryjeczny brat Jagiełły, zwolennik niezależności Litwy od Królestwa Polskiego; prowadził wojny z Polską, Moskwą i Krzyżakami. Uznawany za bohatera narodowego na Litwie. W jaki sposób została na rysunku podkreślona wojenna przeszłość Witolda i jego ambicje mocarstwowe?
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Za główną przyczynę wybuchu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim uznaje się spór o ŻmudźŻmudźŻmudź. Na terenie Żmudzi zamieszkiwały ludy bałtyjskie spokrewnione z Litwinami. Obszar ten stanowił obok Auksztoty historyczny region Litwy. Od XIII w. Żmudź była terenem ekspansji: od południa kawalerów mieczowych, od północy zaś Krzyżaków. Oba zakony dążyły do połączenia swoich posiadłości, a Żmudź, wbijając się klinem pomiędzy ziemie pruskie a Inflanty, stała na przeszkodzie.

Drugą – tym razem ideologiczną – przyczyną najazdów krzyżackich był fakt, że Żmudź pozostawała ostatnim pogańskim obszarem w Europie. Podboje krzyżackie odbywały się zatem pod pretekstem nawracania na chrześcijaństwo. W okresie walk dynastycznych Żmudź odgrywała ważną rolę w kontaktach Litwinów z Krzyżakami. Witold, szukając sojuszników w konflikcie z Jagiełłą, zawarł z zakonem krzyżackim przymierze. Oddał im tę ziemię we władanie (1384 r.) i potwierdzał zawarte ustalenia w kolejnych układach (pokoju salińskimpokój na wyspie Salinpokoju salińskim w 1398 r. i pokoju w Raciążupokój w Raciążupokoju w Raciążu w 1404 r.).

Rci2msUFXp4Wh
Portret wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, który tę godność pełnił raptem kilka lat. Zginął w bitwie pod Grunwaldem, w wojnie, do której sam dążył.
Źródło: Bildarchiv Austria, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Panowanie krzyżackie na Żmudzi było jednak dla tamtejszej ludności bardzo ciężkie. Co kilka lat wybuchały powstaniapowstania na Żmudzipowstania, krwawo tłumione przez zakon. Największe powstanie miało miejsce w 1409 r. Witold, mimo wcześniejszego zrzeczenia się praw do tej ziemi, wspierał żmudzkich powstańców. Doprowadziło to do zaognienia stosunków na linii Litwa – zakon krzyżacki. Po stronie dotychczasowego przeciwnika w narastającym konflikcie opowiedział się król polski Władysław Jagiełło.

Ro93Afx2DKLV71
Znajdź na mapie Gotlandię. Dlaczego Krzyżacy zmienili kierunek swojej polityki?
Źródło: Oona Räisänen (Mysid), polish version by Szczureq, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 3.0.

W tym czasie wielkim mistrzem zakonu był Ulrich von Jungingen (1407–1411). Objął funkcję po śmierci swojego brata Konrada, który miał przestrzegać współbraci przed wyborem Ulricha, argumentując, że będzie on dążył do zbrojnej rozprawy z Polską. Ulrich zmienił kierunek polityki zagranicznej zakonu, sprzedając Danii Gotlandię i rezygnując tym samym z ekspansji w basenie Morza Bałtyckiego na rzecz poszerzania władztwa terytorialnego na wschodzie (Żmudź). To właśnie zakon krzyżacki rozpoczął wielką wojnę, zajmując w 1409 r. ziemię dobrzyńską i Kujawy. Jej wynik okazał się kluczowy dla dalszych dziejów obu stron biorących w niej udział oraz układu sił między nimi.

R2EHSrE4Z14hD1
Mapa przedstawia obszar państwa polsko-litewskiego w latach 1385-1434. Zaznaczone są na niej różnymi kolorami: Królestwo Polskie i sąsiadujące z nim Mazowsze. Hospodarstwo Mołdawskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Państwo Zakonu Krzyżackiego. Jak również wskazane są na mapie: Pomorze Zachodnie, Królestwo Czeskie, Królestwo Węgierskie, Złota Orda i Księstwa Rusi. Opis punktów znajdujących się na mapie: 1. Pomorze Gdańskie. Utrata Pomorza Gdańskiego przez Polskę w 1308-1309 roku. Nieskuteczne próby odzyskania Pomorza Gdańskiego za czasów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Pokój w Kaliszu w 1343 roku. Pomorze Gdańskie wieczystą jałmużną na rzecz zakonu. Układ w Krewie w 1385 roku. Zobowiązanie Jagiełły do odzyskania utraconych przez Polskę ziem (w tym Pomorza Gdańskiego). Zdjęcie przedstawia współczesną panoramę Gdańska. Ukazane są liczne budynki mieszkalne, kościoły, przepływająca rzeka i wiele terenów zielonych. Zdjęcie przedstawia zamek w Malborku, widziany zza rzeki. Ukazane są masywne, zbudowane z czerwonej cegły mury, budynki i wieżyczki. 2. Nowa Marchia, Prowincja Marchii Brandenburskiej powstała w wyniku ekspansji margrabiów na Ziemię Lubuską. Nowa Marchia wykupiona przez Krzyżaków w 1402 r. Drezdenko do 1408 r. w zależności lennej od Polski. w 1408 r. Drezdenko wraz z zamkiem sprzedane przez właściciela Ulryka von Osten Krzyżakom. 3. Żmudź. Od XIII w. teren ekspansji Krzyżaków (do 1413 r. obszar pogański).Dzieli posiadłości zakonów krzyżackiego oraz kawalerów mieczowych. Od 1384 r. pod panowaniem krzyżackim. przynależność do zakonu potwierdzona w pokoju na wyspie Salin w 1398 r. i w pokoju w Raciążu w 1404 r.1401-1409 - powstania antykrzyżackie wspierane przez Witolda. Mapa przedstawia tereny Żmudzi przylegające od wschodu do państwa krzyżackiego.
Państwo polsko‑litewskie w latach 1385–1434.
Źródło: Krystian Chariza i zespół, licencja: CC BY-SA 3.0.

Słownik

pokój na wyspie Salin
pokój na wyspie Salin

układ między Witoldem a wielkim mistrzem krzyżackim zawarty w 1398 r., na jego mocy Witold po raz kolejny zrzekł się praw do Żmudzi w zamian za obietnicę niewspierania przez zakon innych pretendentów do tronu litewskiego i pomoc Witoldowi w walkach ze Złotą Ordą

Nowa Marchia
Nowa Marchia

prowincja Marchii Brandenburskiej powstała na przełomie XIII i XIV w. na pograniczu Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, wykupiona przez zakon krzyżacki w 1402 r.

Żmudź
Żmudź

obszar geograficzny stanowiący część historycznej Litwy pomiędzy posiadłościami zakonu kawalerów mieczowych i posiadłościami zakonu krzyżackiego; zamieszkana była przez ludy niesłowiańskie; przyjęła chrzest po unii w Horodle w 1413 r.

pokój w Raciążu
pokój w Raciążu

porozumienie zawarte między państwem polsko‑litewskim a Krzyżakami w 1404 r., na mocy którego Królestwo Polskie otrzymało prawo wykupu ziemi dobrzyńskiej z rąk krzyżackich, Żmudź zaś pozostała w rękach zakonu

powstania na Żmudzi
powstania na Żmudzi

powstania przeciwko panowaniu krzyżackiemu w 1401 i 1409 r., wspierane przez strony polską i litewską; to drugie powstanie było jedną z głównych przyczyn wybuchu wojny z zakonem krzyżackim

casus belli
casus belli

(łac. casus - upadek, przypadek, traf od cadere - (wy)padać, zdarzać się; belli - dopełniacz od bellum - wojna)- powód lub pretekst do wojny

Słowa kluczowe

Żmudź, zakon krzyżacki, Jagiełło, Witold, Grunwald, Litwa, Nowa Marchia, Krzyżacy, Polska w XIV–XV w.

Bibliografia

J. Krzyżanowska, J. Ochmański, Władysław II Jagiełło, Ossolineum, Wrocław 1990.

J. Wyrozumski, Historia Polski do roku 1505, PWN, Warszawa 1986.

S. M. Kuczyński, Bitwa pod Grunwaldem, Katowice 1985.

S. M. Kuczyński, Wielka wojna z zakonem krzyżackim w latach 1409‑1411, Warszawa 1987.

H. Łowmiański, Polityka Jagiellonów, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1999.