Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Kąt środkowy w kole i w okręgu

kąt środkowy w kole
Definicja: kąt środkowy w kole

Kątem środkowym w kolekołokole nazywamy każdy kąt, którego wierzchołkiem jest środek danego koła.

R8Ayq5IKbLs3p
Kąt środkowy

Na powyższym rysunku, dwie półproste, zaznaczone liniami przerywanymi, są ramionami dwóch kątów środkowych danego okręgu o środku w punkcie O: kąta wypukłego β oraz kąta wklęsłego α. Zwykle jednak, ilustrując zagadnienie kątów środkowych, będziemy zaznaczali jedynie promienie danego koła, zawarte w odpowiednich półprostych tak, jak na poniższym rysunku.

R1UpGWwXxcfCs
Kąt środkowy
kąt środkowy w okręgu
Definicja: kąt środkowy w okręgu

Rozważmy okrągokrągokrąg o środku O i punkty A, B leżące na tym okręgu. Kątem środkowym opartym na łuku AB nazywamy kąt AOB, którego ramiona zawierają promienie OAOB i w którym zawiera się łuk AB.

Punkty A, B wyznaczają dwa łuki okręgu, tym samym dwa różne kąty środkowe, jak na rysunkach.

R1aIG1PwVuwsS
Kąty środkowe w okręgu

Zauważmy, że dla danego łuku okręgułuk okręgułuku okręgu istnieje jednoznacznie wyznaczony kąt środkowy i odwrotnie – każdy kąt środkowy danego okręgu w sposób jednoznaczny wyznacza jego łuk. Ponadto, jeśli łuk okręgu jest mniejszy od półokręgu, to kąt środkowy, który jest oparty na tym łuku, jest kątem wypukłym; jeśli łuk jest większy od półokręgu, to kąt środkowy, który jest oparty na tym łuku, jest kątem wklęsłym.

Przykład 1

Punkty A, B leżące na okręgu dzielą go w stosunku 1:7. Obliczymy miary kątów środkowych opartych na łuku AB.

Kąt środkowy oparty na łuku, którym jest cały okrąg, ma miarę 360°. Na każdym z dwóch łuków, których końcami są punkty A, B, zaznaczono odpowiednio punkty  P oraz Q. Wtedy APB oznacza ten z łuków o końcach A, B, na którym leży punkt P.

R1Kmq4Jzs2KkZ
Przykład 1.

Jeśli podzielimy okrąg na osiem równych łuków (części),  to punkty A, B są końcami łuku APB, który stanowi ósmą część okręgu oraz łuku AQB, który stanowi pozostałą cześć okręgu, czyli 78. Wtedy miara wypukłego kąta środkowego, opartego na łuku AB jest równa: 18·360°=45°, a miara kąta wklęsłego jest równa 315°.

W praktyce, zamiast mówić o kącie rozpiętym na łuku AB, mówi się o kącie rozpiętym na cięciwiecięciwa okręgucięciwie AB, która odpowiada danemu kątowi środkowemu, pamiętając, że to przyporządkowanie nie jest jednoznaczne. Każdemu kątowi środkowemu odpowiada jedna cięciwa, ale każdej cięciwie odpowiadają dwa kąty środkowe, które w przypadku średnicy, są sobie równe

Rax8inQbfdLap
Kąty środkowe rozpięte na cięciwie

Bezpośrednio, korzystając z cechy bbb przystawania trójkątów, możemy sformułować poniższe twierdzenie.

O kątach środkowych rozpiętych na cięciwach
Twierdzenie: O kątach środkowych rozpiętych na cięciwach

Dla danego okręgu wypukłe kąty środkowe rozpięte na cięciwach o równych długościach mają jednakowe miary.

R1Tn61XwkYjK9
Twierdzenie1.

Oczywiście, analogiczne twierdzenie można sformułować dla  wklęsłych kątów środkowych.

Pozostaje zauważyć, że jeśli ograniczymy się tylko do kątów środkowych, które są wypukłe, to im dłuższa cięciwa, tym większa miara kąta środkowego rozpiętego na tej cięciwie.

R1Imk75a4KkRW
Kąty środkowe rozpięte na różnych cięciwach

Słownik

okrąg
okrąg

okręgiem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny odległych od punktu O o dany odcinek r

koło
koło

kołem o środku O i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od punktu O jest nie większa niż r

łuk okręgu
łuk okręgu

łukiem okręgu nazywamy każdą z dwóch części, na które dzielą okrąg dwa różne punkty leżące na tym okręgu, wraz z tymi punktami

cięciwa okręgu
cięciwa okręgu

cięciwą okręgu nazywamy odcinek, którego końce są różnymi punktami leżącymi na tym okręgu