Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Ewelina Kędzierska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Astygmatyzm, starczowzroczność, jaskra i zaćma… – czy można korygować te popularne wady wzroku? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 15) wyodrębnia zjawisko z kontekstu, nazywa je oraz wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla jego przebiegu; IX. Fale i optyka. Temat rozszerzający zapis podstawy programowej dla kształcenia podstawowego. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 19) wyodrębnia zjawisko z kontekstu, nazywa je oraz wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla jego przebiegu; X. Fale i optyka. X. Fale i optyka. Uczeń: Temat rozszerzający zapis podstawy programowej dla kształcenia rozszerzonego. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | ISBE |
Metody nauczania: | - merytoryczna dyskusja wprowadzająca, |
Formy zajęć: | - praca w grupach, |
Środki dydaktyczne: | tablica multimedialna / rzutnik |
Materiały pomocnicze: | model budowy oka / atlas anatomiczny |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Pierwszym celem, jak i kluczowym aspektem działań nauczyciela, jest zaciekawienie uczniów poprzez odniesienie do życia codziennego, np.: – poprzez wspomnienie o tym, że prawie każdy człowiek ma astygmatyzm, Nauczyciel rozpoznaje wiedzę wyjściową uczniów w kontekście realizowanego tematu oraz nawiązuje do tej wiedzy w merytorycznej dyskusji wprowadzającej. Prosi uczniów by opisali budowę oka (z wykorzystaniem modelu ) oraz przypomnieli, jak przebiega proces widzenia. | |
Faza realizacyjna: | |
• Konstruowanie wiedzy z zakresu nowego tematu: • Rekonstruowanie wiedzy uczniów poprzez wspólne wykonanie dołączonych do materiału ośmiu zadań sprawdzających. | |
Faza podsumowująca: | |
Przeprowadzenie rozmowy, podczas której uczniowie odpowiadają na krótkie pytania dotyczące materiału przedstawionego na bieżącej lekcji. | |
Praca domowa: | |
Ponowne zapoznanie się uczniów z animacją w celu utrwalenia omawianych zagadnień. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Nauczyciel może wykorzystać animację w fazie wprowadzającej lekcji w celu sprowokowania do dyskusji. |