Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RP9nSEyEK5lRv
Zdjęcie przedstawia żagle statku. Są zwinięte. Wisi na nich polska flaga.

Gospodarka morska Polski. Perspektywy rozwoju gospodarki morskiej w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/, domena publiczna.

Dostęp Polski do Morza Bałtyckiego jest dla nas tak oczywisty, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że w przeszłości nie zawsze tak było. Nasi przodkowie stale dążyli do zdobycia lub utrzymania choćby niewielkiego fragmentu wybrzeża. Co prawda Polska nigdy nie stała się wielką potęgą morską, ale położenie nad Bałtykiem umożliwiało państwu korzystanie z jego zasobów i prowadzenie handlu. W XVII wieku z nadmorskiego położenia zrodziła się potęga gospodarcza Gdańska. Współcześnie, dzięki rozwojowi technologii, wzrastają możliwości wykorzystania atutów związanych z dostępem do morza - możemy eksploatować surowce, wytwarzać energię elektryczną oraz rozwijać turystykę.

Czy Polska efektywnie wykorzystuje ten potencjał? Jakie są perspektywy rozwoju gospodarki morskiej w naszym kraju w najbliższych latach?

Twoje cele
  • Przedstawisz rodzaje działalności zaliczane do gospodarki morskiej.

  • Scharakteryzujesz polską żeglugę morską oraz jej zaplecze portowe.

  • Omówisz pozyskiwanie morskich zasobów naturalnych.

  • Ocenisz aktualny stan gospodarki morskiej oraz jej znaczenie dla rozwoju kraju.

  • Przedstawisz perspektywy rozwoju gospodarki morskiej.