Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Rozpatrując ruch po okręgu możemy zauważyć, że kierunek i zwrot wektorów prędkości i przyspieszenia ulegają nieustannie zmianie. Dodatkowo, jeśli potraktujemy ten ruch jako jednostajny, to możemy zapisać, że siła dośrodkowasiła dośrodkowasiła dośrodkowa wyraża się za pomocą wzoru:

(1)Fd=mv2r

gdzie:

FIndeks dolny d– siła dośrodkowa [N],

m – masa krążącego ciała [kg],

v – prędkość krążącego ciała [ms],

r – promień okręgu będącego torem ruchu ciała [m].

Gdyby tej siły nie było, ciało poruszałoby się po linii prostej. Można to łatwo pokazać. Wystarczy wziąć ciężarek zawieszony na nitce i go rozkręcić. Dopóki trzymamy nitkę – ciężarek będzie zakreślał w powietrzu okrąg. Jeśli jednak puścimy nitkę – ciężarek odleci, a jego torem ruchu będzie linia prosta (przynajmniej początkowo, bo o dalszym ruchu ciężarka zadecyduje również ziemskie przyciąganie, które zmieni tor ruchu w parabolę).

W przypadku obrotu masy zawieszonej na nitce omawianą siłą jest siła naciągu nici. A w przypadku ruchu planet? Jaka siła pełni funkcję dośrodkowej? Przyjrzyj się uważnie temu, co przedstawia Rys. 1. Otóż w tym przypadku funkcję siły dośrodkowej pełni siła grawitacjisiła grawitacyjnasiła grawitacji, z jaką gwiazda centralna przyciąga krążące dookoła niej planety (analogicznie wygląda to dla satelitówsatelita geostacjonarnysatelitów krążących dookoła planet). Wyraża się ona wzorem:

(2)Fg=GMmr2

w którym:

G – uniwersalna stała grawitacyjna,

M – masa gwiazdy [kg],

m – masa planety [kg],

r – odległość ciał [m].

R1RqXzHHxrfz2
Rys. 1. W ruchu planet dookoła Słońca siła grawitacyjna ma charakter siły dośrodkowej.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Solar_sys8.jpg [dostęp 26.04.2022 r.], domena publiczna.

Przyrównując prawe strony wyrażeń [1] i [2], możemy zapisać, że:

(3)mv2r=GMmr2

Dzieląc obustronnie przez masę m i mnożąc przez odległość r otrzymujemy:

(4)v2=GMr

Możemy więc wyznaczyć prędkość krążącego ciała:

(5)v=GMr

Pozostaje nam jednak jeszcze jedno ważne pytanie: jak to się dzieje, że krążące planety nie spadają na Słońce, skoro są przez nie przyciągane siłą grawitacji, która powoduje powstawanie przyspieszenia skierowanego do środka orbity? Spójrzmy na to z nieco innej perspektywy. Gdyby nie było siły grawitacyjnej, planety (zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona) oddalałyby się od Słońca ruchem jednostajnym prostoliniowym. Niewielkie przyciąganie spowodowałoby jedynie małe zakrzywienie toru ruchu w stronę Słońca, jednak ostatecznie planeta by odleciała. Okazuje się, że tak nie jest, bo siła grawitacji „blokuje” planecie możliwość odlotu, spełniając tym samym rolę siły dośrodkowej. Podobnie dzieje się w przypadku planet podwójnychplanety podwójneplanet podwójnych, jak np.: Ziemia i Księżyc. Zgodnie z prawami dynamiki Newtona ciało może poruszać się po okręgu tylko wtedy, gdy działa na nie siła dośrodkowa. Gdyby na ciała niebieskie nie działała żadna siła, ciała te musiałyby pozostawać w spoczynku lub poruszać się po liniach prostych ruchem jednostajnym. Planety dzięki grawitacji poruszają się wokół Słońca po torach zbliżonych do okręgów.

Ciałom niebieskim nie grożą więc powszechne kolizje dlatego, że ruch planety czy satelity jest spadkiem swobodnym, w którym prędkość jest cały czas prostopadła do działającej siły.

Słowniczek

planety podwójne
planety podwójne

(ang.: double planet) układ składający się z dwóch obiektów o masie planetarnej. W Układzie Słonecznym są to: Ziemia i Księżyc oraz Pluton i Charon.

siła dośrodkowa
siła dośrodkowa

(ang.: centripetal force) siła powodująca zakrzywienie toru ruchu ciała skierowana do wnętrza okręgu, po którym porusza się to ciało.

siła grawitacyjna
siła grawitacyjna

(ang.: force of gravity) oddziaływanie o charakterze przyciągającym istniejące pomiędzy ciałami posiadającymi masę, zależne od iloczynu mas i kwadratu odległości pomiędzy ich środkami.

satelita geostacjonarny
satelita geostacjonarny

(ang.: geostationary satellite) sztuczny satelita umieszczony na orbicie okołoziemskiej znajdującej się nad równikiem na wysokości 35 786 km, znajdujący przez cały czas się nad tym samym punktem równika (jego okres obiegu równy jest okresowi obrotu Ziemi wokół osi).