Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RU7sbD9hnFAwW
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia duże powiększenie optycznych szkieł korekcyjnych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Dalekowzroczność i jej korekcja".

Dalekowzroczność i jej korekcja

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/soczewki-fresnela-beacon-latarnia-morska-gm98731954-3896761 [dostęp 1.03.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Zastanawiasz się zapewne, dlaczego niektórzy ludzie czytając książkę lub gazetę odsuwają tekst daleko od oczu (Rys. a.) lub zakładają okulary. W jaki sposób okulary te korygują powstające obrazy? Dlaczego są to zwykle osoby starsze? Co jest przyczyną tego, że niewyraźnie widzą tekst znajdujący się w bliskiej odległości, zaś bez najmniejszych problemów dostrzegają przedmioty znajdujące się w oddali? Jeśli tak, to ten materiał rozwieje Twoje wątpliwości. Dowiesz się z niego, czym jest dalekowzroczność (zwana również nadwzrocznością) i w jaki sposób dokonywana jest jej korekcja.

Rppf2SgnmmSDW
Rys. a. Odsuwanie czytanego tekstu na znaczną odległość jest sytuacją charakterystyczną dla dalekowzroczności.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele

Przeczytanie niniejszego materiału sprawi, że:

  • przypomnisz sobie najważniejsze informacje na temat budowy oka,

  • zrozumiesz, na czym polega dalekowzroczność,

  • nauczysz się rozpoznawać jej podstawowe objawy,

  • dowiesz się, w jaki sposób dokonuje się jej korekcji,

  • ocenisz różnice w postrzeganiu otoczenia przez dalekowidza i przez osobę widzącą poprawnie.