Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R5zqll2Nc7Tok1
Ćwiczenie 1
Ułóż nazwy ruchów filozoficznych od najstarszego do najnowszego. Elementy do uszeregowania: 1. neoplatonizm, 2. scholastyka, 3. patrystyka, 4. arystotelizm
R1KSvFzqtD2Ad1
Ćwiczenie 2
Inicjatorem neoplatonizmu był... Możliwe odpowiedzi: 1. Platon., 2. Arystoteles., 3. Plotyn., 4. Św. Augustyn., 5. Św. Tomasz.
Rdgc26EkdNyQM1
Ćwiczenie 3
Miano doctor angelicus, jakim określano św. Tomasza, najpoprawniej tłumaczy się jako... Możliwe odpowiedzi: 1. „doktor od aniołów”., 2. „anielski uczony”., 3. „uczony od aniołów”., 4. „anielski doktor”.
R1ctR6kFcJFOJ1
Ćwiczenie 4
Poniższe twierdzenia dotyczą pojęcia scholastyki. Wskaż te prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. „Scholastyka” to synonim do „patrystyka”., 2. Scholastyka w znaczeniu ogólnym oznacza sposób kształcenia, jaki obowiązywał w wiekach średnich., 3. Scholastyka w znaczeniu filozoficznym oznacza nawiązywanie do myśli filozoficznej Platona., 4. Najwybitniejszym przedstawicielem scholastyki był św. Tomasz z Akwinu.
21
Ćwiczenie 5

Własnymi słowami wyjaśnij, czym jest teologia.

R1ZI7LJnXKMul
(Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 6

Poniżej znajduje się fragment Wyznań św. Augustyna. Zapoznaj się z jego treścią, a następnie wskaż zdanie, które poprawnie opisuje jego treść.

1
Św. Augustyn Wyznania

Ustrzeż jednak, Boże, szczęście spowiadającego się Tobie sługi Twego od mniemania, jakoby każda radość, którą odczuwam, prawdziwie mnie uszczęśliwiała. Jest bowiem taka radość, której nie dostępują bezbożni, lecz doznają jej tylko ci, którzy Cię czczą ze względu na Ciebie samego, ci, których radością Ty sam jesteś. Tym właśnie jest szczęście: radowaniem się ze względu na Ciebie. To jest prawdziwe szczęście i nie ma szczęścia innego. Ci, którzy cokolwiek innego uważają za szczęście, dążą do takiej radości, która nie jest prawdziwa. Ale nawet ich wola nigdy się nie odwraca od jakiegoś wyobrażenia radości.

cw5 Źródło: Św. Augustyn, Wyznania, tłum. Z. Kubiak, Warszawa 1978, s. 194.
RL2oArQx4uDRD
Możliwe odpowiedzi: 1. Św. Augustyn umacnia tutaj tezę o swych platońskich inspiracjach., 2. Św. Augustyn wskazuje tutaj dobitnie, że poganie nie trafią do nieba., 3. Św. Augustyn ukazuje tutaj, że prawdziwym szczęściem dla człowieka jest poznawanie Boga i własnej duszy., 4. Św. Augustyn ukazuje w sposób dosadny zasadę, że teologia jest służką filozofii.
R1VqjTs0inwEW3
Ćwiczenie 7
Poniższa tabela zawiera twierdzenia dotyczące koncepcji św. Augustyna i św. Tomasza. Oceń ich prawdziwość. Jako że św. Tomasz był najwybitniejszym przedstawicielem scholastyki, w niektórych opracowaniach pojęcia „scholastyka” i „tomizm” bywają używane zamiennie. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zdaniem obu filozofów Bóg jest stwórcą świata, ale nie był twórcą niczym nieskrępowanym. Musiał bowiem realizować ideę dobra, przez co mówimy, że jest jedynie przyczyną sprawczą świata.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Za najwybitniejszego filozofa greckiego św. Tomasz uważał Arystotelesa. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Według św. Augustyna Bóg jest ideą poznawalną dla człowieka, jeśli ten zwróci się ku własnemu wnętrzu i kontemplacji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zdaniem św. Augustyna Bóg jest Jednią, która wyemanowała z siebie całą rzeczywistość. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. O tomizmie do dziś mówimy potocznie, że ujmował wiarę i rozum jako dwa skrzydła tego samego ptaka. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
3
Ćwiczenie 8

Poniżej zamieszczono cytat z traktatu św. Augustyna. Zapoznaj się z nim, a następnie wskaż zdania, które są zgodne z jego treścią.

1
św. Augustyn O wierze prawdziwej

Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawda.

cw8 Źródło: św. Augustyn, O wierze prawdziwej, [w:] Dialogi i pisma filozoficzne, tłum. J. Ptaszyński, Warszawa 1954, s. 131.
ROVUgzJ0J9HX6
Możliwe odpowiedzi: 1. Według świętego Augustyna człowiek, zwracając się ku własnemu wnętrzu, jest w stanie odkryć sens prawd objawionych., 2. Człowiek, dzięki kontemplacji i intuicji, może znaleźć odpowiedzi na wszelkie nurtujące go pytania na temat rzeczywistości., 3. Człowiek, „wracając do siebie”, zwracając się ku własnemu wnętrzu, poznaje własną duszę i ideę samego Boga., 4. Św. Augustyn zakłada, że poznanie czegokolwiek jest niemożliwe, dlatego powinniśmy „wrócić do siebie” i darować sobie wszelkie racjonalne rozumowania.