Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy schemat. Zastanów się, czy można do niego dopisać inny rodzaj sądów. Zaproponuj kolejną kategorię lub własną klasyfikację.

RmcNggXKBXa2f
(Uzupełnij).
RRMhS9wtEOxCv1
Ilustracja interaktywna przedstawia schemat złożony z czterech prostokątów. Od góry umieszczone są dwa prostokąty: od lewej – sąd poprawny i prawdziwy. Jest dobrze skonstruowany i odpowiada rzeczywistości; od prawej - sąd poprawny, ale fałszywy. W drugim wersie, od lewej: sąd błędny, ale prawdziwy; od prawej - sąd błędny i fałszywy. Opis: 1. Sąd poprawny i prawdziwy. Jest dobrze skonstruowany i odpowiada rzeczywistości. Za przykład mogą uchodzić twierdzenia matematyki klasycznej, na przykład twierdzenie Talesa jest teoretycznie poprawne i bez przeszkód można się nim posługiwać na co dzień). Natomiast od prawej – sąd poprawny, ale fałszywy. Jest dobrze skonstruowany, ale nie odpowiada rzeczywistości. 2. Sąd poprawny, ale fałszywy. Jest dobrze skonstruowany, ale nie odpowiada rzeczywistości. Na przykład teoria eteru: jeśli z butelki odsączymy powietrze i postawimy za nią świeczkę, to przez butelkę widzimy jej płomień. Oznacza to, że próżnia nie istnieje (bo wtedy nie widzielibyśmy płomienia przez butelkę), a w miejsce odsączonego powietrza wchodzi rzadszy od niego eter. Teoria była logicznie poprawna, ale zakładała niezgodne z rzeczywistością przekonanie, że w próżni światło się nie rozchodzi). Poniżej mamy kolejne dwa prostokąty: od lewej – sąd błędny, ale prawdziwy. Jest źle skonstruowany, ale poprawnie opisuje rzeczywistość. 3. Sąd błędny, ale prawdziwy. Jest źle skonstruowany ale odpowiada rzeczywistości. Fizyka newtonowska jest błędna, gdyż nie oddaje poprawnie zjawisk dotyczących funkcjonowania wszechświata i tych, które zachodzą poniżej poziomu jądra atomu. Sprawdza się jednak w życiu codziennym, dla którego fizyka kwantowa jest zbyt skomplikowana i mało praktyczna). Od prawej: sąd błędny i fałszywy. Jest źle skonstruowany i nie odpowiada rzeczywistości. 4. Sąd błędny i fałszywy. Jest źle skonstruowany i nie odpowiada rzeczywistości. Sądy, których nigdy nie udało się poprawnie udowodnić na płaszczyźnie samej teorii, a i z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Przykłady: „wszyscy Polacy pochodzą od Sarmatów”, „wsadzenie dziecka do rozpalonego pieca chlebowego na trzy zdrowaśki wypędzi z niego chorobę”.
Polecenie 2

Zanotuj po trzy własne przykłady do każdej z przedstawionych na schemacie kategorii.

R1LD6He1c6n4X
(Uzupełnij).
RE2w0Uk6r4ueD1
Ilustracja przedstawia schemat złożony z czterech prostokątów. Od góry umieszczone są dwa prostokąty: od lewej – sąd poprawny i prawdziwy. Jest dobrze skonstruowany i odpowiada rzeczywistości; od prawej - sąd poprawny, ale fałszywy. W drugim wersie, od lewej: sąd błędny, ale prawdziwy; od prawej - sąd błędny i fałszywy.