Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Y3vqYy0H9xW
Zdjęcie przedstawia marmurowe schody w sali pełnej kolumn. Przy wejściu na schody, po ich obu stronach, stoją dwie rzeźby. Rzeźby przedstawiają dojrzałych mężczyzn w togach.

Konstytucyjne zasady działania sądów

Źródło: domena publiczna.

Wyrażone w II rozdziale Konstytucji RP prawo do sądu to jedno z najważniejszych praw osobistych, ponieważ jest ono gwarancją pozostałych praw i wolności jednostki. Każdy, kto poszukuje sprawiedliwości, może zwrócić się do sądu. Sprawiedliwość tę znajdzie jednak tylko wtedy, gdy sądy spełniać będą określone kryteria jakości, nie każdy bowiem sąd jest sprawiedliwy. Te kryteria określone zostały w Konstytucji RP z 1997 r. i są to tzw. konstytucyjne zasady sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te uregulowane są zarówno w rozdziale II „Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela”, jak i w rozdziale VIII „Sądy i trybunały”. Jak sądzisz, dlaczego ustrojodawca zdecydował się na wspomnienie zasad regulujących działanie sądów w obu tych rozdziałach?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz konstytucyjne zasady działania sądów: niezależność, niezawisłość oraz instancyjność.

  • Przeanalizujesz przykłady możliwych naruszeń każdej z zasad.

  • Rozważysz znaczenie przestrzegania konstytucyjnych zasad działania sądów dla praworządności państwa.