Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RVOuwlj2nzLrI1
Ćwiczenie 1
Jakie przyspieszenie uzyska klocek zsuwający się z równi o kącie nachylenia α, pod wpływem jedynie siły ciężkości?

a= [wstaw uzupełnienie] ⋅ [wstaw uzupełnienie] α

Dostępne opcje do wyboru:
mg
m
sin
tg
ctg
sin
cos
g
RNeaihoxJt1jp1
Ćwiczenie 2
Na klocek znajdujący się na równi o kącie nachylenia α działa siła ciężkości oraz siła wciągająca klocek wzdłuż równi o wartości F=2mg sin α. W jakim kierunku porusza się klocek?

Możliwe odpowiedzi:
1. w górę równi,
2. w dół równi,
3. klocek pozostaje w spoczynku,
4. nie można tego sprawdzić, gdyż nieznana jest masa klocka.
R1CHk0Yi1le2t1
Ćwiczenie 3
Oblicz przyspieszenie, jakie uzyska klocek poruszający się pod wpływem jedynie siły ciężkości po równi o kącie nachylenia 45°. Przyjmij g = 9,81 m/s2.

Możliwe odpowiedzi:
1. a = 8,5 m/s2
2. a = 6,9 m/s2
3. a = 4,9 m/s2
4. nie można tego obliczyć, gdyż nieznana jest masa klocka
2
Ćwiczenie 4
R7rDh0svFgOeN
Wyznacz, jak długo będzie zsuwać się klocek z idealnie gładkiej równi pochyłej o kącie nachylenia 15° i wysokości h = 50 cm. Klocek początkowo spoczywa na szczycie równi i porusza się jedynie pod wpływem składowej siły ciężkości. Przyjmij g = 9,81 m/s2, a wynik podaj w sekundach z dokładnością do trzech cyfr znaczących.

Odpowiedź: t = [wynik podaj w] s.
2
Ćwiczenie 5
RQzoHPk0E2CB9
RDhrZ1k8fW0T0
Znajdujący się na idealnie gładkiej równi pochyłej o kącie nachylenia 20° klocek o masie m1 = 1 kg jest połączony z drugim klockiem o masie m2 = 0,4 kg w sposób przedstawiony na rysunku. Wyznacz przyspieszenie klocka m1 z dokładnością do dwóch cyfr znaczących i określ jego kierunek. Przyjmij g = 10 m/s2.

Odpowiedź:
a = [podaj wynik w] m/s2.
R10Ri8PhTGgnd
Kierunek przyspieszenia:

Możliwe odpowiedzi:
1. w górę równi,
2. w dół równi.
1
Ćwiczenie 6

Na klocek o masie m = 2 kg znajdujący się na równi o kącie nachylenia 30° działa dodatkowa siła , w sposób przedstawiony na rysunku. Wskaż poprawny wykres opisujący zależność przyspieszenia klocka w zależności od wartości siły F. Przyjmij, że dodatnie wartości przyspieszenia odpowiadają ruchowi klocka w dół, a ujemne – w górę równi.

R1cLyDOtRNylH
RVyrU1iAYuQUD
Pierwszy wykres zaczyna się na osi przyspieszenia w punkcie o wartości przyspieszenia 4 metry na sekundę kwadrat. Wykres najpierw wolno wznosi się, a po osiągnięciu maksimum wolno opada. Drugi wykres zaczyna się na osi przyspieszenia w punkcie o wartości przyspieszenia 4 metry na sekundę kwadrat. Wykres najpierw wolno opada, a po osiągnięciu minimum wolno wznosi się. Trzeci wykres zaczyna się na osi przyspieszenia w punkcie o wartości przyspieszenia 5 metrów na sekundę kwadrat. Wykres jest opadającą linią prostą. Czwarty wykres zaczyna się na osi przyspieszenia w punkcie o wartości przyspieszenia minus 5 metrów na sekundę kwadrat. Wykres jest wznoszącą się linią prostą.
2
Ćwiczenie 7
RIiUWIDHnmA3L
RibKiGPQGogx7
Na rysunku przedstawiono profil skoczni narciarskiej. Wskaż, który z wykresów może przedstawiać zależność przyspieszenia skoczka zjeżdżającego na tej skoczni, od czasu. Przyjmij, że siła tarcia i oporu powietrza można zaniedbać.
2
Ćwiczenie 8
R14GjfRHBHktH
Do klocka o masie m = 2 kg znajdującego się na równi pochyłej o wysokości h = 75 cm i kącie nachylenia 45°, przyłożono siłę F = 5 N skierowaną pionowo w dół. Wyznacz prędkość klocka w połowie wysokości równi. Przyjmij g = 9,81 m/s2, a wynik zaokrąglij do wartości całkowitych.

Odpowiedź: v = [wynik podaj w] m/s.