Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUNT3STrNQevb
Na ilustracji przedstawiono drewniane pudełko z ceramicznymi prostokątnymi kośćmi z namalowanymi cyframi od zera do ośmiu.

Rozkład liczby na czynniki pierwsze

Źródło: Andrew Buchanan, dostępny w internecie: www.unsplash.com.
RltBnhF2OzsxK1
Paul Erdős (1992)
Źródło: Kmhkmh, dostępny w internecie: https:\\wikimedia.commons.org, licencja: CC BY 3.0.

Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że wśród liczb naturalnych najciekawsze i najważniejsze są liczby pierwsze. Badał je już Euklides na przełomie IV i III wieku przed naszą erą. To od niego pochodzi dowód na to, że liczb pierwszych jest nieskończenie wiele, przez wielu uznawany za dowód z Księgi. Określenie to pochodzi od Paula Erdősa – jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Mawiał, że wszystkie najelegantsze dowody Bóg trzyma spisane w Księdze i tylko czasami pozwala do niej zajrzeć jakiemuś człowiekowi.

Z liczb pierwszych możemy budować inne liczby wykorzystując do tego mnożenie. W tej lekcji przypomnimy algorytm rozkładania liczby na czynniki pierwsze.

Twoje cele
  • Zastosujesz algorytm rozkładania liczby na czynniki pierwsze.

  • Wykorzystasz rozkład liczby na czynniki pierwsze do wyznaczania liczby dzielników danej liczby.