Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R1BETP3flW5g61
Ćwiczenie 1
Wybierz wszystkie poprawne stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Widmem emisyjnym nazywamy wszystkie długości fal fotonów wysyłanych przez atomy danego pierwiastka., 2. Widmem absorpcyjnym nazywamy wszystkie długości fal fotonów wysyłanych przez atomy danego pierwiastka., 3. Widmem absorpcyjnym nazywamy wszystkie długości fal fotonów pochłanianych przez atomy danego pierwiastka., 4. Długości fal widma emisyjnego i absorpcyjnego danego pierwiastka są równe.
RMVpZa2mkSgdI1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie: Odpowiedź: Widmo emisyjne i absorpcyjne tego samego pierwiastka różnią się (długościami fal linii widmowych / sposobem powstania).
1
Ćwiczenie 3
R1T4VqqsbFGxc
Uzupełnij zdanie: Odpowiedź: Jeśli energia elektronu w atomie wodoru wynosiła -13,6 eV i atom pochłonął foton o energii 12,1 eV, to energia elektronu (wzrosła / zmalała) do wartości (-3,4 eV / -1,5 eV).
R1JmF8BQ6X2XT1
Ćwiczenie 4
Rys. a. Na rysunku jest pionowa oś skierowana do góry, na której są odłożone wartości energii elektronu w atomie wodoru. Oś oznaczona jest literą duże E. Na dole osi odchodzi od niej w prawo linia pozioma, przy której jest wartość energii elektronu minus 13,6 elektronowolta. Wyżej jest podobna pozioma linia. Linie te symbolizują dwa dozwolone stany energetyczne elektronu w atomie. Wartość energii elektronu przy górnej linii jest niewiadomą w zadaniu. Od dolnej linii do górnej narysowana jest pionowa strzałka skierowana w górę. Obok z prawej strony jest falista linia ze strzałką skierowaną w lewo, która symbolizuje lecący foton. Pod nią jest napis: energia fotonu pochłoniętego duże E z indeksem dolnym małe f równa się 10,2 elektronowolta.

Rys. b. Na rysunku jest pionowa oś skierowana do góry, na której są odłożone wartości energii elektronu w atomie wodoru. Oś oznaczona jest literą duże E. Na dole osi odchodzi od niej w prawo linia pozioma. Wyżej jest podobna pozioma linia. Linie te symbolizują dwa dozwolone stany energetyczne elektronu w atomie. Wartość energii elektronu przy górnej linii jest niewiadomą w zadaniu. Od górnej linii do dolnej narysowana jest pionowa strzałka skierowana w dół. Obok z prawej strony jest falista linia ze strzałką skierowaną w lewo, która symbolizuje lecący foton. Pod nią jest napis: energia fotonu wyemitowanego duże E z indeksem dolnym małe f równa się… Energia fotonu wyemitowanego jest drugą niewiadomą w tym zadaniu.

Poprawna odpowiedź: Wartość energii elektronu na wyższym poziomie energetycznym wynosi minus 3,4 elektronowolta. Energia fotonu wyemitowanego wynosi 10,2 elektronowolta.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
RKACbBagYBDcW
Ćwiczenie 4
Na rysunku a pokazano proces pochłonięcia fotonu przez atom wodoru, w wyniku czego elektron przeskoczył na wyższy poziom energetyczny. Na rysunku b atom wraca do poprzedniego stanu, emitując foton. Na rysunku a znajduje się pionowa oś skierowana do góry, na której są odłożone wartości energii elektronu w atomie wodoru. Oś oznaczona jest literą wielkie E. Na dole osi odchodzi od niej w prawo linia pozioma, przy której jest wartość energii elektronu minus 13,6 elektronowolta. Wyżej jest podobna pozioma linia. Linie te symbolizują dwa dozwolone stany energetyczne elektronu w atomie. Od dolnej linii do górnej narysowana jest pionowa strzałka skierowana w górę. Obok, z prawej strony strzałki jest falista linia ze strzałką skierowaną w lewo, która symbolizuje lecący w stronę atomu foton. Rysunek b jest podobny do rysunku a, z tym że strzałka między poziomami energetycznymi skierowana jest w dół. Obok, z prawej strony strzałki jest falista linia ze strzałką skierowaną w prawo, która symbolizuje wyemitowany foton. Uzupełnij zdania: Jeśli energia fotonu pochłoniętego wynosi 10,2 elektronowolta, to energia elektronu wzrosła / zmalała od wartości minus 13,6 elektronowolta do wartości minus 3,4 elektronowolta / plus 3,4 elektronowolta.
Podczas emisji fotonu energia elektronu wzrosła / zmalała od wartości minus 3,4 elektronowolta / plus 3,4 elektronowolta do wartości minus 13,6 elektronowolta, a energia wyemitowanego fotonu wynosi 10,2 elektronowolta / minus 10,2 elektronowolta.
1
Ćwiczenie 5

Które z widm A, B jest widmem absorpcyjnym wodoru? Odpowiedź uzasadnij.

R1LAhmo3Z4HqO
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
R7TDUXeaLT8Uo
Możliwe odpowiedzi: 1. a), 2. b)
R5KFXlWv621OB2
Ćwiczenie 6
Odpowiedz na pytania lub uzupełnij tekst. 1. Musi być odpowiednio wysoka, aby gaz świecił., 2. Widmo, które powstaje, gdy światło słoneczne przechodzi przez chłodny gaz., 3. Przeskokowi elektronu w atomie z wyższego poziomu energetycznego na niższy towarzyszy … fotonu., 4. Cząstka elementarna, wchodząca w skład atomu., 5. W widmie emisyjnym i absorpcyjnym … fali odpowiadających sobie linii jest jednakowa., 6. Promieniowanie elektromagnetyczne rozłożone na poszczególne długości fal., 7. Zarówno światło widzialne jak i promieniowanie nadfioletowe emitowane przez atom wodoru to … elektromagnetyczne.
R19CYAdIbLDV22
Ćwiczenie 7
Na rysunku jest pionowa oś skierowana do góry, na której są odłożone wartości energii elektronu w atomie wodoru. Oś oznaczona jest literą duże E. Od linii pionowej odchodzą w prawo linie poziome. Linie te symbolizują dozwolone stany energetyczne elektronu w atomie. Między dolną linią poziomą a drugą z kolei jest duża odległość. Kolejne linie leżą coraz bliżej siebie. Między liniami poziomymi narysowane są następujące strzałki skierowane do góry.

Od linii pierwszej licząc od dołu do linii piątej jest najdłuższa strzałka, oznaczona literą małe f z indeksem dolnym 3.

Od linii pierwszej licząc od dołu do linii trzeciej trochę krótsza strzałka, oznaczona literą małe f z indeksem dolnym 2.

Od linii drugiej licząc od dołu do linii czwartej znacznie krótsza strzałka, oznaczona literą małe f z indeksem dolnym 1.

Od linii drugiej licząc od dołu do linii trzeciej najkrótsza strzałka, oznaczona literą małe f z indeksem dolnym 4.

Poniżej jest wąski, położony poziomo prostokąt. Tło prostokąta ma wszystkie barwy tęczy przechodzące jedna w drugą. Od lewej strony jest fioletowy, dalej niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i od strony prawej czerwony. Na tym tle są cztery pionowe, czarne linie. Przy liniach są miejsca, w których należy umieścić symbole pochłoniętych fotonów: f jeden, f dwa, f trzy i f cztery. Pierwsza czarna linia jest na fioletowym tle, druga na niebieskim tle, trzecia na pomarańczowym tle i czwarta na czerwonym tle.

Poprawna odpowiedź:
Pierwsza linia z lewej na widmie absorpcyjnym na fioletowym tle to f z indeksem dolnym 3. Następna linia na niebieskim tle to f z indeksem dolnym 2. Trzecia z kolei na pomarańczowym tle to f z indeksem dolnym 1. Czwarta linia na czerwonym tle to f z indeksem dolnym 4.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
R1dsCIyKPjBBk
Ćwiczenie 7
Ilustracja przedstawia dozwolone poziomy energetyczne w atomie. Strzałkami pokazano przejścia między poziomami. Na rysunku jest pionowa oś skierowana do góry, na której są odłożone wartości energii elektronu w atomie wodoru. Oś oznaczona jest literą wielkie E. Od linii pionowej odchodzą w prawo linie poziome. Linie te symbolizują niektóre dozwolone stany energetyczne elektronu w atomie. Kolejne linie leżą coraz bliżej siebie. Od dolnej linii do górnych linii narysowane są cztery strzałki skierowane do góry. Obok strzałek zapisano oznaczenia fotonów absorbowanych podczas przejść między poziomami. Strzałka kończąca się na linii czwartej od dołu oznaczona jest literą małe f z indeksem dolnym 1. Strzałka kończąca się na linii piątej od dołu oznaczona jest literą małe f z indeksem dolnym 2. Strzałka kończąca się na linii trzeciej od dołu oznaczona jest literą małe f z indeksem dolnym 3. Strzałka kończąca się na linii drugiej od dołu oznaczona jest literą małe f z indeksem dolnym 4. Uzupełnij zdania: Im dłuższa strzałka, tym mniejsza / większa energia pochłoniętego fotonu i tym mniejsza / większa długość fali światła. Najkrótsza strzałka, małe f z indeksem dolnym 4, symbolizuje pochłonięty foton światła o barwie fioletowej / czerwonej. Najdłuższa strzałka, małe f z indeksem dolnym 2, symbolizuje pochłonięty foton światła o barwie fioletowej / czerwonej.
2
Ćwiczenie 8
R7qTr3qe6DJD8
Uzupełnij wzór na długość fali fotonu pochłoniętego podczas przejścia atomu od stanu o energii Ei do stanu do energii Ej: Odpowiedź: λ =hc 1. +, 2. , 3. /, 4. - ( 1. +, 2. , 3. /, 4. - Ei 1. +, 2. , 3. /, 4. - Ej)