Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIZlECtjw3SkT
Zdjęcie przedstawia start promu kosmicznego. W dolnej części promu jest słup ognia. Wokół są kłęby pary wodnej przypominające chmury kłębiaste.

Jakie zastosowanie może mieć wodór?

Wodór jest wykorzystywany jako paliwo do rakiet kosmicznych
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Wodór to najbardziej rozpowszechniony pierwiastek w kosmosie, chociaż trudno go znaleźć na naszej planecie w postaci wolnej. Jest najlżejszą substancją na świecie, dlatego używany był kiedyś do napełniania sterowców. Obecnie wykorzystuje się go do produkcji amoniaku, a także kwasu solnego. Czy wiesz, że wodór jest określany jako „paliwo przyszłości”? Jedynym jego produktem spalania jest woda, dlatego jest to paliwo ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Zastanawiasz się czasami, że to właśnie dzięki niemu smarujesz kanapkę margaryną? W dzisiejszych czasach wodór znajduje wiele różnych zastosowań. Dowiesz się o tym w tym materiale.

Twoje cele
  • Opiszesz zastosowania wodoru.

  • Zdefiniujesz pojęcie reakcji termojądrowej.

  • Wyjaśnisz, na czym polega utwardzanie tłuszczów.

  • Zastanowisz się, na czym polega działanie ogniwa wodorowego.

  • Zdecydujesz, które tłuszcze ulegają reakcji utwardzania tłuszczów.