Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1D3fdpAgKxbb1
Ćwiczenie 1
Oceń, czy poniższe zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Zaznacz wszystkie zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Zbiór liczb rzeczywistych jest przedziałem ograniczonym., 2. Zbiór liczb rzeczywistych jest przedziałem nieograniczonym., 3. Zbiór liczb rzeczywistych nie jest przedziałem., 4. Zbiór liczb rzeczywistych jest przedziałem -, +., 5. Do przedziału -, + należą wszystkie liczby rzeczywiste.
1
Ćwiczenie 2

Wskaż oś liczbową, na której przedstawiono przedziały A= oraz B=-3, 4.

Uzupełnij zdania zapisane pod rysunkiem.

R76twwfdjeVWM
Ilustracja przedstawia trzy osie iks. Na pierwszej zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy do cztery zaznaczony pustymi kropkami. Na drugiej zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy do cztery zaznaczone pustą kropką. Na trzeciej osi zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy opisany pełną kropką do cztery zaznaczone pustą kropką.
R1FfftkFo49lL
Polecenie: Wstaw poprawną odpowiedź w tekst. Suma zbiorów a i be równa się (tu uzupełnij). Iloczyn zbiorów a i be równa się (tu uzupełnij). Możliwe odpowiedzi: zbiór od minus nieskończoności do nieskończoności, zbiór od minus trzy do cztery, zbiór prawodomknięty od minus trzy do cztery, zbiór lewodomknięty od minus do cztery, zbiór obustronnie domknięty od minus trzy do cztery.
R1HZTcxXJ9r2r
Ilustracja przedstawia trzy osie iks. Na pierwszej zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy do cztery zaznaczony pustymi kropkami. Na drugiej zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy do cztery zaznaczone pustą kropką. Na trzeciej osi zaznaczono za pomocą a zbiór liczb rzeczywistych oraz za pomocą be zbiór od minus trzy opisany pełną kropką do cztery zaznaczone pustą kropką. Przedziały A równa się R oraz B=3,4 zostały zaznaczone na osi 1. drugiej, 2. 3, 4>. Biorąc pod uwagę tą oś wiemy, że AB to zbiór (,+). Natomiast AB to 1. drugiej, 2. 3, 4>.
R6a4nKPricpxG2
Ćwiczenie 3
Podaj iloczyn zbiorów a i liczb rzeczywistych dla zbiorów a: zbiór od minus dziesięć do dwanaście, zbiór lewostronnie domknięty od minus dziesięć do dwanaście, zbiór prawostronnie domknięty od minus dziesięć do dwanaście, zbiór obustronnie domknięty od minus dziesięć do dwanaście
R1BecgewaIoOi2
Ćwiczenie 4
Wskaż wszystkie równania, których rozwianiem jest zbiór liczb rzeczywistych. Możliwe odpowiedzi: 1. pięć iks minus trzy równa się pięć razy w nawiasie iks minus jeden po nawiasie dodać dwa., 2. trzy iks dodać pięć równa się trzy razy w nawiasie iks dodać pięć., 3. iks kwadrat minus cztery iks minus jeden równa się iks w nawiasie iks minus cztery po nawiasie minus jeden., 4. iks w nawiasie iks dodać jeden po nawiasie minus trzy równa się trzy minus iks w nawiasie jeden minus iks.
R1dwN5tySVicj21
Ćwiczenie 5
Rozwiąż nierówności, dopasuj do okienka "Rozwiązaniem jest przedział nieograniczony" te, których rozwiązaniem jest przedział nieograniczony od minus nieskończoności do nieskończoności, a resztę wstaw do okienka "Pozostałe". Możliwe odpowiedzi: 1. siedem iks minus w nawiasie iks dodać trzy po nawiasie mniejsze równe od sześć razy w nawiasie iks dodać cztery., 2. iks minus jeden minus w nawiasie pięć iks minus dwa większe od minus cztery iks dodać jeden., 3. pięć iks minus dwa razy w nawiasie iks minus jeden większe od cztery iks dodać dwa., 4. trzy razy w nawiasie iks minus jeden po nawiasie dodać dwa dodać iks kwadrat mniejsze od iks w nawiasie iks dodać trzy po nawiasie dodać dwa.
2
Ćwiczenie 6
Rt0QBsv9Dw23T
Wyjaśnij definicję podzbioru a zbioru zet.
R1eAVF0v2VWsy
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R1ABP4myZvNEK3
Ćwiczenie 7
Mozliwe odpowiedzi: 1. Iloczyn zbiorów zet i wu jest przedziałem lewostronnie domkniętym od minus cztery do nieskończoności., 2. Suma zbiorów zet i wu jest przedziałem od minus nieskończoności do nieskończoności., 3. Iloczyn zbiorów zet i wu jest zbiorem liczb rzeczywistych., 4. Suma zbiorów zet i wu zawiera tylko liczby dodatnie.
31
Ćwiczenie 8

Na rysunku przedstawiono zbiór P określony następująco: P=x, y: xy.

R16FKMQIhI8py
R1bswavkdCUQQ
Wskaż parę zbiorów a i be, tak aby iks należy do liczb rzeczywistych i igrek należy do liczb rzeczywistych wtedy i tylko wtedy gdy zbiór iks igrek należy do pe.