Dodaj do ulubionych Udostępnij materiał Wydrukuj
A
Ćwiczenie 1

Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało 40 uczniów i 4 opiekunów. Całkowity koszt wycieczki wyniósł 14 000 zł. Opłata za autokar stanowiła 15  tego kosztu, a za dwa noclegi zapłacono 17 kosztu wycieczki.

  1. Oblicz, ile zapłacono za autokar, a ile za noclegi.

  2. Dwie piąte całkowitego kosztu wycieczki stanowił koszt wyżywienia. Ile to złotych?

B
Ćwiczenie 2

Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało 40 uczniów i 4 opiekunów. Całkowity koszt wycieczki wyniósł 14 000 zł.
Tabela przedstawia cennik zwiedzania Trasy Turystycznej w Kopalni Soli „ Wieliczka”.

TABELA

Zwiedzanie grupowe Trasy Turystycznej (minimum 5 osób)

Bilet normalny

45 PLN/1 osoba

Bilet ulgowy

31 PLN/1 osoba

Przewodnik

165 PLN - j. polski

245 PLN - j. obcy 

Zwiedzanie szkolne \*

24 PLN/1 osoba

W cenę szkolnego zwiedzania wliczona jest opłata za usługę przewodnicką.
Zorganizowanym grupom przedszkolnym, ze szkół podstawowych oraz gimnazjum przysługuje bezpłatny wstęp dla 1 opiekuna na każdych 10 uczniów (pozostali opiekunowie - indywidualne zwiedzanie płatne).
Wykorzystaj dane z tabeli i oblicz, ile zapłacono za bilety do Kopalni Soli dla wszystkich uczestników wycieczki. Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki?

B
Ćwiczenie 3

Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało 40 uczniów i 4 opiekunów. W Zakopanem uczniowie wraz z nauczycielami wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch, a potem z niego zjechali. Oblicz, ile zapłacili za bilety, jeśli bilet ulgowy w dwie strony kosztował 48 zł, a normalny 58 zł. Jaka to część całkowitego kosztu wycieczki?

A
Ćwiczenie 4

Na trzydniową wycieczkę do Zakopanego i Wieliczki pojechało 40 uczniów i 4 opiekunów. W sklepie z pamiątkami uczniowie zakupili różne upominki. Połowa dzieci kupiła pamiątkowe monety, 18 - widokówki, a pozostała część – magnesy. Ilu uczestników wycieczki zakupiło magnesy?
Wybierz prawidłową odpowiedź.

R1YDzdX9dXcTB
B
Ćwiczenie 5

W Kopalni Soli „Wieliczka” uczniowie dowiedzieli się, że w czasach Kazimierza Wielkiego dochody z żup krakowskich w wysokości 18 000 grzywien stanowiły 13 wpływów skarbu państwa. Ile grzywien wpływało wtedy do skarbu państwa?

iOWRWr8Ivx_d5e231
A
Ćwiczenie 6

Najwyższym wyrobiskiem, które uczniowie zobaczyli w kopalni, była Komora Stanisława Staszica mierząca aż 36 m wysokości. Na trasie zwiedzania napotkali też najgłębsze jeziorko, które w swoim najniższym punkcie ma głębokość równą jednej czwartej wysokości Komory Stanisława Staszica. Jaką głębokość ma to jeziorko?

B
Ćwiczenie 7

Wysokość wieży Eiffla wynosi 324 m. Kopalnia Soli „Wieliczka” ma głębokość większą o 1108  wysokości tej wieży. Ile metrów wynosi głębokość kopalni?

classicmobile
Ćwiczenie 8

Zosia kupiła litr mleka. Część mleka przelała do dwóch kubeczków, wypełniając je do pełna. Pozostałą część wlała do miski dla kotów. Jaką część mleka Zosia przeznaczyła dla kotów, jeśli litrem mleka można wypełnić 5 takich samych kubeczków?

R1W4FnByGWiEE
static
A
Ćwiczenie 9

W sklepie jest 27 kostek masła, a każda kostka waży 15 kilograma. Ile kilogramów masła jest w tym sklepie?
Wybierz prawidłową odpowiedź.

RFeAP65v9uf7h
B
Ćwiczenie 10

Hania kupiła 34 kg pomidorów, 215 kg jabłek i  1,1 kg śliwek. Ile ważyły jej zakupy?
Wybierz prawidłową odpowiedź.

RqyK8kuYbF8kG
A
Ćwiczenie 11

Pan Zbyszek dojeżdża do pracy autobusem 512 godziny. Jak długo pan Zbyszek będzie jechał jeszcze autobusem, jeśli wsiadł do niego 10 minut temu?
Wskaż prawidłową odpowiedź.

RdFXiw2LzHkI0
B
Ćwiczenie 12

Po uwędzeniu szynka zachowuje tylko 45 swojej pierwotnej masy. Ile po uwędzeniu będzie ważyła szynka o masie pierwotnej 214kg?

C
Ćwiczenie 13

Pan Jurek, kupując telewizor, zapłacił 211 ceny gotówką, a resztę, czyli 1800 zł postanowił spłacić w ratach. Oblicz, ile kosztował telewizor.

A
Ćwiczenie 14

Ile kubeczków o pojemności 310   litra można napełnić do pełna, rozlewając 412  litra napoju?

C
Ćwiczenie 15

Zmieszano trzy kilogramy cukierków po 18 45  złotych za kilogram z dwoma kilogramami cukierków po 2034 zł za kilogram. Jaka jest cena jednego kilograma tej mieszanki? Podaj wynik w postaci dziesiętnej.