Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Na rysunku podane są miary dwóch kątów dopisanych. Wyznacz miarę kąta α między odpowiednimi cięciwami tego okręgu.

R9jbHRcBFuR6B
1
Ćwiczenie 2

Kąt, jaki tworzą sieczne, ma miarę równą 40°, a zaznaczony na rysunku kąt dopisany ma miarę 30°.

R1PpIT6UtAGf0

Oblicz miarę każdego z kątów αβ.

2
Ćwiczenie 3

Dany jest okrąg opisany na trójkącie. Kąty trójkąta mają odpowiednio miary α, β oraz γ, a miary wybranych kątów dopisanych, których wierzchołki pokrywają się z wierzchołkami trójkąta, są podane na rysunku. Jakie będą miary kątów αβ?

RZQJGkryQ2pjS
Rwa7kNbSyn1xg
Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. α=39°,  β=71°, 2. α=71°,  β=39°, 3. α=70°,  β=71°, 4. α=71°,  β=70°
2
Ćwiczenie 4

Sieczne danego okręgu przecinają się pod kątem 54°. Kąt wpisany, którego wierzchołek pokrywa się z wierzchołkiem kąta dopisanego ma miarę 78°, jak na rysunku. Jaką miarę ma kąt dopisany α?

R18W4iMcGpPjQ
RGYtI4iaNWoFW
Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. α=48°, 2. α=54°, 3. α=60°, 4. α=24°
21
Ćwiczenie 5
RGsKEt5yuZqrM
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R1I6YA2gwVR7y
W okrąg wpisano kwadrat ABCD, którego boki są cięciwami tego okręgu. Przez punkty A oraz B poprowadzono styczne do okręgu. Pod jakim kątem styczne są nachylone do cięciwy AB? Jaką miarę ma kąt wpisany w okrąg oparty na cięciwie BC? Zaznacz właściwą ospowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Styczna w punkcie A nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 45°, styczna w punkcie B nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 45°, a kąt wpisany w okrąg oparty na cięciwie BC ma miarę 45°., 2. Styczna w punkcie A nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 90°, styczna w punkcie B nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 90°, a kąt wpisany w okrąg oparty na cięciwie BC ma miarę 90°., 3. Styczna w punkcie A nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 90°, styczna w punkcie B nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 90°, a kąt wpisany w okrąg oparty na cięciwie BC ma miarę 45°., 4. Styczna w punkcie A nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 45°, styczna w punkcie B nachylona jest do cięciwy AB pod kątem 45°. Nie da się określić miary miary kąta wpisanego w okrąg oparego na cięciwie BC, ponieważ mamy za mało danych.
2
Ćwiczenie 6

W danym okręgu poprowadzono cięciwę, której końce podzieliły okrąg na dwa łuki. Stosunek długości tych łuków ma się do siebie tak, jak 3:5. Oblicz miary kątów dopisanych, których wierzchołkami są końce poprowadzonej cięciwy.

3
Ćwiczenie 7

Dłuższy bok prostokąta ABCD jest średnicą okręgu o promieniu r, jak na rysunku.

RVqC2NZM0ULSc

Prosta CD przecięła okrąg w takim punkcie E, że DE=13r. Wyznacz stosunek długości boków tego prostokąta.

3
Ćwiczenie 8
R4cruFtMbU1hY
Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli prosta k tworzy z jednym z boków trójkąta kąt równy jednemu z kątów wewnętrznych tego trójkąta, to jest ona styczna do okręgu opisanego na tym trójkącie.
, 2. Jeśli prosta k tworzy z jednym z boków trójkąta kąt równy kątowi wewnętrznemu leżącemu naprzeciw tego boku, to jest ona styczna do okręgu opisanego na tym trójkącie.
, 3. Jeśli prosta k tworzy z jednym z boków trójkąta kąt równy kątowi wewnętrznemu leżącemu przy tym boku, to jest ona styczna do okręgu opisanego na tym trójkącie.