Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Badanie zależności napięcia źródła od oporu zewnętrznego

Symulacja interaktywna pozwala na zbadanie zależności napięcia źródła prądu od wartości podłączonego do niego oporu zewnętrznego. Warunki odzwierciedlają przeprowadzanie prawdziwego eksperymentu, a symulacja oferuje zmianę wartości oporu wewnętrznego źródła. Pozwala to na wnikliwe zbadanie zależności i uchwycenie prawidłowości rządzących tym zjawiskiem.

Uwaga: Praca z symulacją jest wygodniejsza po przełączeniu na widok pełnoekranowy.

REKtuNayGo9XI

Symulacja pozwala na zbadanie napięcia źródła w zależności od wartości podłączonego do niego oporu zewnętrznego. W przypadku źródła użytego w symulacji, napięcie dąży do 12 V, jednak nie dla każdej wartości oporu zewnętrznego ta wartość jest osiągana.

Zależność napięcia źródła od oporu zewnętrznego jest funkcją rosnącą nieliniowo, asymptotycznie dążącą do 12 V wraz z rosnącym oporem zewnętrznym. Funkcja ta najszybciej rośnie na samym początku, dla małych wartości oporu zewnętrznego, i szybko się nasyca. Należy jednak zauważyć, że zależy to od oporu wewnętrznego źródła. Na przykład, przy oporze wewnętrznym równym 0,1 omega i zewnętrznym oporze 100 omega, napięcie źródła wynosi z dobrym przybliżeniem 12 V. Jeżeli jednak zwiększymy opór wewnętrzny źródła do 1 omega, to napięcie źródła wynosi około 11 omega.

Polecenie 1
Rp7cXeTn28SYb
W jakiej sytuacji zasilanie konkretnego obwodu ze źródła napięcia jest najbardziej stabilne? Możliwe odpowiedzi: 1. Gdy opór wewnętrzny źródła jest najmniejszy., 2. Gdy opór wewnętrzny źródła jest największy., 3. Gdy opór wewnętrzny źródła jest porównywalny z oporem zasilanego obwodu.
1
Polecenie 2

Dlaczego przy wartości oporu zewnętrznego równej zero we wszystkich przypadkach napięcie na zaciskach źródła jest równe zero? Czy można taką sytuację zrealizować w praktyce?

uzupełnij treść