Sprawdź się
Uzupełnij poniższe zdania. Użyj słów proton albo neutron w odpowiedniej formie gramatycznej.
Odpowiedzi:
a) Masa ................ jest większa niż masa ...............
b) Skład kwarkowy .............. to .
c) Cząstką uważaną za stabilną jest .............
d) W wyniku przemiany ................ powstaje ............ oraz elektron i odpowiadające mu antyneutrino.
Według pomiarów przeprowadzonych w 2010 roku promień protonu wynosi 0,84 fm. Zakładając, że proton ma kształt kulki wyznacz objętość protonu w jednostkach fm3 oraz m3. Wyniki podaj z dokładnością do jednej cyfry po przecinku. Wynik w m3 uzupełnij odpowiednią potęgą liczby 10.
Odpowiedzi:
Objętość protonu wynosi ............ fm3.
Objętość protonu wynosi ............∙10n m3, gdzie n=.............
Obliczenia tego typu pokazują bardzo dobrze, dlaczego femtometr jest naturalną skalą odległości w fizyce jądrowej.
Masa spoczynkowa neutronu wynosi 939,565 MeV/2. Oblicz masę spoczynkową neutronu w kg. Wynik podaj z dokładnością do czterech cyfr znaczących i uzupełnij wykładnik liczby 10.
Odpowiedź:
Masa spoczynkowa neutronu wynosi ............ · 10n kg, n = .............
Oblicz stosunek masy neutronu do masy protonu . Wynik podaj z dokładnością do pięciu cyfr znaczących.
Odpowiedź: mn/mp = ............
Gdybyśmy znali dokładne masy samych („gołych”) kwarków moglibyśmy zapisać, że
gdzie to energia pola wzajemnego oddziaływania pomiędzy kwarkami budującymi proton.
Ponieważ kwarki nie występują swobodnie, wprowadzono pojęcie masy kontytuentnej kwarka. Masa konstytuentna kwarka odpowiada sumarycznej masie samego („gołego”) kwarka i pola go otaczającego będącego wynikiem oddziaływania z pozostałymi kwarkami. Masy konstytuentne kwarków są wartościami szacunkowymi i nie mogą być bezpośrednio zmierzone w eksperymencie.
Korzystając z mas konstytuentnych można zapisać, że
Czy na podstawie faktu, że masa neutronu jest praktycznie taka sama jak masa protonu można wywnioskować, że masy konstytuentne kwarków i są w przybliżeniu takie same? Uzasadnij swoją odpowiedź.
W wyniku przemiany neutronu powstają trzy cząstki: proton, elektron i odpowiadające mu antyneutrino elektronowe. Różnica mas, , pomiędzy neutronem a produktami przemiany zamieniana jest na energię kinetyczną powstałych cząstek zgodnie ze wzorem . Zakładając, że masa elektronu wynosi 0,511 MeV/2, a masa antyneutrina elektronowego jest pomijalnie mała, oblicz, ile energii kinetycznej unoszą powstałe w przemianie cząstki. Wynik podaj w MeV z dokładnością do czterech cyfr znaczących.
Odpowiedź: Energia kinetyczna produktów reakcji wynosi: ............ MeV.
Nukleony mogą występować w stanach wzbudzonych, czyli w stanach o podwyższonej energii. Nukleon w stanie wzbudzonym jest traktowany jako osobna cząstka, ponieważ ma inną masę spoczynkową niż nukleon w stanie podstawowym. Wyższa masa spoczynkowa powoduje, że nukleony w stanach wzbudzonych mogą ulegać przemianom, w których powstają cząstki nazywane pionami. Piony, inaczej mezony , to cząstki zbudowane z pary kwark‑antykwark (co symbolicznie można zapisać jako , gdzie to symbol odpowiedniego kwarka, a odpowiedniego antykwarka). Piony mogą być neutralne (), dodatnio naładowane () lub ujemnie naładowane ().
Bariony delta, i to cząstki będące nukleonami w stanach wzbudzonych. Cząstka ma masę spoczynkową wynoszącą około 1232 MeV/Indeks górny 22 i taki sam skład kwarkowy, jak proton. Cząstka ma również masę spoczynkową wynoszącą około 1232 MeV/Indeks górny 22, a jej skład kwarkowy jest taki sam, jak neutronu. Obie cząstki delta są wyjątkowo nietrwałe i ulegają przemianom średnio po czasie rzędu 10Indeks górny -24-24 s. Cząstki delta mogą ulegać przemianom z emisją naładowanego pionu zgodnie ze schematami:
a)
b)
Określ, jakie są składy kwarkowe mezonów i wiedząc, że w podanych przemianach zachowane są liczby kwarków i .
Skład kwarkowy mezonu to …
, ,
Odpowiedź:
Skład kwarkowy mezonu to .............
Skład kwarkowy mezonu to .............
Niektóre teorie przewidują, że proton może ulec przemianie na cząstki niebędące barionami. Przeprowadzone eksperymenty nie pozwoliły dotąd zaobserwować ani jednej przemiany swobodnego protonu. W związku z tym szacuje się, że średni czas życia protonu musi wynosić ponad 1030 lat. O ile rzędów wielkości szacunkowy średni czas życia protonu jest większy od wieku Wszechświata, który szacowany jest na 13,8 miliardów lat? Czy proton słusznie jest uważany za cząstkę stabilną?
Odpowiedź:
Szacunkowy średni czas życia protonu jest większy od wieku Wszechświata o ............ rzędów wielkości.