Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Soczewka jest bryłą wykonaną z przezroczystego dla światła materiału (zwykle ze szkła lub sztucznego tworzywa), ograniczoną co najmniej z jednej strony powierzchnią sferyczną. Czasem zdarza się tak, że powierzchnia ta jest paraboliczna bądź walcowata, jednak takich przypadków rozpatrywać nie będziemy. Soczewki mogą mieć zatem różne kształty. Wśród najpopularniejszych ich typów wymienić można:

a) soczewki dwuwypukłe – ograniczone z obu stron powierzchniami kulistymi wypukłymi (Rys. 1.)

R5BH8skb03tl6
Rys. 1. Soczewka dwuwypukła

b) soczewki płasko‑wypukłe – z jednej strony ograniczone powierzchnią płaską, z drugiej – kulistą wypukłą (Rys. 2.)

RBQdymqLCJptC
Rys. 2. Soczewka płasko‑wypukła

c) soczewki wklęsło‑wypukłe – ograniczone z jednej strony powierzchnią kulistą wklęsłą, z drugiej – kulistą wypukłą (Rys. 3.)

RYcb2x0RTYmPI
Rys. 3. Soczewka wklęsło‑wypukła

d) soczewki dwuwklęsłe – z obu stron ograniczone powierzchnią kulistą wklęsłą (Rys. 4.)

RWM6Ip4DGRG5l
Rys. 4. Soczewka dwuwklęsła

e) soczewki płasko‑wklęsłe – z jednej strony ograniczone powierzchnią płaską, z drugiej – kulistą wklęsłą (Rys. 5.)

RpvxYWOpS3Ff4
Rys. 5. Soczewka płasko‑wklęsła

f) soczewki wypukło‑wklęsłe – z jednej strony ograniczone powierzchnią kulistą wypukłą, z drugiej – kulistą wklęsłą (Rys. 6.)

RYnv8zOK5ggzw
Rys. 6. Soczewka wypukło‑wklęsła

Chcąc opisać takie soczewki powinniśmy przyjąć pewną konwencję, która pozwoli nam tego dokonać. Ustalmy, że:

  1. Prostą przechodzącą przez środki powierzchni ograniczających soczewkę nazywać będziemy osią optyczną soczewki.

  2. W przypadku, gdy mamy do czynienia z powierzchnią wypukłą, przyjmiemy, że promień jej krzywizny jest dodatni, zaś dla powierzchni wklęsłej – przyjmiemy promień ujemny.

  3. Gdy powierzchnia ograniczająca soczewkę będzie płaska, założymy, że jej promień krzywizny jest nieskończony, zatem (jak wiadomo z matematyki) wyrażenie 1/R przyjmie wartość 0.

Warto przypomnieć sobie także, że równoległa wiązka promieni świetlnych padająca na soczewkę, po przejściu przez nią, może skupić się w punkcie zwanym ogniskiemogniskoogniskiem (oznaczanym literą F). Taką soczewkę nazywamy skupiającą. W sytuacji, gdy promienie po przejściu przez soczewkę, oddalają się od osi optycznej (czyli wiązka jest rozbieżna), to ich przedłużenia przecinają się w ogniskuogniskoognisku pozornym . Soczewkę taką nazywamy rozpraszającą. Światło może padać na soczewkę zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Każda soczewka ma zatem dwa ogniskaogniskoogniska leżące na osi optycznej, po obu jej stronach, w takiej samej odległości od środka. Odległość ogniskaogniskoogniska od środka soczewki nazywana jest ogniskowąogniskowaogniskową, oznaczana jako f i wyrażana w metrach. Soczewka skupiająca ma ogniskowąogniskowaogniskową dodatnią, a rozpraszająca ujemną.

Soczewkę charakteryzuje jeszcze jedna wielkość, a mianowicie jej zdolność skupiającazdolność skupiająca soczewkizdolność skupiająca (zbierająca) Z:

Z=1f(1)

Zdolność skupiającazdolność skupiająca soczewkiZdolność skupiająca jest odwrotnością ogniskowejogniskowaogniskowej. Jej podstawową jednostką jest 1m, określaną popularnie jako dioptria.

Zdolność skupiającą soczewkizdolność skupiająca soczewkiZdolność skupiającą soczewki określa się również bardziej rozbudowanym wzorem, łączącym w sobie zarówno oba promienie krzywizny soczewki R1 oraz R2, jak i współczynniki załamania ośrodka, z którego dana soczewka została wykonana nsoczewki i ośrodka ją otaczającego notoczenia. Wzór ten przyjmuje postać:

1f=(nsoczewkinotoczenia-1)(1R1+1R2)(2)

Stosuje się go do soczewek cienkich, czyli takich, których grubość jest znacznie mniejsza od promienia krzywizny powierzchni ograniczającej soczewkę.

Dla przykładu, dostosowując się do zaproponowanej wyżej konwencji, możemy zapisać:

  • dla soczewki dwuwypukłej:

R16Clj2r5tb9a
Rys. 7. W przypadku soczewki dwuwypukłej promienie krzywizn przyjmują wartości większe od zera, zatem czynnik (1R1+1R2) jest dla soczewki dwuwypukłej zawsze dodatni
1f=(nsoczewkinotoczenia-1)(1R1+1R2)
  • dla soczewki płasko‑wypukłej:

RMbzTiI4rKQP0
Rys. 8. W przypadku soczewki płasko‑wypukłej R1=, zaś R2>0, zatem 1R1+1R2=0+1R2=1R2>0, więc czynnik zawierający promienie jest dodatni
1f=(nsoczewkinotoczenia-1)(0+1R2)
  • dla soczewki dwuwklęsłej:

RJphUoZyucMr3
Rys. 9. W przypadku soczewki dwuwklęsłej oba promienie przyjmują wartości ujemne, zatem -1R1-1R2<0, więc czynnik zawierający promienie jest mniejszy od zera
1f=(nsoczewkinotoczenia-1)(-1R1-1R2)

Jak już wcześniej wspomniano, ogniskowaogniskowaogniskowa soczewki nie zależy wyłącznie od krzywizny powierzchni, ale również od rodzaju materiału, z którego dana soczewka została wykonana – a ściślej rzecz ujmując – od jego współczynnika załamania. Jeśli nsoczewki<notoczenia, to wyrażenie zawarte w pierwszym nawiasie przyjmie wartość mniejszą od zera. Jeśli iloczyn obu nawiasów, będący odwrotnością ogniskowejogniskowaogniskowej, przyjmie wartość dodatnią – mamy wówczas do czynienia z soczewką skupiającą, jeśli zaś wartość mniejszą od zera – z soczewką rozpraszającą. Co to oznacza? Otóż, w przypadku soczewki skupiającej promień świetlny po przejściu przez nią zostanie odchylony w kierunku osi optycznej (Rys. 10.). W przypadku soczewki rozpraszającej promień zostanie odchylony w kierunku przeciwnym (Rys. 11.).

RvVQIOgb04WC9
Rys. 10. Bieg promienia przechodzącego przez soczewkę skupiającą
R1NNJa0WUuxiw
Rys. 11. Bieg promienia przechodzącego przez soczewkę rozpraszającą

Warto także zwrócić uwagę na to, że soczewka może być skupiająca bądź rozpraszająca zależnie od ośrodka, w którym się znajduje. Tym samym soczewka, która w powietrzu jest soczewką skupiającą, po zanurzeniu w odpowiedniej cieczy, może stać się rozpraszająca (Rys. 12.).

RSTBxTS3h9bCa
Rys. 12. Po zanurzeniu w cieczy o współczynniku załamania większym od współczynnika załamania soczewki, soczewka, która w powietrzu była skupiająca, stała się rozpraszająca

Słowniczek

Ognisko
Ognisko

(ang.: focus) punkt układu optycznego, leżący na osi optycznej, charakteryzujący się tym, że promienie początkowo równoległe do osi optycznej po przejściu przez soczewkę przecinają się w nim.

Ogniskowa
Ogniskowa

(ang.: focus lenght) odległość pomiędzy ogniskiem a środkiem soczewki mierzona wzdłuż osi optycznej.

Zdolność skupiająca soczewki
Zdolność skupiająca soczewki

(ang.: optical power) wielkość fizyczna równa co do wartości odwrotności ogniskowej soczewki.