Ruch i samobadanie piersi jako profilaktyka zachorowania na raka piersi
Ruch i samobadanie piersi jako profilaktyka zachorowania na raka piersi
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
6. Edukacja zdrowotna
6.7 Uczeń wyjaśnia, na czym polega samobadanie i samokontrola zdrowia oraz dlaczego należy poddawać się badaniom profilaktycznym w okresie całego życia
Adresat uczennice klas II
Czas trwania 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczennica:
zna najczęstsze przyczyny powstawania nowotworów piersi
wie, w jaki sposób można przeciwdziałać powstawianiu nowotworów
wie, jakie niepokojące objawy może zaobserwować podczas samobadania piersi
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczennica:
wykonuje układ kroków do muzyki
wykonuje samobadanie piersi
rozpoznaje niepokojące objawy podczas samobadania piersi
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczennica:
dostrzega zagrożenie, jakim jest lekceważenie samokontroli zdrowia
rozumie konieczność regularnego wykonywania samobadania piersi
rozumie konieczność podejmowania systematycznej aktywności ruchowej
Metody nauczania
analityczna, naśladowcza ścisła, dyskusja
Formy i miejsce zajęć
Formy: indywidualna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć. Ze względu na wykorzystanie materiałów multimedialnych wskazane jest, aby w miejscu zajęć można było podłączyć komputer z rzutnikiem lub zewnętrznym monitorem.
Przybory i przyrządy
Odtwarzacz muzyki, płyta z muzyką, stepy.
Zasoby multimedialne
prezentacja multimedialna: „Jak przeprowadzić samobadanie piersi”
zestaw ilustracji: „Ruch i samobadanie piersi jako profilaktyka zachorowania na raka piersi”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 5 – 10 minut |
Zbiórka, przywitanie, podanie tematu lekcji. Nauczyciel wprowadza uczennice w temat lekcji podając aktualne dane statystyczne dotyczące nowotworów piersi. Nauczyciel mówi o czynnikach zwiększających ryzyko występowania raka piersi oraz o czynnikach zmniejszających ryzyko zachorowania. Wskazuje, że bardzo ważnym działaniem jest systematyczna samokontrola piersi. Rozdaje każdej uczennicy grafikę „Samobadanie piersi” i pyta, czy ktoś wykonuje takie badanie. W zależności od odpowiedzi uczennic kieruje krótką dyskusją. Kończy tę cześć lekcji nawiązując do tezy, że jednym z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka piersi jest ruch | Pomoce: grafika „Ruch i samobadanie piersi jako profilaktyka zachorowania na raka piersi”. Uczennice siedzą w grupie. |
Część główna 25 – 30 minut | Uczniowie wykonują układ kroków:
Po wykonaniu całego układu każda uczennica po kolei proponuje dla całej grupy ćwiczenie rozciągające. | To ćwiczenie pełni funkcję rozgrzewki. Uczennice ustawiają się w luźnej rozsypce twarzą do nauczyciela – przed sobą ustawiają stepy. |
Część końcowa 10 minut | Nauczyciel podsumowując lekcję włącza prezentację multimedialną „Jak przeprowadzić samobadanie piersi?” i omawia po kolei poszczególne etapy samobadania. Czynności organizacyjne:
| Pomoce: prezentacja multimedialna „Jak przeprowadzić samobadanie piersi”. W podsumowaniu zajęć nauczyciel motywuje uczennice do częstego wykonywania samobadania piersi zgodnie z otrzymaną instrukcją. |