Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał
B
Ćwiczenie 1

Jakiej liczbie odpowiada zaznaczony na osi liczbowej punkt K?

R1TtvojEWqhTq1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
B
Ćwiczenie 2

Oblicz.

  1. 27+ 35

  2. 14+29+26+31

B
Ćwiczenie 3

Oblicz.

  1. 86-34 

  2. 73-48 

B
Ćwiczenie 4

Oblicz.

  1. 88-42+15

  2. 53-36+69 

B
Ćwiczenie 5

Oblicz.

  1. 12 4

  2. 28 3

B
Ćwiczenie 6

Oblicz.

  1. 36 :2

  2. 76 :4

B
Ćwiczenie 7

Uzupełnij zapis dzielenia z resztą.

  1. 26 : 8= r 

  2. 66 :7= r 

B
Ćwiczenie 8

Znajdź liczbę

  1. 17 większą od 38

  2. 5 razy mniejszą od 90

B
Ćwiczenie 9

Ola ma 15 lalek, a Kasia o 6 więcej.

  1. Ile lalek ma Kasia?

  2. Ile lalek mają obie dziewczynki razem?

B
Ćwiczenie 10

Tata jest 3 razy starszy od Karola, który ma 12 lat. Mama jest o 3 lata młodsza od taty.

  1. Ile lat ma tata?

  2. Ile lat mają razem Karol i jego rodzice?

B
Ćwiczenie 11

Oblicz.

  1. 32+82

  2. 315+15 :3

B
Ćwiczenie 12

Oblicz.

  1. 18 :23

  2. 47-5 :7·3

B
Ćwiczenie 13

Na rysunku przedstawiony jest fragment planu.

  1. Jaką odległość należy pokonać, aby dojechać z Janowa do Adamowa, jadąc przez Julianów?

  2. O ile kilometrów dłuższa jest droga z Janowa do Adamowa, gdy jedzie się przez Danielów od trasy przez Julianów?

    ReOvnAD4pz1n71
    Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.

B
Ćwiczenie 14
  1. Ile trzeba zapłacić za kilogram papryki, 3 kilogramy pomidorów i dwie główki sałaty?

  2. Ile reszty otrzyma klient, który płacąc za 8 kilogramów papryki, 5 kilogramów pomidorów i 4 główki sałaty, poda 1 banknot 50 euro i 1 banknot 20 euro?

    R1Dc1ankHlm5g1
    Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.

B
Ćwiczenie 15

Oto cennik biletów do muzeum.

muzeum matematyczne

Muzeum matematyczne

bilet normalny

11 zł

bilet ulgowy (dzieci, studenci, emeryci)

6 zł

opłata przewodnika

20 zł
  1. Rodzice z dwójką dzieci zwiedzali muzeum z przewodnikiem. Ile zapłacili za bilety i przewodnika?

  2. Dwie rodziny pięcioosobowe (rodzice i troje dzieci) wynajęli wspólnie jednego przewodnika. Ile zapłacili razem za bilety i przewodnika?

C
Ćwiczenie 16

Pióro jest 7 razy droższe od długopisu. Kamil zapłacił za jeden długopis i jedno pióro 96 zł. Ile kosztuje pióro, a ile długopis?

C
Ćwiczenie 17

Jadzia ma o 45 zł więcej niż Karolina. Razem mają 83 zł. Ile pieniędzy ma każda z dziewczynek?

C
Ćwiczenie 18

Oblicz wartości podanych wyrażeń i sprawdź, który z otrzymanych wyników jest największy.

  1. iloczyn liczb 124 pomniejszony o iloraz liczb 369

  2. iloraz sumy liczb 5145 przez ich różnicę

  3. różnica iloczynu liczb 423 oraz iloczynu liczb 173

C
Ćwiczenie 19

Pomiędzy czwórki wstaw znaki działań lub nawiasy tak, aby otrzymać wskazany wynik.

  1. 4 4 4 4 4=1

  2. 4 4 4 4 4=2

  3. 4 4 4 4 4=3

  4. 4 4 4  4 4=4

  5. 4 4 4  4 4=5