Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1e3Z2pBf0tKq
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia rysunek, na którym zaprezentowano nakładanie się na siebie różnych barw. Na czarnym tle widoczne są różnobarwne i półprzezroczyste okręgi. Okręgi rozmieszczone są chaotycznie, w taki sposób, że część z nich nachodzi na siebie. Na ekranie widoczne są okręgi w kolorach na przykład, niebieskim, zielonym i czerwonym, które stanowią barwy podstawowe. Kiedy różnokolorowe okręgi nachodzą na siebie, ich część wspólna zmienia barwę. Na przykład nałożenia na siebie okręgów czerwonego i zielonego skutkuje zabarwieniem części wspólnej na żółto. Połączenie kolorów niebieskiego i zielonego powoduje powstanie barwy fioletowej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Światło widzialne - charakterystyka".

Światło widzialne – charakterystyka

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/christmas-lights-bokeh-decoration-1908725/ [dostęp 23.04.2022 r.].

Czy to nie ciekawe ?

Światło widzialne, to jedyny rodzaj fal elektromagnetycznych znany ludziom od zawsze, choć aż do lat sześćdziesiątych XIX wieku nieznana była jego natura. Ludzi fascynowały zjawiska optyczne, jak tęcza widoczna na zdjęciu. Całe wieki trwały spory, czy światło ma skończoną prędkość, czy też rozchodzi się natychmiastowo.

RucXeF9rMFbQt
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/rainbow-weather-nature-mood-495287/ [dostęp 23.04.2022 r.].

Z tego e‑materiału dowiesz się, jak doszło do poznania natury światła, oraz dlaczego widzimy świat w kolorach.

Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest światło widzialne;

  • poznasz związek między długością fali i częstotliwością;

  • zrozumiesz, dlaczego widzimy przedmioty w różnych barwach;

  • poznasz korpuskularną naturę światła.