Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się ze schematem, a następnie wyjaśnij przyczyny dekompozycji polskiej powojennej emigracji politycznej.

RR522SF5HyqMw
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R1amFHb8BmkrW1
Ilustracja interaktywna przedstawia grupę siedmiu mężczyzn pozujących do zdjęcia. Pierwszych trzech mężczyzn od lewej strony ubranych jest w polskie mundury. To generałowie: Mateusz Iżycki, Marian Kukiel i Tadeusz Bór-Komorowski. Mężczyzna stojący pośrodku jest w garniturze. To Karol Rozmiarek. Stojący obok niego mężczyzna ma na sobie marynarski mundur wiceadmiralski. To Jerzy Świrski. Stojący po prawej stronie dwaj mężczyźni są w mundurach. To generałowie: Stanisław Kopański i Antoni Chruściel. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Grupa zamkowa Powstała w wyniku wyboru na prezydenta Augusta Zaleskiego dokonanego przez Władysława Raczkiewicza. Składała się ze zwolenników prezydentury Augusta Zaleskiego oraz rządu emigracyjnego.
Grupa zamkowa dysponowała Skarbem Narodowym, utworzonym przez prezydenta 14 października 1949 r., 2. Rada Polityczna Została utworzona w grudniu 1949 r. W jej skład weszli przywódcy działających na emigracji Polskiej Partii Socjalistycznej, Stronnictwa Narodowego, Polskiego Ruchu Wolnościowego „Niepodległość i Demokracja” oraz część działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego (Kazimierz Bagiński i Stefan Korboński). Przewodniczącym Rady Politycznej został Tomasz Arciszewski.
Rada Polityczna wzywała do bojkotu prezydenta, rządu i Skarbu Narodowego.
Rada Polityczna powstała jako opozycja wobec prezydenta Augusta Zaleskiego, powołanego przez niego rządu i Skarbu Narodowego. W listopadzie 1950 r. Rada nawiązała współpracę z wywiadem amerykańskim i na jego zlecenie zbierała informacje o sytuacji w Polsce. Działania te doprowadziły do kompromitacji Rady w wyniku tzw. afery Bergu.
Z jej inicjatywy w 1954 r. została powołana tzw. Rada Trzech, która miała pełnić funkcję kolegialnego prezydenta., 3. Polski Narodowy Komitet Demokratyczny Został utworzony w maju 1950 r. w Waszyngtonie przez Stanisława Mikołajczyka.
W jego skład wchodzili zwolennicy Stanisława Mikołajczyka oraz Stronnictwo Pracy i Stronnictwo Demokratyczne.
PNKD nie uznawał rządu RP na uchodźstwie.
PNKD nie odegrał znaczącej roli w życiu politycznym polskiej emigracji.
Wizyta prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Karola Rozmarka w Londynie w 1945 r. Od lewej: gen. Mateusz Iżycki, gen. Marian Kukiel, gen. Tadeusz Bór‑Komorowski, Karol Rozmiarek, wiceadmirał Jerzy Świrski, gen. Stanisław Kopański, gen. Antoni Chruściel.
Źródło: fot. Czesława Datki, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna.
1
Polecenie 2

Oceń działalność polityków skupionych w grupie zamkowej i Radzie Politycznej.

R1Pgc0WuzcvJK
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).