Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Układ ćwiczeń do wybranej muzyki – improwizacja ruchowa

Scenariusz lekcji II etap edukacyjnego w zakresie wychowania fizycznego


Wymagania szczegółowe

6. Taniec.

6.1 Uczeń wykonuje improwizację ruchową do wybranej muzyki.

Adresat:

Uczniowie i uczennice klasy VI

Czas trwania:

45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna nazwy tańców i kroków tanecznych

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • łączy proste kroki taneczne i ćwiczenia w układ

  • rozpoznaje początek frazy muzycznej

  • wykonuje prostą improwizację ruchową do wybranej muzyki

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • odczuwa potrzebę wyrażania emocji ruchem

Metody nauczania

Zadaniowa, naśladowcza ścisła, ekspresji twórczej

Formy i miejsce zajęć:

Formy nauczania: frontalna, indywidualna

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy: laptop, rzutnik multimedialny, nagrania wybranych utworów muzycznych

Zasoby multimedialne:

  1. prezentacja multimedialna: Układ kroków w różnych tańcach

  2. muzyka: Walc

tok

przebieg zajęć

uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 20 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

  • Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie przygotowania do zajęć,

  • podanie tematu zajęć, przygotowanie sprzętu.

  1. Rozgrzewka

  • Każdy z uczniów proponuje ćwiczenie zamykające się w czterech taktach wybranej muzyki. Uczniowie wykonują ćwiczenie powtarzając je zgodnie z poleceniem nauczyciela

Ustawienie w dwuszeregu.

Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych

Uczniowie w dowolnym siadzie. Nauczyciel inicjuje wystukiwanie/wyklaskiwanie
rytmu kolejnych tańców.

Ustawienie na obwodzie koła lub w rozsypce. Wybrana muzyka.

Część główna
20 minut

  • Zadaniem uczniów jest zaplanowanie
    i wspólne wykonanie układu ruchowego do muzyki znanej z rozgrzewki. Istotą zadania jest wyrażenie ruchem charakteru muzyki
    i własnych emocji.

  • Zespoły prezentują swoje układy.

Uczniowie dobierają się
w zespoły 4‑6 osobowe.

Ilość taktów w układzie – do decyzji nauczyciela.

Podczas prezentacji układów poszczególnych zespołów inni uczniowie mogą dołączyć do ćwiczących.

Część końcowa
5 minut

  1. Ćwiczenia elongacyjne i oddechowe

  • Swobodny zwis na drabinkach,

  • w siadzie skrzyżnym, wznos ramion w górę,
    w skos z jednoczesnym wdechem nosem
    i przejście do siadu skulonego
    z jednoczesnym wydechem ustami.

  1. Podsumowanie zajęć, pożegnanie

W podsumowaniu nauczyciel wskazuje na odstresowujące działanie ćwiczeń muzyczno‑ruchowych i zachęca do stosowania ich na co dzień.

R1QyozNzh285f

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 96.50 KB w języku polskim
R13kO6qpCjlPZ

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 52.03 KB w języku polskim