Dodaj do ulubionych Udostępnij materiał Wydrukuj

Dodawanie i odejmowanie liczb dziesiętnych

RlAWsyeV3OWWT1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
A
Ćwiczenie 1

Tato Basi i Konrada kupił swoim dzieciom tablet i lalkę.

  1. O ile euro lalka jest tańsza od tabletu?

  2. Ile kosztowały tatę te zakupy?

A
Ćwiczenie 2

Wybierz trzy przedmioty, które chciałbyś mieć lub które chciałbyś komuś podarować.

  1. Oblicz, ile kosztują.

  2. Oblicz, ile pieniędzy ci zabraknie lub ile pieniędzy zostanie, jeśli dysponujesz kwotą 154 euro i 80 centów.

B
Ćwiczenie 3

Czy kupując wszystkie zabawki, oprócz tabletu, zapłacimy mniej czy więcej niż 330 euro? O ile euro?

B
Ćwiczenie 4
  1. Ile najwięcej zabawek można kupić za mniej niż 190 euro?

  2. Czy kupując jak najwięcej zabawek za mniej niż 190 euro, możemy kupić lalkę?

A
Ćwiczenie 5
Tabela 1

Tabela przedstawia zawartość tłuszczu w 100 g wędzonej ryby.
Gatunek ryby

Zawartość tłuszczu [g]

Węgorz

28,6

Makrela

15,5

Łosoś

8,4

Pikling

14,3

Dorsz

0,5

(Dane według: http://diety.wieszjak.polki.pl/tabele/225377,Ryby‑tabela‑kalorii‑i-zawartosci‑tluszczu.html#)
Wykorzystaj dane z tabeli, wykonaj obliczenia i odpowiedz na pytania.

  1. Które gatunki ryb, wymienionych w tabeli, po uwędzeniu zawierają najmniej tłuszczu? Wymień dwa gatunki.

  2. Ile gramów tłuszczu zawiera zestaw złożony z pięciu stugramowych porcji wędzonych ryb, jeżeli każda porcja to inny gatunek ryby opisanej w tabeli?

A
Ćwiczenie 6

Stopa to także nazwa dawnej jednostki długości. Była używana powszechnie jeszcze w XIX wieku. Jej nazwa i wielkość nawiązują do długości przeciętnej ludzkiej stopy. Skorzystaj z informacji zamieszczonych w tabeli i odpowiedz na pytania.

TABELA

Rodzaj stopy

Kiedy używano

Ile to centymetrów

Staropolska (warszawska)

Do 1819

29,78

Galicyjska (lwowska)

1787-1856
29,77

Wrocławska

1836-1857
29,8

(Dane: Wikipedia)

  1. O ile centymetrów różni się długość stopy staropolskiej od długości stopy wrocławskiej?

  2. Wiadomo, że stopa litewska była o 2,23 cm dłuższa od stopy galicyjskiej. Ile centymetrów miała jedna stopa litewska?

ibfPorNFMB_d5e282

Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb dziesiętnych

A
Ćwiczenie 7

Wyprodukowano 82,5 litra soku malinowego.

  1. Ile butelek o pojemności 0,33 l należy przygotować, aby zmieścić w nich ten sok?

  2. O ile więcej butelek o pojemności 0,25 l trzeba by przygotować?

B
Ćwiczenie 8

Tomek obserwował, co kupowały dwie osoby stojące przed nim w kolejce do sklepu warzywnego.

RaXKVoFgEWlLh1
Animacja

Pierwszy klient kupił 2 kg pomidorów i 1,5 kg marchwi oraz kalafior. Podał sprzedawcy banknot dwudziestozłotowy. Kolejna osoba poprosiła o 10 kg papryki oraz 5,5 kg pomidorów. Otrzymała 6 zł i 35 groszy reszty. Tomek kupił o jeden kilogram mniej pomidorów niż pierwszy klient i pięć razy mniej kilogramów papryki niż druga osoba. O kalafiorze zapomniał.
Oblicz

  1. ile reszty otrzymał pierwszy klient

  2. jaką kwotę pieniędzy podała sprzedawcy druga osoba

  3. ile kosztowały zakupy Tomka

  4. jaka kwota wpłynęła do kasy warzywniaka po zakupach tych trzech klientów

B
Ćwiczenie 9

Plantatorzy sprzedają kalafiory po 1,25 zł za sztukę. Jakiego zysku spodziewa się sprzedawca, który kupił od plantatora 25 kalafiorów i zamierza je sprzedać po 4,99 zł?

RbYySeamb0ti8
classicmobile
Ćwiczenie 10

Jedno opakowanie groszku cukrowego, które waży 0,25 kg, kosztuje 15,99 zł. Za opakowanie cebuli szalotki o tej samej wadze trzeba zapłacić 5,60 zł. O ile złotych droższy jest kilogram groszku cukrowego od kilograma cebulki szalotki?

R1Iwf2fQ5HezY
static
classicmobile
Ćwiczenie 11

Jedno opakowanie groszku cukrowego, które waży 0,25 kg, kosztuje 15,99 zł. Za opakowanie cebuli szalotki o tej samej wadze trzeba zapłacić 5,60 zł. Ile kilogramów groszku kupiono, jeśli zapłacono za niego 95,94 zł?

R1Ndri0CZaTdT
static
classicmobile
Ćwiczenie 12

Jedno opakowanie groszku cukrowego, ważące 0,25 kg, kosztuje 15,99 zł. Za opakowanie cebuli szalotki o tej samej wadze trzeba zapłacić 5,6 zł. Ile kosztowałoby 250-gramowe opakowanie cebuli szalotki, gdyby za 1,5 kg tego warzywa trzeba by zapłacić 33 zł?

R1dbOg7a4gNyA
static
C
Ćwiczenie 13

Aby przejechać samochodem 100 km, wystarcza panu Kwiatkowskiemu 7,5 litra paliwa bardzo dobrej jakości. Tę samą odległość pan Kwiatkowski przejedzie, zużywając 7,9 litra paliwa dobrej jakości. Paliwo bardzo dobrej jakości kosztuje 5,9 zł za litr, a paliwo dobrej jakości jest o 40 groszy tańsze.
Oblicz:

  1. Który rodzaj paliwa opłaca się kupować, żeby podróżowanie było mniej kosztowne?

  2. Ile pieniędzy można zaoszczędzić, pokonując odległość 1000 km z bardziej opłacalnym paliwem w zbiorniku?