Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1Iu3B0KrGVpP1
Ćwiczenie 1
Pojęcie stratyfikacji społecznej nie odnosi się do... Możliwe odpowiedzi: 1. pluralizmu., 2. nierówności społecznych., 3. warstw społecznych., 4. relacji nadrzędność i podrzędności w społeczeństwie.
1
RkK7VCFfpFNmP11
Ćwiczenie 2
Zdjęcie pierwsze przedstawia banknoty i bilon. Zdjęcie drugie ukazuje połączone ze sobą ludzkie ręce. Jest ich sześć. Ludzie trzymają się wzajemnie za nadgarstki. Zdjęcie trzecie przedstawia książkę. Jest ona otwarta. Leżą na niej okulary. Zdjęcie czwarte przedstawia koronę królewską. Jest ona złota, wysadzana kamieniami. Leży na adamaszkowej poduszce. Rodzaje kapitału: kapitał ekonomiczny, kapitał społeczny, kapitał kulturowy, kapitał symbolioczny.
1
Ćwiczenie 2
RfGZexALHHqUh
Rodzaje kapitału: 1. kapitał ekonomiczny, 2. kapitał społeczny, 3. kapitał kulturowy, 4. kapitał symbolioczny. Zdjęcie pierwsze przedstawia banknoty i bilon. Zdjęcie drugie ukazuje połączone ze sobą ludzkie ręce. Jest ich sześć. Ludzie trzymają się wzajemnie za nadgarstki. Zdjęcie trzecie przedstawia książkę. Jest ona otwarta. Leżą na niej okulary. Zdjęcie czwarte przedstawia koronę królewską. Jest ona złota, wysadzana kamieniami. Leży na adamaszkowej poduszce. (Uzupełnij).
RzvRJnwjELIhT1
Ćwiczenie 3
Zaznacz wszystkie określenia, które odnoszą się do zjawiska nierówności społecznej. Możliwe odpowiedzi: 1. Pomiędzy grupami ludzi istnieją różnice w dostępie do dóbr., 2. Poszczególni ludzie rodzą się z różnymi cechami charakteru., 3. Prawo gwarantuje wszystkim ludziom równość wobec prawa., 4. Niższe klasy społeczne mają mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu.
R1ZECvBGovvK011
Ćwiczenie 4
Istnieją różne definicje sprawiedliwości. Uzupełnij definicje właściwymi przykładami. Uwaga: kilka przykładów jest błędnych. 1. Każdemu to samo: a. Dodatek na dziecko jest przyznawany każdemu niezależnie od dochodu. b. Nagrody otrzymują tylko ci sportowcy, którzy trafili na podium. c. Ulga podatkowa jest przyznawana osobom o najniższych dochodach. d. Prezenty zostają przydzielane na drodze losowania. e. Tylko wysocy urzędnicy państwowi są zwolnieni z płacenia podatków. 2. Każdemu według jego zasług: a. Dodatek na dziecko jest przyznawany każdemu niezależnie od dochodu. b. Nagrody otrzymują tylko ci sportowcy, którzy trafili na podium. c. Ulga podatkowa jest przyznawana osobom o najniższych dochodach. d. Prezenty zostają przydzielane na drodze losowania. e. Tylko wysocy urzędnicy państwowi są zwolnieni z płacenia podatków. 3. Każdemu według jego potrzeb: a. Dodatek na dziecko jest przyznawany każdemu niezależnie od dochodu. b. Nagrody otrzymują tylko ci sportowcy, którzy trafili na podium. c. Ulga podatkowa jest przyznawana osobom o najniższych dochodach. d. Prezenty zostają przydzielane na drodze losowania. e. Tylko wysocy urzędnicy państwowi są zwolnieni z płacenia podatków.
21
Ćwiczenie 5

Merytokracja to system polityczny, w którym władza jest przekazywana tylko osobom kompetentnym. Zastanów się, co z perspektywy demokracji liberalnej można zarzucić takiemu podejściu.

Ra8MZ8mp4UjMG
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z poniższym fragmentem Manifestu komunistycznego, którego autorami byli Karol Marks i Fryderyk Engels. Następnie sformułuj trzy najważniejsze pytania, na które odpowiedzą jest podany tekst.

Karol Marks, Fryderyk Engels Manifest komunistyczny

Wszelkie społeczeństwa dotychczasowe opierały się, jak widzieliśmy, na przeciwieństwie klas uciskających i klas uciskanych. Ale po to, by można było uciskać pewną klasę, trzeba zapewnić jej warunki, w których mogłaby ona wlec przynajmniej niewolniczy żywot. Chłop‑poddany wydźwignął się w warunkach poddaństwa na członka gminy, podobnie jak drobnomieszczanin pod jarzmem feudalnego absolutyzmu na burżua. W przeciwieństwie do tego, współczesny robotnik, zamiast podnosić się wraz z postępem przemysłu, spychany jest coraz bardziej poniżej warunków istnienia swej własnej klasy. Robotnik staje się nędzarzem i pauperyzm rozwija się jeszcze szybciej niż ludność i bogactwo. Ujawnia się tu wyraźnie, że burżuazją jest niezdolna do pozostawania nadal klasą panującą społeczeństwa i do narzucania społeczeństwu warunków istnienia swej klasy jako normy regulującej. Jest ona niezdolna do panowania, gdyż jest niezdolna do zapewnienia swemu niewolnikowi egzystencji bodaj %ramach jego niewolnictwa, gdyż jest zmuszona spychać go do takiego stanu, przy którym musi go żywić, zamiast być przezeń żywiona. Społeczeństwo nie może już istnieć pod jej panowaniem, to znaczy, - jej istnienie nie daje się nadal pogodzić ze społeczeństwem. Podstawowym warunkiem istnienia i panowania klasy burżuazji - jest nagromadzanie bogactwa w ręku osób prywatnych, tworzenie i pomnażanie kapitału; warunkiem istnienia kapitału jest praca najemna. Praca najemna opiera się wyłącznie na konkurencji robotników pomiędzy sobą. Postęp przemysłu, którego burżuazją jest bezwolnym i biernym nosicielem, stawia na miejsce izolacji robotników, wskutek konkurencji, ich rewolucyjne zespolenie za pomocą stowarzyszenia. Wraz z rozwojem wielkiego przemysłu usuwa? się przeto spod nóg burżuazji sama podstawa, na której wytwarza ona i przywłaszcza sobie produkty. Wytwarza ona przede wszystkim swoich własnych grabarzy. Jej zagłada i zwycięstwo proletariatu są jednakowo nieuniknione.

1 Źródło: Fryderyk Engels, Karol Marks, [w:] Fryderyk Engels, Karol Marks, Manifest komunistyczny , t. 4, Warszawa 1962.
ROF519AHRByOb
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Jedną z bardziej znanych myśli Karola Marksa, jest ta, którą zakończył słynne Tezy o Feuerbachu. Brzmi ona:

Dotąd filozofowie jedynie tłumaczyli w sposób różnorodny świat, chodzi jednak o to, ażeby go zmienić. Jak oceniasz taką rolę filozofii?

Przedstaw i uzasadnij swoją opinię.

R1856G8XrBAK2
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Dokonaj własnego podziału na warstwy – klasy społeczne, który najlepiej charakteryzowałby współczesne społeczeństwo polskie.

RpYqIRTuQ5Q7A
(Uzupełnij).