Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Pomiar prędkości ciał poruszających się naprzeciwko siebie

Symulacja pokazuje, jak wygląda ruch jadących naprzeciwko siebie samochodów w dwóch układach odniesienia.

Po uruchomieniu symulacji uczeń widzi ruch obu samochodów od momentu startu do momentu spotkania się w dwóch układach odniesienia – związanym z drogą oraz związanym z jednym z samochodów (w tym układzie jeden samochód stoi, a drugi porusza się z prędkością o wartości będącej sumą wartości prędkości samochodów).

Po zatrzymaniu się pojazdów pojawia się informacja o czasie trwania ruchu, przejechane odległości oraz wyznaczone na ich podstawie wartości prędkości.

RhIxBjwGwunKR

Symulacja przedstawia poziomą drogę. W połowie długości drogi, nieco nad nią, stoi drzewo. Po drodze poruszają się dwa samochody: zielony (poruszający się od lewej) początkowo znajduje się dokładnie w tym samym położeniu co drzewo; czerwony samochód poruszający się od prawej – znajduje się na prawym końcu drogi. Samochody skierowane są naprzeciw siebie. Istotne są informacje o drodze wyrażonej w metrach jaką pokonują oba samochody oraz ich prędkości względem punktu odniesienia. Ważna jest również informacja o czasie, jaki upłynie od startu samochodów do chwili, w której auta spotkają się na drodze. Dystans pokonany przez samochód poruszający się od prawej od punktu startu do punktu spotkania jest równy czterdzieści pięć i pięć dziesiątych metra, ale jego prędkość względem samochodu poruszającego się z lewej wynosi sto metrów na sekundę. Prędkość czerwonego samochodu względem punktu odniesienia, którym jest zielony samochód jest sumą prędkości obu pojazdów. Czas spotkania nie ulega zmianie i jest równy dziewięćdziesiąt jeden setnych sekundy. Zwiększenie prędkości jednego lub obu pojazdów powoduje zmniejszenie wartości czasu od startu do chwili spotkania pojazdów. Dla przypadku, gdy zielony samochód porusza się z prędkością stu dwudziestu metrów na sekundę, a czerwony z prędkością osiemdziesięciu metrów na sekundę, pojazdy spotykają się po czasie równym czterdzieści sześć setnych sekundy. Jeśli punktem odniesienia jest Ziemia, to prędkość zielonego samochodu względem Ziemi jest równa sto dwadzieścia metrów na sekundę, a czerwonego osiemdziesiąt metrów na sekundę. Zielony samochód pokonuje drogę od startu do chwili spotkania równą pięćdziesiąt cztery i sześć dziesiątych metra, a czerwony drogę równą trzydzieści sześć i cztery dziesiąte metra. Jeżeli układem odniesienia jest zielony samochód, to pokonany przez niego dystans jest równy zero metrów, a prędkość względem punktu odniesienia wynosi zero metrów na sekundę. W tym przypadku czerwony samochód od startu do spotkania pokonuje drogę równą trzydzieści sześć i cztery dziesiąte metra. Prędkość czerwonego samochodu względem punktu odniesienia jest równa dwieście metrów na sekundę. Czas spotkania obu pojazdów nie zależy od wyboru układu odniesienia.

Polecenie 1
R12jYRkHRMZGd
Wskaż zdania prawdziwe: Możliwe odpowiedzi: 1. W układzie odniesienia związanym z jednym z samochodów, drugi samochód ma większą prędkość niż w układzie odniesienia związanym z powierzchnią ziemi., 2. W układzie odniesienia związanym z jednym z samochodów, czas trwania ruchu --- do momentu spotkania jest dłuższy niż w układzie odniesienia związanym z powierzchnią ziemi., 3. W układzie odniesienia związanym z jednym z samochodów, drugi samochód przejeżdża dłuższą drogę niż w układzie odniesienia związanym z powierzchnią ziemi.
R1PhrrhTqCGuz
Ćwiczenie 1
Zaznacz odpowiedź poprawną. Wyobraźmy sobie dwa samochodu jadące naprzeciw siebie. Jeden z nich porusza się z prędkością czterdziestu kilometrów na godzinę a drugi z prędkością dwudziestu kilometrów na godzinę. Początkowa odległość pomiędzy samochodami jest równa jeden kilometr. Po jakim czasie samochody spotkają się. Dla uproszczenia samochody potraktujmy jako punkty materialne, ponieważ ich wymiary w porównaniu do początkowej odległości są zaniedbywalne. Możliwe odpowiedzi: 1. sto osiemdziesiąt sekund, 2. dziewięćdziesiąt sekund, 3. sześćdziesiąt sekund, 4. żadna z powyższych