Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R3NnHO5oTYDu91
Ćwiczenie 1
Aktywny czynnik kształtujący z materii daną rzecz to: Możliwe odpowiedzi: 1. forma, 2. istota, 3. materia, 4. substancja
R1TuCUH0bpDqH1
Ćwiczenie 2
Dopasuj pojęcia do definicji: Forma Możliwe odpowiedzi: 1. to, z czego zbudowany jest świat u Arystotelesa czysta potencjalność, składnik substancji kształtowany przez formę, 2. to, co powoduje, że byt jest tym, czym jest, 3. aktywny czynnik kształtujący z materii daną rzecz, 4. to, co w bycie jest nieokreślone i podlega określeniu przez akt. Istota Możliwe odpowiedzi: 1. to, z czego zbudowany jest świat u Arystotelesa czysta potencjalność, składnik substancji kształtowany przez formę, 2. to, co powoduje, że byt jest tym, czym jest, 3. aktywny czynnik kształtujący z materii daną rzecz, 4. to, co w bycie jest nieokreślone i podlega określeniu przez akt. Materia Możliwe odpowiedzi: 1. to, z czego zbudowany jest świat u Arystotelesa czysta potencjalność, składnik substancji kształtowany przez formę, 2. to, co powoduje, że byt jest tym, czym jest, 3. aktywny czynnik kształtujący z materii daną rzecz, 4. to, co w bycie jest nieokreślone i podlega określeniu przez akt. Potencja Możliwe odpowiedzi: 1. to, z czego zbudowany jest świat u Arystotelesa czysta potencjalność, składnik substancji kształtowany przez formę, 2. to, co powoduje, że byt jest tym, czym jest, 3. aktywny czynnik kształtujący z materii daną rzecz, 4. to, co w bycie jest nieokreślone i podlega określeniu przez akt.
R1UO96M1chV8M1
Ćwiczenie 3
Autorem systemu filozofii chrześcijańskiej opartego na arystotelizmie był. Dokończ zdanie, wybierając odpowiednią odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Tomasz z Akwinu., 2. Aureliusz Augustyn., 3. Tales., 4. Plotyn.
11
Ćwiczenie 4
RLc1nwSk0NAVH
Wymień ośrodki, w których rozwijano arystotelizm i/lub platonizm. Podaj nazwy tych miejsc i rozstrzygnij, gdzie rozwijano myśl Platona, a gdzie - Arystotelesa.
RPZml4xlFZLn7
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Na fresku Rafaela Szkoła ateńska Arystoteles i Platon wykonują odmienne gesty. Wyjaśnij, dlaczego artysta zdecydował się w ten sposób przedstawić postaci filozofów.

RrvO9SvXtKeBv
Źródło: domena publiczna.
RvF9u2PEiJvlB
(Uzupełnij).
RbjteIjOmwfh92
Ćwiczenie 6
Wybierz i uporządkuj zjawiska polityczne, kulturowe i społeczne z historii Aten, które miały wpływ na rozwój filozofii w Atenach w czasach Arystotelesa. Zjawiska polityczne: Zjawiska społeczne: Zjawiska kulturowe: 1. wojna peloponeska, 2. rozkwit życia publicznego w V w. p.n.e. na skutek reform Peryklesa, 3. publiczna dyskusja jako sposób podejmowania decyzji w ustroju demokratycznym, 4. wojny perskie, 5. wykluczenie kobiet z życia publicznego, 6. wzrost dobrobytu na skutek rozwoju handlu w V w. przed naszą erą, 7. wielkomiejski charakter Aten – względna swoboda myśli, 8. kultura dyskusji, 9. polaryzacja społeczna, 10. ustrój społeczno-gospodarczy oparty na niewolnictwie (czas wolny, którym dysponowali obywatele), 11. demagogia.
31
Ćwiczenie 7

Przyjrzyj się dowodowi kosmologicznemu Awicenny. Jakie podobieństwa i/lub różnice dostrzegasz między jego argumentem a naukami Arystotelesa?

RRrM3B0btW7TN
Awicenna (Uzupełnij). Arystoteles (Uzupełnij).

Praca domowa

3
Ćwiczenie 8

Napisz esej, w którym spróbujesz wyjaśnić, co miał na myśli Galileusz mówiąc, że natura zaczęła  (...) wydawać na świat ludzi stających się niewolnikami Arystotelesa, którzy muszą myśleć jego mózgiem i poznawać jego zmysłami.

RDtPlgrOiVzmD
(Uzupełnij).