Dodaj do ulubionych Udostępnij materiał Wydrukuj
B
Ćwiczenie 1

Odczytaj, jaką liczbę zaznaczono na osi liczbowej.

R1N36stKz1Mvd1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
B
Ćwiczenie 2

Długość 4 dm 7 mm wyrażona w innej jednostce to

  1. cm

  2. m

B
Ćwiczenie 3

Jola kupiła 1200 g wiśni, a Andrzej 300 dag śliwek.
Podaj wagę zakupów Joli i Andrzeja w kilogramach.

  1. Zakupy Joli ważyły ...kg, a zakupy Andrzeja  kg.

  2. Czyje zakupy ważyły więcej i o ile kilogramów? Zakupy … ważyły o . kg więcej.

B
Ćwiczenie 4

Podaj poprawne wartości obu wyrażeń arytmetycznych. Wybierz odpowiedzi spośród AB.

  1. 11,46+5,13= A. 62,76, B. 16,59

  2. 14,2-5,8= A.9,6, B. 8,4

  3. 9,12+17,8= A. 26,2, B. 26,92

  4. 2,3-1,53= A. 0,77, B. 1,5

B
Ćwiczenie 5

Suma trzech liczb jest równa 38,24 . Pierwsza liczba to 7,39, a druga jest od niej o 6,41 większa.

  1. Oblicz trzecią liczbę.

  2. Oblicz, o ile trzecia liczba jest większa od drugiej.

B
Ćwiczenie 6

Podaj poprawne wartości obu wyrażeń arytmetycznych. Wybierz odpowiedzi spośród AB.

  1. 2,3510= A. 23,5; B. 2,350

  2. 467,803 :100= A. 4678,03; B. 4,67803

  3. 3,2 100 =A. 3200; B. 320 

  4. 21,6 :1000=A.0,216; B. 0,0216

B
Ćwiczenie 7

Iza kupiła w cukierni ciasto i zapłaciła 16,40 zł, a Jurek za swoje słodycze zapłacił trzy razy więcej.

  1. Ile zapłacił Jurek?

  2. Ile zapłaciłby Jurek, gdyby dokupił jeszcze pięć jednakowych batonów po 1,98 zł?

B
Ćwiczenie 8

Oblicz sposobem pisemnym.

  1. 3,06 1,2

  2. 0,058 2,7

B
Ćwiczenie 9

Za 3 kilogramy czereśni Ewa zapłaciła 13,80 zł.

  1. Jaka była cena 1 kilograma tych czereśni?

  2. Ile zapłaciłaby Ewa za 4,5 kg tych czereśni?

iEjTXsClPD_d5e372
B
Ćwiczenie 10

Oblicz sposobem pisemnym

  1. wartość wyrażenia 5,04 : 0,9

  2. liczbę 2,5 razy mniejszą od liczby 3,425

B
Ćwiczenie 11

Oblicz. Trudniejsze obliczenia możesz wykonać sposobem pisemnym.

  1. 25,2-24 :1,2

  2. 3 : 0,52 -2,5

B
Ćwiczenie 12

Oblicz, ile złotych trzeba zapłacić za

  1. 0,6 kg truskawek w cenie 3,20 zł za kilogram i 2 melony po 2,50 zł za sztukę

  2. 2,4 kg jabłek po 2,60 zł za kilogram i 80 dag winogron po 5,80 zł za kilogram

classicmobile
Ćwiczenie 13

Sprawdź, czy obie liczby są równe.

R19kkdvkKP2bV
static
B
Ćwiczenie 14

Oblicz wartości obu wyrażeń arytmetycznych. Wynik podaj w postaci dziesiętnej.

  1. 12+4,8

  2. 234-1,74

  3. 2,3+1 325 

  4. 17,75- 835

B
Ćwiczenie 15

Krakowskie Błonia to jedna z największych łąk w centrum miasta. Ich obwód wynosi około 3,587 km.
Asia przejechała 10 okrążeń wokół Błoń na rolkach, a Kuba na rowerze przejechał wokół Błoń trasę 43,044 km. Przyjmij, że jedno okrążenie jest równe obwodowi Błoń i oblicz

  1. Kto przejechał dłuższą trasę i o ile kilometrów?

  2. Kto przejechał więcej okrążeń i o ile okrążeni?

C
Ćwiczenie 16

Oblicz wartości obu wyrażeń arytmetycznych. Wartość którego wyrażenia jest większa i ile razy?

  1. 1,9-1,4514-25 : 19

  2. 4,2 : 78 +33,6  123

C
Ćwiczenie 17

W barze mlecznym sprzedawane są koktajle mleczno‑owocowe. Koktajl jagodowy kosztuje 1,80 zł, truskawkowo‑brzoskwiniowy 2,20 zł, a malinowo‑bananowy 2,40 zł. Dzieci mają specjalną zniżkę – płacą o 0,2 ceny mniej.

  1. Ile złotych zapłaci uczeń za wszystkie trzy koktajle?

  2. Ile złotych zapłacą tata i dwoje dzieci, jeśli każdy wypije inny koktajl i wiadomo, że tato wypił koktajl jagodowy?

  3. Ile zapłaci rodzina z trójką dzieci, jeśli dzieci zdecydowały się na koktajl truskawkowo‑brzoskwiniowy , a dorośli na malinowo – bananowy?

C
Ćwiczenie 18

Gosia na swoje imieniny zaprosiła 14 kolegów i koleżanek. Postanowiła zrobić sałatkę owocową, więc kupiła 0,5 kg brzoskwiń, 20 dag ananasów, 400 g bananów, 1 kg jabłek i 150 g jogurtu. Ile gramów będzie ważyć jedna porcja, jeśli Gosia podzieli sałatkę na jednakowe porcje dla wszystkich uczestników imienin?

C
Ćwiczenie 19

Agatka zapłaciła 12,88 zł za 35 dag żółtego sera i 22,76 zł za 800 g sera białego. Cena którego sera jest wyższa i o ile?