Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1eVqmJy48u44
Obraz przedstawia scenę podpisania traktatu toruńskiego pomiędzy Polską a Zakonem Krzyżackim. Król Polski siedzi na zasłoniętym zielonym suknem podwyższeniu, na którym ustawiony jest tron. Ubrany jest w szaty królewskie, czerwony płaszcz obszyty futrem z gronostajów, na szyi ozdobny łańcuch, na głowie czapka z piórem. Prawa dłoń oparta o podłokietnik tronu, w lewej trzyma berło, na którym się opiera. Wokół władcy zgromadzeni dostojnicy, doradcy i duchowni. U podnóża podwyższenia, na którym siedzi król, stoi długi stół, przykryty zielonym suknem. Przy stole od strony króla, klęczy dostojnik kościelny ubrany w czerwone szaty. Ręce złożone ma do modlitwy, oczy zwrócone do nieba. Na stole leży dokument z widocznymi kilkoma dużymi pieczęciami. Po przeciwległej stronie stołu stoją rycerze Zakonu Krzyżackiego ubrani w zbroje, z narzuconymi na nie, białymi płaszczami z charakterystycznym czarnym krzyżem na plecach. Jeden z nich, stojący bezpośrednio przy stole, trzyma w ręku pióro i unosi rękę, by złożyć pod dokumentem swój podpis.

Powrót nad Bałtyk

II pokój toruński, obraz Mariana Jaroczyńskiego, 1873 r.
Źródło: Marian Jaroczyński, Wikimedia Commons, domena publiczna.

W połowie października 1466 r. do Torunia zjechały tłumy gości. W ślad za królem polskim i wielkim mistrzem krzyżackim licznie ściągnęły różne ważne osobistości z Polski i zagranicy. Kazimierz triumfował. Ponad dwa stulecia mijały, odkąd Krzyżacy pojawili się na ziemiach polskich, i półtora wieku, od kiedy straciliśmy dostęp do morza. Wreszcie – po latach bezskutecznych zabiegów – Polska miała powrócić nad Bałtyk. Jak do tego doszło? Jakie znaczenie dla państwa polskiego miało to wydarzenie?

R14TedvJylO2N1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Rok 1434 Śmierć Władysława Jagiełły. Rok 1440 Powstanie Związku Pruskiego. Rok 1444 Śmierć Władysława Warneńczyka. Rok 1447 Objęcie władzy przez Kazimierza czwartego Jagiellończyka. Rok 1454 Przybycie delegacji stanów pruskich do króla Polski. Wrzesień 1454 Bitwa pod Chojnicami. 1457 rok Przejęcie przez Polskę Malborka. Rok 1462 Bitwa pod Świecinem, Rok 1466 drugi pokój toruński. !492 rok Śmierć Kazimierza czwartego Jagiellończyka.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Zrozumiesz, jak ważne z punktu widzenia władzy jest dbanie o interesy swoich obywateli.

  • Wykażesz, jak ważną rolę w czasie prowadzenia działań wojennych odgrywają finanse.

  • Ocenisz znaczenie dostępu do morza.