Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RRtIDlCQt4JS21
Ćwiczenie 1
Wskaż wzór, którym opisujemy położenie środka masy układu wielu ciał leżących wzdłuż jednej prostej. Możliwe odpowiedzi: 1. x s = i = 1 n m i x i i = 1 n m i , 2. x s = i = 1 n ( m - m i ) x i i = 1 n m i , gdzie m to całkowita masa układu., 3. x s = i = 1 n m i 2 x i i = 1 n m i 2
1
Ćwiczenie 2
R83we34VBegvs
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1ZmKu6BqUVws
Masa małej bryły po lewej stronie wynosi m1=5kg, a masa większej (po prawej stronie) to m2=15kg, a odległość między nimi wynosi d=2m. Punkt podparcia huśtawki jest w odległości x od małej bryły, huśtawka jest w równowadze. Znajdź położenie punktu x. Odpowiedź: x= Tu uzupełnij m.
2
Ćwiczenie 3

Oblicz położenie środka masy xs dla układu trzech kul o masach m1, m2, m3, leżących na jednej prostej w odległościach x1x2 od siebie, jak na rysunku poniżej:

RguXU4FBpDR6L
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1O8SfbE1sJTC
Podaj rozwiązanie liczbowe dla następującego przypadku szczególnego: masy m1=5kg, m2=1kg, m3=10kg i odległości x1=1m, x2=1,5m. Przyjmij, że początek układu współrzędnych znajduje się w środku pierwszej kuli z lewej strony. Odpowiedź: xs= Tu uzupełnij m
2
Ćwiczenie 4

Jeśli przedmiot wykonany jest z jednorodnego materiału, to jego środek masy znajduje się w jego środku geometrycznym. Wskaż, gdzie znajduje się środek masy poniższego obiektu. Jest on złożony z dwóch przylegających do siebie jednorodnych sześciennych bloków o boku długości a, wykonanych z materiałów o gęstościach ρ 1 ρ 2

R1UTbuT5USFDQ
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Przyjmij, że układ współrzędnych zaczyna się w środku lewego boku bryły, a osie są równoległe do jej krawędzi.

Podaj rozwiązanie dla przypadku szczególnego a = 1 m i  ρ 1=2720kgm3 (aluminium) i  ρ 2=7875kgm3 (żelazo)

2
Ćwiczenie 5
RNLD50rWXNbyf
Na poniższym rysunku jednozbiornikowej cysterny zaznaczono poziom wody i - kropką - przybliżone położenie środka masy tej wody. Cysterna była w trakcie ruchu i gwałtownie zahamowała. Zaznacz, jak zmienił się poziom wody oraz położenie środka masy. Jakie są konsekwencje tej zmiany dla prowadzenia pojazdu?
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z treścią i rozwiązaniem ćwiczenia 5. Czy lepiej, żeby cysterna była jednym dużym zbiornikiem, czy żeby była podzielona na serię mniejszych?

3
Ćwiczenie 7
R19Mano4cMZHr
Oblicz, w jakiej odległości od jądra Słońca położony jest środek masy układu Ziemia-Słońce. Podaj wynik w pełnych kilometrach. Oblicz, jaki to procent promienia Słońca; podaj wynik z dokładnością do jednej cyfry znaczącej. Znajdź niezbędne stałe fizyczne w tablicach. Odpowiedź: w odległości Tu uzupełnij km od środka Słońca. To Tu uzupełnij% jego promienia.
3
Ćwiczenie 8
R1cqACsaFEjYs
Oblicz, w jakiej odległości od jądra Słońca wypada środek masy układu Jowisz-Słońce. Podaj wynik z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Oblicz, jaką część promienia Słońca stanowi ta odległość; podaj ten wynik w pełnych procentach.
Niezbędne stałe fizyczne znajdź w tablicach. Odpowiedź: w odległości podaj wynik w km od środka Słońca. To podaj wynik w % jego promienia.