Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R1A13nrh30HPv1
Ćwiczenie 1
Jak brzmi treść pierwszej zasady dynamiki Newtona, opisująca ruch postępowy środka masy bryły sztywnej? Możliwe odpowiedzi: 1. "Jeśli na ciało nie działają żadne siły, ciało pozostaje w spoczynku"., 2. "Jeśli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły się równoważą, ciało pozostaje w spoczynku"., 3. "Jeśli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły się równoważą, ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym"., 4. "Jeśli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły się równoważą, ciało porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym".
1
Ćwiczenie 2
R14eSKldDwZHZ1
Przyspieszenie kuli o promieniu r, masie m, staczającej się z równi o kącie nachylenia α, z wysokości h, zależy - poza przyspieszeniem ziemskim g - od: Możliwe odpowiedzi: 1. Promienia kuli, r, 2. Masy kuli, m, 3. Kąta nachylenia równi, α, 4. Wysokości, z której stacza się kula, h
1
Ćwiczenie 3
RFPQGoXBKxLZq1
Z równi o kącie nachylenia α = 30° stacza się kula o masie m= 1 kg. Promień kuli wynosi r=10 cm. Z jakim przyspieszeniem stacza się ta kula? Odpowiedź zapisz z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Tu uzupełnij ms2
R15AZqQ73AWQp1
Ćwiczenie 4
Czy prawdziwe jest następujące stwierdzenie: im dłuższe ramię wiatraka, tym większa będzie prędkość kątowa jego obrotu (przy tym samym wietrze), ponieważ zwiększa się powierzchnia robocza skrzydła? TAK \ NIE
2
Ćwiczenie 5

Przyjrzyj się poniższym zdjęciom - prezentują one przykłady turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu (VAWT - Vertical Axis Wind Turbine), tak zwane turbiny Savonius’a i Darrieus’a.

Zastanów się nad zaletami tego typu konstrukcji w porównaniu do turbin o tradycyjnej, poziomej osi obrotu (HAWT - Horizonta Axis Wind Turbine), rozpatrując zagadnienie z perspektywy mechaniki bryły sztywnej.

R1ZFM1xLFltVN
R1FbHPCfosOOR
uzupełnij treść
R1RXaCpgW0hZh2
Ćwiczenie 6
Jak brzmi treść pierwszej zasady dynamiki opisująca ruch obrotowy bryły sztywnej? Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli na bryłę sztywną nie działają żadne momenty siły, bryła ta pozostaje w spoczynku lub obraca się ruchem jednostajnym"., 2. "Jeśli na bryłę sztywną nie działają żadne momenty siły lub działające momenty siły się równoważą, bryła ta pozostaje w spoczynku lub obraca się ruchem jednostajnym"., 3. "Jeśli na bryłę sztywną nie działają żadne momenty siły lub działające momenty siły się równoważą, bryła ta pozostaje w spoczynku"., 4. "Jeśli na bryłę sztywną nie działają żadne momenty siły, bryła ta pozostaje w spoczynku lub obraca się ruchem jednostajnym".
Rhb3cJi762Usm2
Ćwiczenie 7
Jak brzmi treść drugiej zasady dynamiki Newtona opisująca ruch postępowy bryły sztywnej? Możliwe odpowiedzi: 1. "Jeśli na ciało o masie m działa niezrównoważona siła wypadkowa Fw, to ciało to porusza się z przyspieszeniem awprost proporcjonalnym do wartości tej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy tego ciała.", 2. "Jeśli na ciało o masie m działa niezrównoważona siła wypadkowa Fw, to ciało to porusza się z przyspieszeniem awprost proporcjonalnym do masy tego ciała i odwrotnie proporcjonalnym do wartości tej siły.", 3. "Jeśli na ciało o masie m działa zrównoważona siła wypadkowa Fw, to ciało to porusza się z przyspieszeniem awprost proporcjonalnym do wartości tej siły i odwrotnie proporcjonalnym do masy tego ciała.", 4. Żadne z powyższych.
RB6RfBYYDV4ff3
Ćwiczenie 8
Jak brzmi treść drugiej zasady dynamiki opisująca ruch obrotowy bryły sztywnej? Możliwe odpowiedzi: 1. "Jeśli na bryłę sztywną o momencie bezwładności I działa niezrównoważony wypadkowy moment sił M, to bryła ta obraca się z przyspieszeniem kątowym ε*wprost proporcjonalnym do momentu bezwładności tej bryły i odwrotnie proporcjonalnym do wartości tego momentu siły.", 2. "Jeśli na bryłę sztywną o momencie bezwładności I działa niezrównoważony wypadkowy moment sił M, to bryła ta obraca się z przyspieszeniem kątowym εwprost proporcjonalnym do wartości tego momentu siły i odwrotnie proporcjonalnym do momentu bezwładności tej bryły.", 3. "Jeśli na bryłę sztywną o momencie bezwładności I działa zrównoważony wypadkowy moment sił M, to bryła ta obraca się z przyspieszeniem kątowym εwprost proporcjonalnym do wartości tego momentu siły i odwrotnie proporcjonalnym do momentu bezwładności tej bryły.", 4. Żadne z powyższych.