Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R1Zwh8T1lLRJn11
Na podstawie zdobytych informacji podaj liczby z dziewiątego wiersza trójkąta Pascala
RhulNpAuevpbO
Uzupełnij luki, wpisując odpowiednie liczby. Kolejne wyrazy szóstego wiersza trójkąta Pascala to: Tu uzupełnij, Tu uzupełnij, Tu uzupełnij, Tu uzupełnij, Tu uzupełnij, Tu uzupełnij, Tu uzupełnij.
RvOKqmILhYSt91
Ćwiczenie 2
Wskaż każde zdanie prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Każda z liczb w trójkącie Pascala jest różnicą dwóch liczb z poprzedniego wiersza, stojących najbliżej tej liczby., 2. W trójkącie Pascala różnica dwóch sąsiednich liczb w każdym wierszu jest taka sama., 3. Każdą liczbę w trójkącie Pascala można zapisać za pomocą odpowiedniego symbolu Newtona., 4. W czwartym wierszu trójkąta Pascala kolejne liczby to w nawiasie cztery zerowe razy w nawiasie cztery pierwsze razy w nawisie cztery drugie razy w nawiasie cztery trzecie razy w nawiasie cztery czwarte razy.
R1bc5QjkEkqgh2
Ćwiczenie 3
w nawiasie iks kwadrat minus igrek po nawiasie do potęgi piątej równa się iks do potęgi dziesiątej minus (tu uzupełnij) dodać dziesięć iks do potęgi szóstej igrek kwadrat minus dziesięć iks do potęgi czwartej igrek do potęgi trzeciej dodać (tu uzupełij) minus (tu uzupełnij). Możliwe odpowiedzi: pięć iks do potęgi dziewiątej igrek, dziesięć iks igrek do potęgi czwartej, igrek do potęgi szóstej, igrek, igrek do potęgi piątej, pięć iks do potęgi ósmej igrek, pięć iks igrek do potęgi czwartej.
R14phjguZBENX2
Ćwiczenie 4
Połącz w pary potęgę dwumianu i jej zapis w postaci sumy jednomianów. w nawiasie dwa minus a po nawiasie do potęgi czwartej, w nawiasie jeden minus a po nawiasie do potęgi trzeciej, w nawiasie jeden minus a po nawiasie do potęgi piątej, w nawiasie a minus dwa po nawiasie do potęgi trzeciej, w nawiasie a minus jeden po nawiasie do potęgi czwartej. Mozliwe odpowiedzi: 1. a do potęgi czwartej minus cztery a do potęgi trzeciej dodać sześć a kwadrat minus cztery a dodać jeden., 2. szesnaście trzydzieści dwa a dodać dwadzieścia cztery a kwadrat minus osiem a do potęgi trzeciej dodać a do potęgi czwartej., 3. jeden minus trzy a dodać trzy a kwadrat minus a do potęgi trzeciej., 4. a do potęgi trzeciej minus sześć a kwadrat dodać dwanaście a minus osiem., 5. jeden minus pięć a dodać dziesięć a kwadrat minus dziesięć a do potęgi trzeciej dodać pięć a do potęgi czwartej minus a do potęgi piątej.
RDcVMtD33I74X2
Ćwiczenie 5
Zaznacz wszystkie liczby, należące do zbioru rozwiązań równania: w nawiasie iks minus jeden po nawiasie do kwadratu minus w nawiasie iks minus jeden po nawiasie do potęgi czwartej równa się zero. Mozliwe odpowiedzi: minus jeden, zero, minus dwa, jeden.
RSfBpy5VI62Py2
Ćwiczenie 6
Wyrażenie iks igrek w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi trzeciej minus iks w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi czwartej dodać w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi piątej, zapisane w postaci iloczynu to: Możliwe odpowiedzi: 1. igrek w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi trzeciej., 2. w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi czwartej., 3. iks w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi trzeciej., 4. igrek kwadrat w nawiasie iks minus igrek po nawiasie do potęgi trzeciej
RWga77EN0OLsq3
Ćwiczenie 7
Równania: 1. w nawiasie a minus pięć po nawiasie do potęgi trzeciej równa się trzy zerowe razy a do potęgi trzeciej pięć do potęgi zerowej minus (tu uzupełnij) razy a kwadrat razypięć do potęgi pierwszej dodać trzy drugie razy (tu uzupełnij) minus (tu uzupełnij) razy a do potęgi zerowej pięć do potęgi trzeciej., 2. w nawiasie a minus pięć po nawiasie do potęgi trzeciej równa się a do potęgi trzeciej pięć do potęgi zerowej minus (tu uzupełnij) dodać trzy a do potęgi pierwszej razy pięć do potęgi drugiej minus (tu uzupełnij)., 3. w nawiasie a minus pięć po nawiasie do potęgi trzeciej równa się (tu uzupełnij) minus piętnaście a kwadrat dodać (tu uzupełnij) minus sto dwadzieścia pięć. Możliwe odpowiedzi: a do potęgi trzeciej, siedemdziesiąt pięć a, trzy trzecie, trzy razy a kwadrat pięć do potęgi pierwszej, a do potęgi pierwszej pięć kwadrat, a do potęgi zerowej razy pięć do potęgi trzeciej, trzy pierwsze.
3
Ćwiczenie 8

Znajdź szósty wyraz rozwinięcia dwumianu 2x-1x7, korzystając z dwumianu Newtona.

uzupełnij treść