Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RoglRcXYlkJsV
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno‑lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Co nazywamy Układem Słonecznym?".

Co nazywamy Układem Słonecznym?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia12114_0.jpg [dostęp 7.05.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Mieszkamy na planecie Ziemi, każdego dnia budzą nas promienie Słońca, w bezchmurne noce możemy podziwiać różne oblicza Księżyca. Gdy ktoś mówi Układ Słoneczny, to co zapewne od razu przychodzi Ci na myśl to Słońce i planety krążące wokół niego – ale czy tylko? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się Układ Słoneczny? Co tak naprawdę się na niego składa poza znanymi planetami? Czy Układ Słoneczny nie ma już żadnych tajemnic?

Od zawsze człowiek patrzył w niebo, ale teraz, dzięki technologii XXI wieku, widzimy znacznie więcej niż nasi przodkowie mogli dostrzec gołym okiem.

Twoje cele
  • dowiesz się, jak zbudowany jest Układ Słoneczny,

  • poznasz podstawowe składniki i elementy Układu Słonecznego oraz sposoby ich odkrywania,

  • zrozumiesz, jak określa się granice każdego układu planetarnego,

  • poznasz i ocenisz trudności w badaniu, poznawaniu, analizowaniu dalekich części Układu Słonecznego.