Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Sytuację narciarza poruszającego się na stoku możemy opisać traktując zbocze góry jako równię pochyłą. Siły działające w takim przypadku na narciarza znajdującego się na równi o kącie nachylenia przedstawiliśmy na Rys. 1.

RM7Xs6w9v7xMs
Rys. 1. Siły działające na narciarza zjeżdżającego na stoku.

Na zjeżdżającego ze zbocza góry narciarza działają trzy podstawowe siły:

  • siła ciężkości Fg pochodząca od oddziaływania grawitacyjnego narciarza z Ziemią,

  • siła reakcjiSiła reakcji podłożasiła reakcji równi Fr będąca reakcją na nacisk N narciarza na powierzchnię równi,

  • siła tarcia T.

Siła ciężkości (i jej składowe) przyłożone są do środka masyŚrodek masyśrodka masy narciarza, siła nacisku przyłożona jest do podłoża, a siła reakcji – do nart. Siła tarcia działa na granicy powierzchni między nartami a zboczem.

Siła nacisku narciarza na podłoże N pochodzi od prostopadłej składowej siły ciężkości działającej na narciarza. Jej wartość wynosi

N=Fg=mgcosα.

Narciarz zjeżdża ze stoku pod wpływem sił działających w kierunku równoległym do stoku. Są to równoległa składowa siły ciężkości (zwana też siłą zsuwającą Fs) oraz siła tarcia T.

Wartość siły zsuwającej jest równa

Fs=Fg=mgsinα.

Wartość siły tarcia T jest równa wartości siły nacisku narciarza na podłoże pomnożonej przez bezwymiarowy współczynnik tarcia

T=fN=fmgcosα.

Zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona możemy zatem zapisać

ma=FsT=mgsinαfmgcosα,
a=gsinαfgcosα.

W rzeczywistości na narciarza działać będą dodatkowe siły – może być to na przykład siła pochodząca od wiatru. W zależności od jego kierunku, narciarz będzie dodatkowo popychany w dół stoku lub hamowany. Inną, zawsze występującą siłą, jest siła oporu powietrza.

Słowniczek

Siła reakcji podłoża
Siła reakcji podłoża

(ang.: ground reaction force) siła, z jaką podłoże działa na spoczywające na nim ciało.

Środek masy
Środek masy

(ang.: centre of mass) punkt w obiekcie, który często z dobrym przybliżeniem zachowuje się tak, jak gdyby była w nim skupiona masa całego obiektu. Jego położenie jest średnią ważoną odległości od początku przyjętego układu odniesienia wszystkich składowych elementów ciała, przy czym jako wagi przyjmuje się masy tych elementów.